Προς το περιεχόμενο

Γνωριμία με Roland TD-20


george_t16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας κι έψαξα τις 20 (αν θυμάμαι καλά) πρώτες σελίδες του φόρουμ και δε βρήκα παρόμοιο τόπικ, είπα να ανοίξω ένα για τον εγκέφαλο (και το σετ) της Roland TD-20.

 

Ξεκινάω με ένα θέμα που προέκυψε στον TD-20 που αγόρασα μεταχειρισμένο πριν λίγο καιρό.

Εκεί που παίζω, έχει τύχει 5-6 φορές να σταματάει να παίζει το Ride (CY15R) η το crash2 (CY14C). Δηλαδή, ενώ τα φωτάκια του τρίγκερ ανάβουν (που σημαίνει ότι ο εγκέφαλος αναγνωρίζει το pad) δε βγαίνει ήχος. Έχετε καμία πρόταση; Έχει συμβεί σε κανέναν;

Λέτε αν κάνω το Upgrade να σταματήσει να γίνεται; (αν είναι πρόβλημα του εγκεφάλου και όχι των pads). Η Roland εδώ στην Αθήνα, απ'ό,τι μου είπε φίλος μου, χρεώνει 120€ μόνο για να ελέγξει τον εγκέφαλο! Απλησίαστο...

 

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, έχετε καμιά καλή ιδέα για το πώς να κάνω upgrade χωρίς να τρέχω στην αντιπροσωπία; Με καποιο Midi καλώδιο που θα συνδέσει τον εγκέφαλο με το pc ή κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Το πιό πιθανό είναι να συμβαίνει κάποιο μπέρδεμα αφού υπάρχουν λειτουργίες "Start για play-along backing track" στα pads ή κάπως έτσι. Δηλαδή κάποια pads είναι και on/off διακόπτες. Πολύ πιθανόν να θέλεις ένα reset να έρθει στη default κατάσταση, που επιβάλεται όταν περνουμε μεταχειρισμένα. Κοίτα στο manual τη διαδικασία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Ξέχασα να αναφέρω ότι αν σβήσω τον εγκέφαλο και τον ξαναανάψω, το πρόβλημα παραμένει, δηλαδή το πιάτο δεν παίζει. Οπότε δεν εχει να κάνει με κάποιο κιτ που έχει ον/οφφ λειτουργία. Το πιάτο συνεχίζει να ξαναπαίζει μόνο αν κάνω reset to factory settings...Αλλά αυτό πόσο εύκολα μπορεί να γίνει την ώρα ενός Live?? Τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πιο πιθανό είναι να ενεργοποιείς κάτι που στέλνει σε άλλη έξοδο (περα από την στέρεο) το σημα. Διάβασε το manual. Δυστυχώς δεν έχω TD για να το ελέγξω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάνε με τη σειρά τα παρακάτω.

1) Factory reset στον εγκέφαλο. Όπως ακριβώς λέει το manual.

2) Έλεγχος καλωδίων που πάνε στα συγκεκριμένα pads.

    Άλλαξε τα καλώδια με τα καλώδια του snare (PD-xxx).

3) Έλεγχος των pads (CY-xx) που σου παρουσιάζουν το πρόβλημα.

    Άλλαξε θέση στα input των pads (CY-xx).

 

Ερώτηση.

1) Μήπως ο εγκέφαλος είναι αγορασμένος από Αμερική ;

2) Μήπως τα pads φάγανε λιγάκι παραπάνω κοπάνημα απ'ότι έπρεπε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reset κάνω - όπως λέει το μάνουαλ - και μόνο τότε λειτουργεί από την αρχή.

Ο εγκέφαλος από Ελλάδα είναι αγορασμένος.

Τα pads αποκλείεται να έχουν πρόβλημα, μιας και είναι καινούρια. Εκτός αν 2/2 καινούρια pads βγήκαν σκάρτα. Το ίδιο ισχύει και για τα καλώδιά τους... Άλλαξα θέση μεταξύ τομ και κρας (για το ride δε μπορούσα να κλανω κάτι έχει 2 καλωδια, αν και τις περισσότερες φορές το ride έβγαλε το πρόβλημα) αλλά όσο τα είχα αλλαγμένα κανένα πρόβλημα. Καμιά άλλη ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα τί έφταιγε. Ή είχα πατήσει καταλάθος ή είχαν ενεργοποιηθεί μέσω κάποιου pattern τα κουμπιά fader-mixer, τα οποία - αν κατάλαβα καλά - όταν τα πατάς πρέπει μετά να δυναμώνεις μέσω της κονσολίτσας τα τύμπανα αλλιώς δεν ακούγονται. Δηλαδή είχα τα πλήκτρα της κονσόλας που σχετίζονται με το ride & crash κατεβασμένα. Οπότε όλα ΟΚ.

 

Λοιπόν, επειδή με το μάνουαλ δεν τα πάω καλά κι επειδή δεν έχω ιδέα ποιές συσκευές θεωρούνται Midi (όπως επίσης δεν ξέρω τί είναι sequencer, equaliser και άλλα τέτοια όμορφα ψιψιψόνια) για πείτε λιανά κανένα καλό τρόπο για να συνδέσω κανένα Mp3 ή στερεφωνικό με τον εγκέφαλο για να ακούω κομμάτια την ώρα που παίζω! Νομίζω πως με ένα Midi καλώδιο ο εγκέφαλος συνδέεται εύκολα με στερεφωνικό. Με Mp3 γίνεται;; (νομίζω ο Td-20 δεν έχει usb θύρα)

 

@yameth: Αν δεν έχεις αντίρρηση, άφησε τον αρχικό τίτιλο του θέματος, δηλαδή σκέτο "Roland TD-20", για να συζητάμε όχι μόνο για προβλήματα αλλά και για δυνατότητες του εγκεφάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα τί έφταιγε. Ή είχα πατήσει καταλάθος ή είχαν ενεργοποιηθεί μέσω κάποιου pattern τα κουμπιά fader-mixer, τα οποία - αν κατάλαβα καλά - όταν τα πατάς πρέπει μετά να δυναμώνεις μέσω της κονσολίτσας τα τύμπανα αλλιώς δεν ακούγονται. Δηλαδή είχα τα πλήκτρα της κονσόλας που σχετίζονται με το ride & crash κατεβασμένα. Οπότε όλα ΟΚ.

 

Λοιπόν, επειδή με το μάνουαλ δεν τα πάω καλά κι επειδή δεν έχω ιδέα ποιές συσκευές θεωρούνται Midi (όπως επίσης δεν ξέρω τί είναι sequencer, equaliser και άλλα τέτοια όμορφα ψιψιψόνια) για πείτε λιανά κανένα καλό τρόπο για να συνδέσω κανένα Mp3 ή στερεφωνικό με τον εγκέφαλο για να ακούω κομμάτια την ώρα που παίζω! Νομίζω πως με ένα Midi καλώδιο ο εγκέφαλος συνδέεται εύκολα με στερεφωνικό. Με Mp3 γίνεται;; (νομίζω ο Td-20 δεν έχει usb θύρα)

 

@yameth: Αν δεν έχεις αντίρρηση, άφησε τον αρχικό τίτιλο του θέματος, δηλαδή σκέτο "Roland TD-20", για να συζητάμε όχι μόνο για προβλήματα αλλά και για δυνατότητες του εγκεφάλου.

 

Δε χρειαζεσαι midi καλωδιο.Συνδεεις το mp3 player me to mix in ρυθμιζεις την ενταση απο μπροστα και εφυγες.Αν θες να γραψεις τι επαιξες συνδεεις απο πισω master out σε mic in υπολογιστη ανοιγεις audacity και γραφεις.Πολυ απλο και καταπληκτικο !

δες σχετικο βιντεακι που εκανα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεσαι midi καλωδιο.Συνδεεις το mp3 player me to mix in ρυθμιζεις την ενταση απο μπροστα και εφυγες.Αν θες να γραψεις τι επαιξες συνδεεις απο πισω master out σε mic in υπολογιστη ανοιγεις audacity και γραφεις.Πολυ απλο και καταπληκτικο !

δες σχετικο βιντεακι που εκανα εδω

Μα το mix in δέχεται καρφί. Άρα πρέπει να βρω καλώδιο με μία άκρη μικρή για να μπαίνει στο Mp3 κι άλλη μία καρφί για να μπαίνει στον εγκέφαλο..Σωστά; Αν ναι, πού μπορώ να βρω τέτοιο καλώδιο;

 

Το βιντεάκι είναι και γαμώ!! ;D Α, και το σετ τερατώδες! Προφανώς έχεις δύο εγκεφάλους έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ελα... Να σου πω, μηπως θες να έρθω να παίξω και για σένα; ;D  (Σε προειδοποιώ: είμαι χάλιας!)

Πήγαινε οπουδήποτε πουλάνε ηλεκτρονικά, (Πλαίσιο, Multirama, Electroworld κλπ ή στα μουσικομάγαζα) και πάρε ένα καλώδιο με καρφί μεγάλο σε καρφί μικρό, στέρεο. Η ζήτα ένα μετατροπέα για να "κάτσει" στο καλώδιο που έχεις ήδη.

Διάβασε λίγο το manual. Τι το παίρνεις το τεχνολογικό όργανο αν δεν μάθεις τι μπορεί να κάνει για σένα; Δεν είναι μόνο αυτά που φαντάζεσαι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου