Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε πωλουμενο αντικείμενο κάνει ΑΚΡΙΒΏΣ όσο θέλει να δώσει ο ΑΓΟΡΑΣΤΉΣ.

 

Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.Ουτε δίκαιο ούτε ξεδικαιο.

 

Οπότε νομίζω ότι έχεις ήδη πάρει τις απαντήσεις σου.

 

Ναι ναι, Superfunk. Εγώ τις είχα πάρει και από την πρώτη σελίδα! Είχα καλυφτεί!

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Πήρες το βάπτισμα του πυρός στο forum.

 

Οταν ανοίγεις ένα θέμα δημόσια ποτέ δεν ξέρεις που θα πάει ούτε μπορείς να το ανακαλέσεις γιατί η "ζημιά" έγινε. Οι περισσότερες ζημιές είναι για καλό πάντως. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται κανείς να σε κοιτάξει στραβά όταν θα πας να την πουλήσεις. Εχεις και το θέμα εδω πλέον, για να παραπέμψεις τον αγοραστή.

 

Η άποψη μου είναι πως όπως και με τα κατα παραγγελία όργανα, που πουλάς την μαμά σου για να τα αποκτήσεις, όταν κάνεις τέτοιες αγορές αξίζουν πραγματικά μόνο για σένα ενώ η μεταπωλητική τους αξία δεν έχει κανένα αντίκρισμα, όσα λεφτά και να έχεις προσθέσει.

 

Καλώς ήρθες fatisis.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρες το βάπτισμα του πυρός στο forum.

 

Οταν ανοίγεις ένα θέμα δημόσια ποτέ δεν ξέρεις που θα πάει ούτε μπορείς να το ανακαλέσεις γιατί η "ζημιά" έγινε. Οι περισσότερες ζημιές είναι για καλό πάντως. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται κανείς να σε κοιτάξει στραβά όταν θα πας να την πουλήσεις. Εχεις και το θέμα εδω πλέον, για να παραπέμψεις τον αγοραστή.

 

Η άποψη μου είναι πως όπως και με τα κατα παραγγελία όργανα, που πουλάς την μαμά σου για να τα αποκτήσεις, όταν κάνεις τέτοιες αγορές αξίζουν πραγματικά μόνο για σένα ενώ η μεταπωλητική τους αξία δεν έχει κανένα αντίκρισμα, όσα λεφτά και να έχεις προσθέσει.

 

Καλώς ήρθες fatisis.

 

Χαχα καλώς σας βρήκα, yameth!

 

Η πρώτη μου βάπτιση, όταν ήμουν μικρός, είχε κυλήσει πιο ομαλά!  ;D

 

Ναι, το κατάλαβα ότι δεν έχει μεταπωλητική αξία. Δεν το ήξερα και επειδή υπήρξα παλιά και forum administrator ενός γνωστού site, είπα να ρωτήσω εδώ γιατί τα fora είναι καλύτερα και από wiki και οποιοδήποτε site στο google!  ;)

 

Ο λόγος που γράφτηκα στο forum είναι επειδή ακριβώς ό,τι κάνω το κάνω μόνος μου και ήθελα να μπορώ να λύνω κάποιες απορίες αλλά και να βοηθάω εγώ όπως μπορώ σε κάποιες άλλες (ιδίως τεχνικής φύσεως αφού αυτή είναι και η δουλειά μου). Γενικά, κάνω πολλά πράγματα οπότε ελπίζω να μπορώ να φανώ χρήσιμος αν πάρει το μάτι μου κάτι και να λύσω απορίες.  :)

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Tο βασικο προβλημα για μενα με τετοια οργανα δεν ειναι τοσο η πωληση απο εναν τιμιο ανθρωπο που ξεκαθαριζει εξαρχης οτι δεν ειναι γνησια, οσο το οτι, ειναι παρα πολυ πιθανο στην πορεια να καταληξουν σε καποιον που δεν ξερει τι αγοραζει και θα κλαιει τα λεφτα του. (κι αυτο το λεω χωρις να κρινω, εχοντας κι ο ιδιος μια partcaster warmoth-us custom guitars tele που ειχε το λογοτυπο fender πανω  :) - ηξερα βεβαια τι επαιρνα και η τιμη ηταν αναλογη). Στην ελλαδα εχουμε δει ακομα και σε μαγαζια με κοινουργια οργανα τετοιες περιπτωσεις στο παρελθον.. Και αν δουμε την αγορα των μεταχειρισμενων fender ας πουμε, οπου ειναι ευκολο να παραποιηθει το οργανο, γινεται το χαος.. Φανταζομαι οτι μεγαλο μερος οσων δουν το βιντεο δεν θα μπορουσαν να αναγνωρισουν το οτι η κιθαρα ειναι κοπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αυτο το λεω χωρις να κρινω, εχοντας κι ο ιδιος μια partcaster warmoth-us custom guitars tele που ειχε το λογοτυπο fender πανω  :) - ηξερα βεβαια τι επαιρνα και η τιμη ηταν αναλογη

 

Ναι επαιρνες μια tele γυρω στις ΔΕΚΑ φορες καλυτερη απο οποιαδηποτε Fender μεχρι και 2500 ευρω  ;D ;D ;D    οχι μια κινεζια οτι να'ναι με pots απο ηλεκτρικη κουζινα και γεφυρα απο μασελα κινεζας 100χρονης  ;D ;D

 

 

Επισης μονο ενας ΑΣΧΕΤΟΣ θα μπορουσε να την περασει για αυθεντικη Fender ... ;)

 

Κυριως γιατι δεν ΥΠΗΡΧΕ περιπτωση Fender με τετοια ΠΟΙΟΤΗΤΑ υλικων & specs να εκανε κατω απο 2500-3000  ;D ;D ;D

 

Υπενθυμιζω ΤΙ εχει η κιθαρα σου πανω....

 

USA CUSTOM guitars Nitro finished lightweight one piece body : τιμη (καινουργιο) $500

Warmoth Qs Maple neck με ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΟ rosewood : τιμη...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....μονο για να σου βαλουν βραζιλιανικο rw θες 50 αδειες & CERTIFICATIONS.... και nitro finish : τιμη (καινουργιο) $500

 

ΟΛΑ τα παραπανω ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑ (αρα ΑΜΕΣΑ 10%- 20% surcharge) 

 

Hardware GOTOH.....

 

Μαμηστερους μαγνητες (δεν θυμαμαι αν ηταν Fedner ή οι ακριβοι της GFS...) 

 

 

EDIT:

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=157334.0

 

Πωρε φιλε εχουν περασει 10 χρονια απο τοτε που την πηραμε!!!

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αγοράσει κιθάρα εδώ απ' το Νόιζ, που οι μαγνήτες της ήταν κεραμικοί από Μεξικάνικη στρατ και όχι οι αυθεντικοί Alnico που έπρεπε να έχει.

Όταν το ανακάλυψε ο τεχνικός μου, επικοινώνησα με τον πωλητή.

Έσκιζε τα ρούχα του ότι δεν γνώριζε τίποτα και ότι είχε αγοράσει την κιθάρα μεταχειρισμένη από μαγαζί της Αθήνας. Ο τεχνικός μου έλεγε "αποκλείεται, τα ξέρω τα παιδιά σε αυτό το μαγαζί, δεν κάνουν τέτοια". Ψάξε βρες άκρη...

Τελικά, προς τιμήν του πωλητή, μου επέστρεψε ένα ποσό για να αγοράσω τους μαγνήτες που θα έπρεπε να έχει η κιθάρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζήτηση καθορίζει τη τιμή οπότε..

Αν την έβαζες 100 ευρώ σου εγγυώμαι ότι θα λάμβανες τουλάχιστον 30 email σε χρόνο dt.

Οπότε βάλε για αρχή μια τιμή που θες να την δώσεις και αν δεν επικοινωνήσει μαζί σου κανείς τότε κάτι είναι λαθος.

 

Δεν ξέρω πως κατασκευαζονται οι ρεπλικες στη κινα, αλλα πιστεύω οτι εχουν αντιγράψει την τεχνογνωσία της κατασκευής των epiphone/harley benton/vintage και όλων των αλλων που κατασκευάζονται εκει.

 

Ειδικά αν έχουν τα σχέδια ή τα φτιάχνουν ποσο δύσκολο είναι να φτιάξεις μια κιθάρα στο cnc;

 

προσωπικά θεωρώ ότι έχουν μυριστεί οι κινέζοι την φάση οτι βγάζουμε κιθάρες παρόμοιες με τις αμερικανικες με το 1/10 της τιμής.

 

Απο προσωπική εμπειρία κάποιες ρεπλικες είναι πραγματικά καταπληκτικα κομματια και φυσικα κάποιες ειναι κατι παραπάνω από σκουπιδια.

 

Οπότε βάλε την κιθάρα σου σε ότι τιμή θέλεις να την πουλήσεις και κανε adjustments στο μέλλον!

 

Υγ: Καλώς ήρθες στο noiz!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό το πράγμα που πουλάς δεν είναι μουσικό όργανο. Είναι ένα παράνομο προϊόν αντιγραφής, και κανονικά δε θα έπρεπε ούτε να σε αφήνουν να ανοίγεις θέμα για την προώθησή του, ούτε φυσικά να βάζεις αγγελίες για αυτό.

 

Κάνε λοιπόν τη χάρη στον εαυτό σου να βάλεις μια χαμηλότατη τιμή για να το ξεφορτωθείς αφού το site των αγγελιών, κακώς, σου το επιτρέπει, και άλλη φορά να μην πετάς τα λεφτά σου σε παράνομα προϊόντα απάτης, που χρειάζονται 3 φορές τα λεφτά τους σε φτιασιδώματα για να μην προσβάλουν εκτός της ηθικής σου και τα χέρια σου.

 

Ακριβώς.

 

Επίσης ο op πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ τυχερό που η "κιθάρα" πέρασε από το τελωνείο και δεν κατασχέθηκε επί τόπου. Υπάρχουν εταιρείες -όπως πχ η Rolex- οι οποίες το κυνηγούν ανελέητα και σε περίπτωση που κάποιο... folex εντοπιστεί, κατάσχεται με συνοπτικές διαδικασίες.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζήτηση καθορίζει τη τιμή οπότε..

Αν την έβαζες 100 ευρώ σου εγγυώμαι ότι θα λάμβανες τουλάχιστον 30 email σε χρόνο dt.

Οπότε βάλε για αρχή μια τιμή που θες να την δώσεις και αν δεν επικοινωνήσει μαζί σου κανείς τότε κάτι είναι λαθος.

 

Δεν ξέρω πως κατασκευαζονται οι ρεπλικες στη κινα, αλλα πιστεύω οτι εχουν αντιγράψει την τεχνογνωσία της κατασκευής των epiphone/harley benton/vintage και όλων των αλλων που κατασκευάζονται εκει.

 

Ειδικά αν έχουν τα σχέδια ή τα φτιάχνουν ποσο δύσκολο είναι να φτιάξεις μια κιθάρα στο cnc;

 

προσωπικά θεωρώ ότι έχουν μυριστεί οι κινέζοι την φάση οτι βγάζουμε κιθάρες παρόμοιες με τις αμερικανικες με το 1/10 της τιμής.

 

Απο προσωπική εμπειρία κάποιες ρεπλικες είναι πραγματικά καταπληκτικα κομματια και φυσικα κάποιες ειναι κατι παραπάνω από σκουπιδια.

 

Οπότε βάλε την κιθάρα σου σε ότι τιμή θέλεις να την πουλήσεις και κανε adjustments στο μέλλον!

 

Υγ: Καλώς ήρθες στο noiz!

 

Συμφωνώ, Miltos23! Καλώς με!

 

Δεν ήρθα βέβαια με αυτό το ποστ! Έχω γράψει και αλλού!  ;D

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, Miltos23! Καλώς με!

 

Δεν ήρθα βέβαια με αυτό το ποστ! Έχω γράψει και αλλού!  ;D

 

Ναι αλλα τώρα κατάλαβες τι πήγες και εκανες  ;D ;D ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου