Προς το περιεχόμενο

Κακό live - Πώς το αντιμετωπίζετε;


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα πως όλοι σου οι πελάτες στο γκισέ, θα πρέπει να σου είναι συμπαθείς, απλά οφείλεις και για τον αντιπαθέστατο, να δείξεις ευγένεια στα όρια της δουλειάς σου.

 

Κατά τ' άλλα γνωρίζω καλά πως με έχεις ζεχμένο  ;D ;D ;D και δεν με πειράζει καθόλου

Μπερδεύεσαι ως συνήθως.

Δεν είναι η δουλειά μου. Δουλεύω αλλού. Εκεί διασκεδάζω με κατά βαση φίλους και γνωστούς τους οποίους (επειδή ακριβώς δεν είναι η δουλειά μου) δεν τους βλέπω ως πελάτες. Και ελπίζω (και κάνω ότι μπορώ στα όρια των δυνατοτήτων και της αισθητικής μου) να διασκεδάζουν και οι άλλοι μαζί μου.

Αν σε μερικούς από αυτούς δεν συμβαίνει αυτό (και είναι απόλυτα λογικό) , δεν μπορώ (και πιθανόν να μην θέλω) να κάνω κάτι, τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή.

 

Είμαι σίγουρος εξάλλου ότι και τα δικά σου μουσικά πονήματα, στην πλειονότητά τους, δεν προσβλέπουν στην μαζική τέρψη.

 

Τα υπόλοιπα περί ευγένειας, αντιπάθειας και ζεχίσματος είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω όργανο δικό μου μαζί, ο τραγουδιστής/κιθαρίστας όχι και δανείζεται από την μπάντα που κάνει host το jam night....Τελειώνει το κομμάτι, λέω στον κιθαρίστα να τσεκάρει αν είναι κουρδισμένος και αποδεικνύεται ότι όλη η κιθάρα είναι μισό τόνο κάτω.

Πρωτη φορα ακουω μουσικο/κιθαριστα να πηγαινει σε live να παιξει και να μην εχει μαζι την κιθαρα του! Και στο καπακι, να μην τσεκαρει το κουρδισμα της δανεικης κιθαρας και να παιζει και ολοκληρο κομματι μισο τονο κατω! faint2.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεσαι ως συνήθως. Ως Αλέξης που με βάφτισε κάποιος ναι τα μπερδεύω

 

 

Είμαι σίγουρος εξάλλου ότι και τα δικά σου μουσικά πονήματα, στην πλειονότητά τους, δεν προσβλέπουν στην μαζική τέρψη.Μα τι λες τώρα, προσβλέπουν ΟΛΑ στη προσωπική μου τέρψη, είμαι ερασιτέχνης, όχι επαγγελματίας

 

Τα υπόλοιπα περί ευγένειας, αντιπάθειας και ζεχίσματος είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.

  Τα υπόλοιπα όπως λες, είναι τρόποι καλής συμπεριφοράς, αν δεν θες με το ζόρι να αποδείξεις κάτι είναι όλα καλά, αν αλλιώς αρχίζουν τα αναθέματα.

 

Ξέρω τα μπερδεύω  ;D ;D ;D άμα γερνάει ο άνθρωπας κιόλας ........

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα ακουω μουσικο/κιθαριστα να πηγαινει σε live να παιξει και να μην εχει μαζι την κιθαρα του! Και στο καπακι, να μην τσεκαρει το κουρδισμα της δανεικης κιθαρας και να παιζει και ολοκληρο κομματι μισο τονο κατω! faint2.gif

 

 

 

Αν η φλογέρα ηταν στα 415 hz δεν θα ακουγόταν ασχημα η δεν το θυμάμαι καλά?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα ακουω μουσικο/κιθαριστα να πηγαινει σε live να παιξει και να μην εχει μαζι την κιθαρα του! Και στο καπακι, να μην τσεκαρει το κουρδισμα της δανεικης κιθαρας και να παιζει και ολοκληρο κομματι μισο τονο κατω! faint2.gif

 

 

 

Εντάξει, 5-6 άτομα έπαιξαν χωρίς δικό τους όργανο και γενικά σιγά το ανήκουστο. Για τα υπόλοιπα μαζί σου. Αλλά πιο πολύ με σόκαρε εκείνη τη στιγμή το ότι η "house band" δεν έπαιζε με στάνταρ κούρδισμα και δεν μπήκε και στον κόπο να μας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, 5-6 άτομα έπαιξαν χωρίς δικό τους όργανο και γενικά σιγά το ανήκουστο.

Τι λες ωρε ipbass? Πας καλουα ή να αρχισω να φωναζω? ;D Για live μιλαμε ή για ενα παρτακι μεταξυ κολλητων στο σπιτι καποιου? Αν προκειται για live, το να πηγαινουν οι μουσικοι χωρις τα (μουσικα) οργανα τους ειναι α-πα-ρα-δε-κτο και δεν συμβαινει πουθενα στον πλανητη Γη.

Εκτος απο λιγοστες και σπανιες περιπτωσεις μεμονωμενων μουσικων που δεν μπορουν παντα να μεταφερουν το οργανο τους παντου, και μιλαμε πχ για περιπτωσεις καποιων ντραμερ ή πληκτραδων, οι οποιοι δεν μπορουν παντα να κουβαλανε την ντραμς τους ή καποιο vintage Hammond 190 κιλων συν το Leslie που ζυγιζει κι αυτο καμια 100ρια κιλα.

Ακομα ομως και σε αυτες τις περιπτωσεις, οι συγκεκριμενοι μουσικοι πηγαινουν στα lives σιγουροι οτι ο Χ συναυλιακος χωρος τους παρεχει τα συγκεκριμενα οργανα. Ολα τα αλλα που λες δεν παιζουν ουτε στα πιο ερασιτεχνικα lives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ανέφερα ότι επρόκειτο για jam night κι όχι κανονικό live. Φάση όποιος θέλει ανεβαίνει σε επαρχειακό μαγαζί, ας μην είμαστε τόσο αυστηροί. Τώρα θα μου πεις "εσύ γιατί κουβάλησες μπάσο;" και θα σου πω "είναι πολύ ωραίο για να μην το βγάζω στη σκηνή"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ανέφερα ότι επρόκειτο για jam night κι όχι κανονικό live. Φάση όποιος θέλει ανεβαίνει σε επαρχειακό μαγαζί, ας μην είμαστε τόσο αυστηροί. Τώρα θα μου πεις "εσύ γιατί κουβάλησες μπάσο;" και θα σου πω "είναι πολύ ωραίο για να μην το βγάζω στη σκηνή"  ;D

 

γινονται jam nights και στο Athens, γινονται, ειχα παιξει και εγω σε ενα πριν λιγο καιρο που παραβρέθηκα χωρις το οργανο μου, με το όργανο ενος άλλου. Ετσι, ανεβηκα χυμα πανω και επαιξα με εναν γνωστο και δυο αγνώστους. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ΕΝΑ "ουισκακι" βοηθάει τους ταλαντούχους μουσικούς, που εχουν φτάσει στο επιπεδο να παίζουν λαιβ, να αποδίδουν καλυτερα, φανταστείτε πόσο τα ΠΟΛΛΑ "ουισκακια" βοηθάνε εμάς, τους ατάλαντους ακροατές, να φχαριστιομαστε και να τη βρίσκουμε...

 

Τελικά ειμαι κουφός και τυφλός... Τόσα χρονια, σε τόσα live, ποτε δεν ακουσα τα λάθη στη σκηνή, ποτε δεν είδα το άγχος των πρωταγωνιστών... Απλως την εύρισκα. Μεγάλη ευλογία το να εισαι άσχετος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωστόσο, αυτήν τη στιγμή, που γράφω, αισθάνομαι, παντελώς, απογοητεύμενος, σε φάση "είμαι ατάλαντος και θα 'πρεπε να τα παρατήσω".

 

Πώς τις ξεπεράσατε, ώστε να μην έχετε άγχος για την επόμενη φορά;

 

Πώς αντιμετωπίζετε τυχόν προβλήματα (λάθος νότες, κοκομπλόκο του εξοπλισμου), on stage;

 

 :)

 

Και για το φιλο μου τον mustafank να πω και εγω κάτι.

 

Οπως βλεπεις απο τα συμφραζόμενα των ανωτέρω (εχει και ξανασυζητηθει το θέμα στο φορουμ παλαιοτερα) δεν θα πρεπει να αισθανεσαι απογοητευμένος και σε τετοια φαση που περιγράφεις, ειναι κατι που δεν υπάρχει ανθρωπος που να ασχολείται με τη μουσικη με οποιονδήποτε τροπος και να μην το εχει βιώσει  και πάντα αυτες οι σκέψεις θα έρχονται-παρέρχονται και θα προβληματίζουν συγκυριακά ακόμα και τους πιο έμπειρους.

 

Αρα, δεν εισαι μόνος και δεν γραφω τιποτε αλλο γιατι οι εκλεκτοι συμφορουμίτες με κάλυψαν, μην γράφω ιδια πράματα απλά για να γράφω.

 

Μην το σκέφτεσαι λοιπον αρνητικά, αντιθετα δουλεψε αυτα που σκεφτεσαι  και μετέτρεψε τα απο μια μανιοκαταθλιπτική κατάσταση που θα σου τρώει τα σωθικά, θα σου μαυρίζει την ψυχη για μέρες μειώνοντας σε στον ιδιο σου τον εαυτό, σε μια ευκαιρία να δουλεψεις αυτα που θεωρείς αδυναμα σημεία δικά σου και να εμπνευσεις θετικα την μπάντα σου.

 

Ακολουθησε συμβουλες που δόθηκαν.

 

 

 Και ως επιλογο θα σου περιγράψω την σκηνη μιας γνωστης ταινίας

 

¨.... που στο Τοπ Γκαν, ο Μαβερικ που εχασε το φιλο του απο λάθος που θεωρουσε οτι ειχε την ευθύνη αποκλειστικά πηγαινε στις εκπαιδευτικες αερομαχίες και δεν συμμετείχε. Ο εκπαιδευτης του περιέγραψε την κατάσταση στον Διοικητή (Viper) και ο Viper του είπε. - Keep sending him up. Καποια στιγμή ξεκόλλησε και τους εφαγε όλους"

 

χααχαχαχαχαχαχαχααχαχαχααχ

 

Oποτε μην σε παιρνει απο κάτω.

Και μην αφηνεις το μυαλό σου να σου γιγαντώνει το πρόβλημα

Οι απο κάτω δεν τα πιανουν ολα, ακομα και μουσικοι να ειναι εκτος και αν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΡΑΧΤΑ. Ποσο μαλλον αν ειναι δικα σας κομμάτια και δεν υπαρχει αμεσο μετρο συγκρισης οπως με τις διασκευες.

 

Αυτα τα λιγα λογια ειχα να πω για το θεμα.

Εμενα λιγο αλκοολ με βοηθούσε by the way.

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου