Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω πιστευω οτι (αν το οργανο δεν εχει λειτουργικα προβληματα πχ να εχουν τοποθετηθει λαθος τα ταστα και δεν κουρδιζει με τιποτα, οπως εχω συναντησει σε καναδυο ρεπλικες) μπορει να πουληθει γυρω στα 350-400 

Δεν νομιζω οτι θα δωσει καποιος περισσοτερα οσο καλα και να παιζει το οργανο.

 

Τι ηλεκτρικα εχεις βαλει, τι γεφυρα και ποιους seymour?

Νομιζω οτι αυτα θα ειναι καιρια ερωτηματα για τον αγοραστη και θα πρεπει να αναφερονται επακριβως.

Τα μισα χρηματα, για αυτα θα τα δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι, δεν έχει κανένα θέμα και κρατάει και το κούρδισμα! Αυτό δεν το περίμενα.

 

Τα pots είναι Seymour. Οι μαγνήτες είναι ο Jazz SH2 και ο Custom 5 SH14.

 

Γι' αυτό ρώτησα πρώτα εδώ στο forum, νομίζω πήρα ήδη την απάντησή μου. Χεχε

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κατάλαβα...

 

Χρόνος και λεφτά για να μπω στη διαδικασία να την επαναφέρω όπως ήταν, δεν υπάρχει, καθώς και να ψάχνω να τα πουλήσω όλα ξεχωριστά.

Και δεν αξίζει, είναι κρίμα για την ίδια την κιθάρα. Αν είναι για 300-400 ευρώ προτιμώ να την κρατήσω και όταν χρειάζομαι κάτι πιο "γκαζάτο" από τον ήχο της tele, να τη χρησιμοποιώ. Έτσι και αλλιώς για το χόμπι μου, παίζω!  :)

καλα εσυ ποσα περιμενες να πιασει???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα ηλεκτρικα seymour duncan? 4 Pots και τριθεσιο και υποδοχη βισματος?

Bridge και κλειδια δεν εγραψες τι εβαλες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εσυ ποσα περιμενες να πιασει???

 

Κάτι τις λιγότερο από όσα ξόδεψα... Γι' αυτό ρώτησα...

Τέλος πάντων, αν ξεμπερδέψω από δουλειές και το πάρω απόφαση, θα τη βάλω λιγάκι παραπάνω από όσο είπατε και αν κάποιος μου πει ότι θέλει να τη δοκιμάσει και του αρέσει, το βλέπουμε.  :)

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα ηλεκτρικα seymour duncan? 4 Pots και τριθεσιο και υποδοχη βισματος?

Bridge και κλειδια δεν εγραψες τι εβαλες .

 

Δεν την έκανα εγώ την αλλαγή. Volume pots 500K έχει seymour γιατί έχω τα κουτιά. Και ο 3θεσιος. Τα tone δεν έχουν αλλάξει, αν θυμάμαι καλά. Κλειδιά είναι αυτά:

 

https://www.thomann.de/gr/gibson_moderne_mechaniken.htm?ref=search_rslt_tuning+keys+gibson_151549_1

 

Αλλά έχω και άλλα vintage, πιο φτηνά, τα οποία έχω πάνω τώρα και όλως παραδόξως τα έχω ακόμα πάνω επειδή κρατάνε το κούρδισμα.

 

Γέφυρα Gibson πρέπει να είναι. Θα την έβγαζα αλλά άλλαξα προχτές χορδές... Όταν και αν είναι να βάλω αγγελία θα χαλαρώσω χορδές και θα την ξεβιδώσω για να δω. Δεν αλλάζει έτσι και αλλιώς η τιμή για τα 50 ευρώ της γέφυρας νομίζω...  ;)

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τις λιγότερο από όσα ξόδεψα... Γι' αυτό ρώτησα...

Δεν υπαρχει περιπτωση.

Ακομα κι αν ηταν original gibson δεν θα ακουμπαγε καν.

Πχ στις αγγελιες που εριξα μια ματια, μια LP traditional 2015 πουλιεται ελαφρως μεταχειρισμενη 1250 (και καινουρια εχει 2050).

Μια Gibson Les Paul Classic 2014 120th Anniversary στα 1150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό το πράγμα που πουλάς δεν είναι μουσικό όργανο. Είναι ένα παράνομο προϊόν αντιγραφής, και κανονικά δε θα έπρεπε ούτε να σε αφήνουν να ανοίγεις θέμα για την προώθησή του, ούτε φυσικά να βάζεις αγγελίες για αυτό.

 

Κάνε λοιπόν τη χάρη στον εαυτό σου να βάλεις μια χαμηλότατη τιμή για να το ξεφορτωθείς αφού το site των αγγελιών, κακώς, σου το επιτρέπει, και άλλη φορά να μην πετάς τα λεφτά σου σε παράνομα προϊόντα απάτης, που χρειάζονται 3 φορές τα λεφτά τους σε φτιασιδώματα για να μην προσβάλουν εκτός της ηθικής σου και τα χέρια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μτχ μερικές φορές δεν υπάρχει φιξ τιμή, εξαρτάται από το μέγεθος της επιθυμίας του εκάστοτε αγοραστή για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και από το πορτοφόλι του

 

Έτσι ένα μτχ όργανο των 500 ευρώ π.χ στους 10 αγοραστές ο 1 θα το θεωρήσει ευκαιρία, οι 3 ότι η τιμή είναι έτσι κι έτσι και θα περιμένουν λίγο μπας και πέσει και οι 6 θα τη θεωρήσουν απαγορευτική.

 

Βάλε μια τιμή που θεωρείς εσύ ότι είναι τίμια και αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον τη ρίχνεις κ.ο.κ. μέχρι να φτάσεις στο όριο που πιστεύεις ότι δεν αξίζει να τη δώσεις, οπότε την αποσύρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό το πράγμα που πουλάς δεν είναι μουσικό όργανο. Είναι ένα παράνομο προϊόν αντιγραφής, και κανονικά δε θα έπρεπε ούτε να σε αφήνουν να ανοίγεις θέμα για την προώθησή του, ούτε φυσικά να βάζεις αγγελίες για αυτό.

 

Κάνε λοιπόν τη χάρη στον εαυτό σου να βάλεις μια χαμηλότατη τιμή για να το ξεφορτωθείς αφού το site των αγγελιών, κακώς, σου το επιτρέπει, και άλλη φορά να μην πετάς τα λεφτά σου σε παράνομα προϊόντα απάτης, που χρειάζονται 3 φορές τα λεφτά τους σε φτιασιδώματα για να μην προσβάλουν εκτός της ηθικής σου και τα χέρια σου.

 

Ο Μάνος, αν και τραχύς, το θέτει μαλλον σωστα. Εμένα δε με προσβάλλει τόσο πολύ αυτό που βλέπω αλλά θα ένιωθα καλύτερα να μην είχε το decal gibson καθαρα για νομικούς λόγους.

 

Τέλος να πω πως και ο Σπυρος το θέτει πολύ σωστα. Θέλει να σου πει πως ένα μτχ όργανο πάντα χάνει ένα 20-30% της αξίας του. Μιλώ για ένα μέσο όργανο "της σειράς", συμπεριλμβάνομένων όλων των γνωστών κατασκευαστών. Π.χ μία φέντερ των 1000 Ε τη βρίσκεις συνήθως μτχ γύρω στα 600-700 +/-. Άρα για ένα όργανο που ειναι κινέζικο με μετατροπές, εγώ θεωρώ απίθανο να μη χάσει κάπου 40-50% της αξίας του.

 

Προσοχή, δε σε προτρέπω να το πουλησεις τόσο, απλά κάνω μια λογική, κατ'εμέ, υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου