Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

top_L.jpg

 

Θα το χρησιμοποιούσατε σε live;

Εάν ναι,

1) Για ποιό είδος μουσικής;

2) Τι ήχους θα χρησιμοποιούσατε;

3) Ποιούς ήχους θα θέλατε να έχει;

 

http://www.roland.com/products/en/AX-Synth/index.html

http://www.roland.com/products/en/IT/AX-Synth_IT/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα το χρησιμοποιήσω (πιθανως) ποτέ, αλλα αν το εκανα θα ήταν μόνο για ήχους lead σε καποιο είδος με ενεργεια που να σηκώνει όρθιο παιξιμο μετα γκριμάτσας (rock κτλ).

 

Αν του εβαζαν καποιο modelling "εγχορδων" θα ήταν πιστεύω πιο ελκυστικό.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, υποτίθεται ότι έχει τη μηχανή του Fantom-G, αλλά δε με ψήνει.

Υποθέτω ότι οι εποχές των AX-1/AX-7 και των υπόλοιπων keytars έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, μαζί με τα 80s...  8)

 

Επιπλέον φαίνεται πολύ ογκώδες και "βαρύ", εμφανισιακά εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια σχετική ερώτηση?

ψάχνω για κάτι οικονομικό στην κατηγορία "παίζω όρθιος πλήκτρα". Θέλω δηλ. κάτι ελαφρύ στο οποίο να μπορέσω με κάποιο τρόπο να περάσω μια ζώνη για όρθιο παίξιμο!

Με ενδιαφέρουν εκτός των περίεργων "synth" ήχων και οι ήχοι hammond και rhodes.

Σκέφτομαι τα microkorg και xiosynth. Θα ήθελα να ξέρω εαν

-μπορούν να με καλύψουν (δεν ζητάω κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές σε αυτά τα χρήματα)

-υπάρχει και άλλη επιλογή σε αυτά τα χρήματα? (δεν θα θελα να τα ξεπεράσω)

 

Ευχαριστώ!

 

εδιτ: διευκρίνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι οι εποχές των AX-1/AX-7 και των υπόλοιπων keytars έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, μαζί με τα 80s...  8)

Ίσως, αλλά τι ωραίο ήχο που βγάζανε...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εφτιαχνα μπαντα με τον Μιχαλη Ρακιντζη ευκολα και σε ροζ μαλιστα

Πιθανόν, αλλά πέρισυ που βγήκε στο Μέγαρο ο Herbie Hancock με ένα τέτοιο...σε βεβαιώνω ότι δεν γέλασε κανένας...μάλιστα δεν μίλησε και κανένας, είμασταν όλοι άφωνοι. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς θεου παντως δεν ειχα καμια διαθεση ειρωνια ουτε ως προς το οργανο ουτε προς τον ρακιντζη βεβαιως,βεβαιως απλα με παραπεμπει σε ποζεροκαταστασεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ψυχεδελική pop-rock

2) monophonic good-old synth leads (το ΑΧ σύνθ είναι rombler σωστά?)

3) Περισσότερες δυνατότητες στο editing (ειδικότερα με αυτη την τιμή).

 

Από αισθητικής πλευράς με "χαλάει" πάρα πολύ... το οτι παίρνω ένα πλήκτρο και το φτιάχνω έτσι ωστε να μπορεί ένας πληκτράς να παίξει όρθιος, δεν σημαίνει οτι πρέπει να του βάλω και στοιχεία που παραπέμπουν σε ηλ. κιθάρα (βλέπε το κέρατο κάτω δεξιά...).

Θα μου άρεσε να βγώ στη σκηνή με ένα sh101 ή έστω με ένα cz101 (που έχει τα σχετικά "αυτάκια" για ζώνη) για ένα-δύο κομμάτια, όχι για όλο το live.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό το RK-100 της Korg. Παμπάλαιο, ναι... touch-INsensitive, ναι... MIDI controller μόνο, ναι... αλλά πανέμορφο το άτιμο.

 

rk-100.JPG

 

Στη μία από τις μπάντες που παίζω έχω 2-3 κομμάτια που τα παίζω με synth-bass, χρησιμοποιώ το Korg Poly 800II σε stand (παρόλο που έχει straps για ζώνη - δεν έχει όμως μπράτσο), το οποίο είναι επίσης touch-INsensitive. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτό, αφού μιλάμε για μπασογραμμές που απλά δίνουν μια "ηλεκτρονική" χροιά σε - κατά τα άλλα - alternative indie κομμάτια, οπότε δε μου χρειάστηκε το expression που σου δίνει το touch-sensitive κλαβιέ.

 

Αν είχα ένα RK-100, θα χρησιμοποιούσα σίγουρα αυτό για τα εν λόγω κομμάτια...

 

Άρα:

1. Οποιοδήποτε... από electronic (εννοείται), μέχρι alternative-indie pop/rock.

2. Καθαρά για μπασογραμμές.

3. Εφόσον υπάρχουν MIDI synth modules και software synths που κάνουν τα πάντα, αρκεί και να είναι MIDI controller μόνο, άρα δε χρειάζεται να έχει ήχους. Αν έχει, σύμφωνα με το 2 θα ήθελα bass και sub. Και effects/pads/strings (σε συνδυασμό με δυνατότητα split keyboard και hold)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου