Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση όσον αφορά την πώληση μιας Gibson Les Paul replica που θέλω να δώσω.

 

Την είχα αγοράσει από Κίνα 250 ευρώ. Είχα πληρώσει 50κατι ευρώ για one piece neck και one piece body, το οποίο και ισχύει, ευτυχώς. Το επιβέβαιωσα με τον τεχνικό μου ο οποίος είχε πολλή δουλειά στο σετάρισμά της. Όταν ήρθε, μπορώ να πω ότι δεν ήταν και η καλύτερη κιθάρα που είχα παίξει. Την πήγα κατευθείαν στο service αφού είχαμε κανονίσει να γίνουν κάποιες εργασίες. Έτσι:

 

Αλλάξαμε όλα τα ηλεκτρονικά (ποτενσιόμετρα, διακόπτη, γέφυρα, κλειδιά, μαγνήτες). Καπάκια από ποτενσιόμετρα. Ρυθμίστηκε το truss rod, γυαλίστηκαν τα τάστα, έγινε levelling, καθαρίστηκαν. Μπήκαν Seymour Duncan μαγνήτες.

 

Γενικά, η αγορά με τις εργασίες και τα ανταλλακτικά μου πήγαν όλα κάπου λίγο πάνω από 700αρι.

 

Είναι γενικά πολύ versatile κιθάρα όσον αφορά τον ήχο και τώρα που της έχω βάλει Εrnie Βall Paradigm 10αρες, που είναι και high output, τα σπάει.

 

29598206_2044336429137974_8236484653595154904_n.jpg?_nc_cat=0&oh=8e0417d39abad8ec514ca81db58dce8a&oe=5B6FFF82

 

Δυστυχώς, για κάποιους άσχημους λόγους αποφάσισα να την αποχωριστώ και γι αυτό την πουλάω.  :(

 

Απλά ζητάω τη γνώμη σας, σε τι τιμή θα ήταν καλύτερα να τη βάλω αγγελία;

 

Ευχαριστώ!

 

Και για να μην είμαι μόνο λόγια, έχω κάποια videos στο κανάλι μου στο youtube που παίζω με αυτήν για να ακούσετε τον ήχο. Ποστάρω ένα από αυτά εδώ:

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασχέτως του τι πλήρωσες ως έξτρα, σε αναβαθμίσεις - σεταρίσματα, θα πρέπει να την δωσεις δυστυχώς σε αντιστοιχία τιμής όσο έκανε την στιγμή που την παρέλαβες (αν εδωσες 250 για την αγορά, πιστευω όχι πάνω απο 200 πώληση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμ, συμφωνώ εν μέρη, μόνο αν βάλω πάλι τους μαγνήτες που είχε, τη γέφυρα, τα κλειδιά και τα ποτενσιόμετρα και ό,τι άλλο άλλαξα και τα υπόλοιπα τα πουλήσω ξεχωριστά... Οι Seymour μόνοι τους κόστισαν παραπάνω από όσο η κιθάρα... Δε νομίζω να αξίζει μετά και γι' αυτόν που θα την αγοράσει...

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμ, συμφωνώ εν μέρη, μόνο αν βάλω πάλι τους μαγνήτες που είχε, τη γέφυρα, τα κλειδιά και τα ποτενσιόμετρα και ό,τι άλλο άλλαξα και τα υπόλοιπα τα πουλήσω ξεχωριστά... Οι Seymour μόνοι τους κόστισαν παραπάνω από όσο η κιθάρα... Δε νομίζω να αξίζει μετά και γι' αυτόν που θα την αγοράσει...

 

Βλέπεις οτι η συνομιλια μας μοιάζει λες και είναι σε αγγελία ήδη?  ;D

Εγω σου ειπα τη γνώμη μου, και εχω πολλούς λόγους να υποστηρίζω τα παραπάνω... Εχω πολύ διαφορετική άποψη για το τι εννοεί ο καθένας απο εμάς "αναβαθμιση" σε ενα όργανο. Απο εκεί και κάτω μπαίνουν κι αλλα, όπως γιατί να δώσει κάποιος την αξια μιας les paul studio για να πάρει ρεπλικα.

Συνοπτικά πάντως, οι αλλαγές που κάνει κάποιος σε ένα όργανο ειναι προσωπική του προτίμηση και μπορώ να τις αποκαλέσω "αναβάθμιση" μονο σε περιπτώσεις china replica μεν, όπως η δικιά σου, αλλα πάλι πάμε στο γιατί να δώσει κάποιος λεφτά που θα αγόραζε μεταχειρισμένο ορίτζιναλ, για ενα φθηνο china replica.

Ότι λεφτά δίνουμε σε mods οργάνων, είναι ουτοπικό να περιμένουμε να τα εισπράξουμε παλι... Υπάρχει η αξία και η υπεραξία του οργάνου, δεν μπορείς να κερδίσεις υπεραξία απο κάτι που αρχικά ήταν τόσο φθηνό όσο κι αν έριξες λεφτα πάνω του.

 

(στη θεση σου θα εκανα αυτο που λες, θα γύρναγα την κιθαρα στην αρχικη της μορφη και θα την πουλουσα, κρατα τους μαγνητες πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις οτι η συνομιλια μας μοιάζει λες και είναι σε αγγελία ήδη?  ;D

Εγω σου ειπα τη γνώμη μου, και εχω πολλούς λόγους να υποστηρίζω τα παραπάνω... Εχω πολύ διαφορετική άποψη για το τι εννοεί ο καθένας απο εμάς "αναβαθμιση" σε ενα όργανο. Απο εκεί και κάτω μπαίνουν κι αλλα, όπως γιατί να δώσει κάποιος την αξια μιας les paul studio για να πάρει ρεπλικα.

Συνοπτικά πάντως, οι αλλαγές που κάνει κάποιος σε ένα όργανο ειναι προσωπική του προτίμηση και μπορώ να τις αποκαλέσω "αναβάθμιση" μονο σε περιπτώσεις china replica μεν, όπως η δικιά σου, αλλα πάλι πάμε στο γιατί να δώσει κάποιος λεφτά που θα αγόραζε μεταχειρισμένο ορίτζιναλ, για ενα φθηνο china replica.

Ότι λεφτά δίνουμε σε mods οργάνων, είναι ουτοπικό να περιμένουμε να τα εισπράξουμε παλι... Υπάρχει η αξία και η υπεραξία του οργάνου, δεν μπορείς να κερδίσεις υπεραξία απο κάτι που αρχικά ήταν τόσο φθηνό όσο κι αν έριξες λεφτα πάνω του.

 

Ναι συμφωνώ, αν και με το συγκεκριμένο παράδειγμα των Studio (δεν τις έχω και πολύ σε εκτίμηση) όχι.  ;D

 

Δυστυχώς, τη δίνω για οικονομικούς λόγους. Αν είναι για 200 ευρώ, την κρατάω, δε μπαίνω καν στη διαδικασία να τη βγάλω από το σπίτι.

 

Τώρα για τις αυθεντικές Gibson, από όσο έχω ακούσει και δοκιμάσει δε βλέπω γιατί τόσος ντόρος... Θα μου πεις για τα ξύλα. Αν δεν κάνω λάθος, στις αυθεντικές έχει πιο πολλές ενώσεις. Τώρα γι αυτές που πάνε στα 3 χιλιάρικα και πάνω δεν ξέρω αλλά και πάλι...

 

Anyway, thanks για τη γνώμη!  :)

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ, αν και με το συγκεκριμένο παράδειγμα των Studio (δεν τις έχω και πολύ σε εκτίμηση) όχι.  ;D

 

Δυστυχώς, τη δίνω για οικονομικούς λόγους. Αν είναι για 200 ευρώ, την κρατάω, δε μπαίνω καν στη διαδικασία να τη βγάλω από το σπίτι.

 

Τώρα για τις αυθεντικές Gibson, από όσο έχω ακούσει και δοκιμάσει δε βλέπω γιατί τόσος ντόρος... Θα μου πεις για τα ξύλα. Αν δεν κάνω λάθος, στις αυθεντικές έχει πιο πολλές ενώσεις. Τώρα γι αυτές που πάνε στα 3 χιλιάρικα και πάνω δεν ξέρω αλλά και πάλι...

 

Ειναι προσωπική μου εκτίμηση αυτα που εγραψα και οχι απαραίτητα σωστη, μπορεί κάποιος άλλος να θελει να δώσει τα χρήματα που ενδεχομενως καλύπτουν αυτό που ζητας (και μακάρι, μιας και την δίνεις για κάποια σημαντική ανάγκη). Κάνε μια προσπάθεια στις αγγελίες, στην τιμή που θα σε ικανοποιεί, δεν χάνεις κάτι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προσωπική μου εκτίμηση αυτα που εγραψα και οχι απαραίτητα σωστη, μπορεί κάποιος άλλος να θελει να δώσει τα χρήματα που ενδεχομενως καλύπτουν αυτό που ζητας (και μακάρι, μιας και την δίνεις για κάποια σημαντική ανάγκη). Κάνε μια προσπάθεια στις αγγελίες, στην τιμή που θα σε ικανοποιεί, δεν χάνεις κάτι..

 

Ναι, εννοείται και σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη!  :) Θα δοκιμάσω... Δυστυχώς, τα χρήματα πρέπει να πάνε αλλού... Μακάρι να μη χρειαζόταν να τη δώσω, μ' αρέσουν τα γκάζια της και το sustain της... χεχε

 

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Γενικά, η αγορά με τις εργασίες και τα ανταλλακτικά μου πήγαν όλα κάπου λίγο πάνω από 700αρι.

 

Είναι γενικά πολύ versatile κιθάρα όσον αφορά τον ήχο και τώρα που της έχω βάλει Εrnie Βall Paradigm 10αρες, που είναι και high output, τα σπάει.

 

Δυστυχώς, για κάποιους άσχημους λόγους αποφάσισα να την αποχωριστώ και γι αυτό την πουλάω.  :(

 

Απλά ζητάω τη γνώμη σας, σε τι τιμή θα ήταν καλύτερα να τη βάλω αγγελία;

 

Εγώ προσωπικά θα την έβαζα σε ό,τι τιμή θα θεωρούσα σωστή. Π.χ 350-400 ευρώ.

 

Τώρα ρεαλιστικά και παραβλέπωντας τα εντελως υποκειμενικά σχόλια τύπου "τα σπάει" και "ειναι καλύτερη από γκιμπσον στουντιο", στη θεση σου δε θα περίμενα καποιος να διαθέση ευκολα ένα καλό ποσό για κιθάρα τσιμπσον. Ξαναλέω, ασχέτως του πως ειναι. Η αγορά δυστυχώς ή ευτυχώς δε συμπαθει τις απομιμήσεις.

 

Αν την επαναφέρεις, οπως πρότεινε και ο φίλος πιο πανω, και τη δώσεις 150, τοτε πιστεύω θα φύγει την άλλη μερα. Επίσης μπορείς να βαλεις και τους μαγνήτες για πωληση και να έχεις στο τελος το 300άρι.

 

εγω να σου πω 300ευρουλινια τα δινα!!!

 

με γειες.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κατάλαβα...

 

Χρόνος και λεφτά για να μπω στη διαδικασία να την επαναφέρω όπως ήταν, δεν υπάρχει, καθώς και να ψάχνω να τα πουλήσω όλα ξεχωριστά.

Και δεν αξίζει, είναι κρίμα για την ίδια την κιθάρα. Αν είναι για 300-400 ευρώ προτιμώ να την κρατήσω και όταν χρειάζομαι κάτι πιο "γκαζάτο" από τον ήχο της tele, να τη χρησιμοποιώ. Έτσι και αλλιώς για το χόμπι μου, παίζω!  :)

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου