Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερεις γιατι απλα δεν υπαρχει     ;D

 

Και για πιο λόγο βγαίνουν οι ρέπλικες;  και όχι μόνο στις κιθάρες,

Ένας που θα πάρει μία απομίμηση ρόλεξ θα το πάρει για να κάνει το "κομμάτι του"

και ένας που θα πάρει απομίμηση Gibson θα την πάρει για τον ίδιο λόγο,

Φυσικά και δεν θα έχουν σχέση με τα αυθεντικά αλλά σε ένα ρολόι μαϊμού τι να αλλάξεις για να μην χάνει την ώρα :P  ενώ σε μία κιθάρα μπορείς να την κάνεις να ακούγεται αξιοπρεπώς.

'Οχι; δεν ξέρω κιόλας δεν έχει τύχει να παίξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μετα μου ειπε ο παιχτης:  "προτιμω μια κινεζικη απομιμηση απο μια αυθεντικη Gibson, άλλωστε παιζει & καλυτερα "

 

proxy.php?image=https%3A%2F%2Fmedia.giphy.com%2Fmedia%2FloYfXFOOwFrxu%2Fgiphy.gif&hash=af336ee2bd7bbb70157c1a124eca0c2a

Ποσο πιο οφ τοπικ με ασυλια πχια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι κιθαρουλες των σχιστοματηδων....

Eιδικά τα τελευταία μοντέλα...

 

 

Στο λαπτοπ, με προσομοίωση καμπίνας και με τρεις χιλιάδες layers distortion, noise gate και δε συμμαζεύεται, όλα το ίδιο ακούγονται.

Βγες σε κανονικό gig, να μην μπορείς να σταθείς από το θόρυβο της κιθάρας και τον φτηνό ήχο, εκεί ξεχωρίζουν τα ηλεκτρικα όργανα, στην ένταση, όχι στη μουσική δωματίου μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαπτοπ, με προσομοίωση καμπίνας και με τρεις χιλιάδες layers distortion, noise gate και δε συμμαζεύεται, όλα το ίδιο ακούγονται.

Βγες σε κανονικό gig, να μην μπορείς να σταθείς από το θόρυβο της κιθάρας και τον φτηνό ήχο, εκεί ξεχωρίζουν τα ηλεκτρικα όργανα, στην ένταση, όχι στη μουσική δωματίου μόνο.

 

Και σε ένα Live με δυνατές εντάσεις μπορεί και ένα πανάκριβο όργανο να μην ακουστεί καλά, από άλλες αιτίες όχι του οργάνου,

μπορεί μία ρέπλικα να ακούγεται  χάλια, μπορεί όμως αν τις τα αλλάξεις όλα να ακούγεται μία χαρά!

όχι όπως το γνήσιο αλλά καλά, το θέμα είναι όταν την πιάνεις τι αίσθηση σου αφήνει. Αν σου αφήνει κακή αίσθηση στα χέρια δεν θα παίξεις καλά, αν σου αφήνει καλή αίσθηση θα παίξεις καλά, αν δεν ξέρεις κιόλας ότι είναι ρέπλικα θα νομίζεις ότι παίζεις με αυθεντικό όργανο  O0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ένα Live με δυνατές εντάσεις μπορεί και ένα πανάκριβο όργανο να μην ακουστεί καλά, από άλλες αιτίες όχι του οργάνου,

μπορεί μία ρέπλικα να ακούγεται  χάλια, μπορεί όμως αν τις τα αλλάξεις όλα να ακούγεται μία χαρά!

όχι όπως το γνήσιο αλλά καλά, το θέμα είναι όταν την πιάνεις τι αίσθηση σου αφήνει. Αν σου αφήνει κακή αίσθηση στα χέρια δεν θα παίξεις καλά, αν σου αφήνει καλή αίσθηση θα παίξεις καλά, αν δεν ξέρεις κιόλας ότι είναι ρέπλικα θα νομίζεις ότι παίζεις με αυθεντικό όργανο  O0

 

Δεν έγραψα για ποιον λόγο ένα όργανο (φθηνό ή ακριβό) θα ακουγόταν καλά ή άσχημα σε ένα live.

 

Έγραψα για ποιο λόγο, δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει διαφορές ανάμεσα σε ένα φθηνό ή ακριβό όργανο / ποιοτικό ή μη ποιοτικό, όταν το έχει φορτώσει με προσομοιώσεις και εφτά τόνους distortion και παίζοντας μέσα σε ένα σπιρτόκουτο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαπτοπ, με προσομοίωση καμπίνας και με τρεις χιλιάδες layers distortion, noise gate και δε συμμαζεύεται, όλα το ίδιο ακούγονται.

Βγες σε κανονικό gig, να μην μπορείς να σταθείς από το θόρυβο της κιθάρας και τον φτηνό ήχο, εκεί ξεχωρίζουν τα ηλεκτρικα όργανα, στην ένταση, όχι στη μουσική δωματίου μόνο.

και live απειρα εκανα ΚΑΡΦΙ στον kourbis ενισχυτη μου με ΜΟΝΗ αλλαγη ενα bridge pickup GAS και το τι κλαμα εκαναν οταν τους ελεγα το μυστικο οι κατοχοι ΤΙΜΙΩΝ ΚΣΥΛΩΝ δε λεγεται...

Λυσσαξτε τσαούσες τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και live απειρα εκανα ΚΑΡΦΙ στον kourbis ενισχυτη μου με ΜΟΝΗ αλλαγη ενα bridge pickup GAS και το τι κλαμα εκαναν οταν τους ελεγα το μυστικο οι κατοχοι ΤΙΜΙΩΝ ΚΣΥΛΩΝ δε λεγεται...

Λυσσαξτε τσαούσες τωρα....

 

Δεν ξέρω τις φίλες σου που έκλαιγαν, αλλά κι εγώ με φτηνά όργανα παίζω.

Δεν διαφωνώ με τίπτοα από όσα εννοείτε, όμως δεν θέλετε να καταλάβετε τι λέω... Συγκεκριμένα ότι οι όποιες αδυναμίες (κατασκευής, ποιότητας ή αξιοπιστίας) ενός οργάνου θα φανούν στο live και μάλιστα μεγενθυμένες, και όχι σε συνθήκες studio.

Οπότε, I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδω βλεπουμε εναν κιθαριστα με κιθαρα με ΤΙΜΙΟ ΚΣΥΛΟ και μαγνητες χειροποιητους με καλωδια με επιχρυσα βυσματα κι επικαλυψη απο υλικο που χρησιμοποιειται στη ΝΑΣΑ....

Τα μεγαφωνα ειναι vintage της εποχης της αναγεννησης επαιζε κι ο Λουδοβικος ο 14ος με τετοια....

Με αυτην κανεις δεν μπορει να παιξει live ουτε να βγαλει ΗΧΟ!!!!

Οποιος καταλαβε καταλαβε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδω βλεπουμε ...

Οποιος καταλαβε καταλαβε.....

 

 

Βρε! Κατάλαβα το point σου και δεν διαφωνώ, κι εγώ κινέζικη Squier έχω ο πτωχός. 

Για να βγει σωστά σε μεγάλο PA, ενός φεστιβάλ λόγου χάρη , χρειάστηκε αλλαγή στα ηλεκτρικά. Για να μην ξεκουρδίζεται στα bendings, locking tuners ... για να μην ξεβιδώνεται το jack που ήταν από τσίγκο, χρειάστηκε και αυτό αλλαγή. Μιλάω για απλά κατασκευαστικά θέματα ποιότητας. όχι για δάχτυλα και παιξίματα. Ούτε καν για κσύλα, ζητήματα "ήχου", sustain κλπ. Τι.δεν.καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εχω δυό κινέζικες squier.

Τις διάλεξα από σχεδόν 20 συνολικά.

Δεν ξεκουρδίζει καμμιά, δεν χάνει καμμιά, δεν ταστάρει καμμιά, δεν τρέχει τίποτα.

Ούτε με το γουάμι ξεκουρντίζει με λογική χρήση.

Με νταιβ μπομπς μπορεί να να φύγει λίγο, αλλά δεν είναι του είδους μου, και το έχω και floating.

 

Με αλλαγή τους μαγνήτες και στις δυό (wilde) έχουν γίνει οι goto κιθάρες μου. (οι άλλες μια fender και μια epi)

Μόνο θεμα ο διακόπτης στην τέλε που κάπου χάνει. (μικρό το κακό....μέχρι νεωτέρας)

 

Αν μιλάμε για τίμιο ξύλο...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου