Προς το περιεχόμενο

Γνωριμία με Roland TD-20


george_t16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα... Να σου πω, μηπως θες να έρθω να παίξω και για σένα;  ;D  (Σε προειδοποιώ: είμαι χάλιας!)

Πήγαινε οπουδήποτε πουλάνε ηλεκτρονικά, (Πλαίσιο, Multirama, Electroworld κλπ ή στα μουσικομάγαζα) και πάρε ένα καλώδιο με καρφί μεγάλο σε καρφί μικρό, στέρεο. Η ζήτα ένα μετατροπέα για να "κάτσει" στο καλώδιο που έχεις ήδη.

Διάβασε λίγο το manual. Τι το παίρνεις το τεχνολογικό όργανο αν δεν μάθεις τι μπορεί να κάνει για σένα; Δεν είναι μόνο αυτά που φαντάζεσαι.

Aααα, όλα κι όλα. Το μάνουαλ το βαριέμαι. Τί τό 'χουμε το ΝΟΙΖ;;

Και το "γνωριμία με roland td-20" είναι πολύ σέξυ. Εγκρίνω! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To manual δε λει καο πολλα για συνδεσεις κλπ και γενικα δεν ειναι και απο τα καλυτερα manual.

Ναι το σετακι μου εχει 2 εγκεφαλους td-12 kai td-6v συυνδεμενους με midi οποτε ολοι οι ηχοι ειναι απο το 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Toν τελευταιο καιρό ''ακούγεται'' σε φορουμς οτι το td-20 εχει παψει να βγαινει και θα βγαινει πλεον με προεγκατεστημενο το expansion card (tdw-20) το οποιο ειναι μερα με τη νυχτα και εχει επιπλεον 50 factory kits.Ηδη πωλειται στην Αμερικη περίπου 6500 δολλαρια.Και ολα αυτα φανταζομαι πριν βγαλει η roland εγkεφαλο με δυνατοτητα sampling.(ακουγεται για το summer NAMM).

Εχετε ακουσει τιποτα εσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κάτι Μπάμπη.

 

Να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να κάνω import στον TD-20 κάποιο ΚΙΤ από τον TD-6??

To Ballad συγκεκριμένα είχε πολύκαλούς ήχους ταμπούρου και μπότας και πιστεύω ότι λείπει από τον 20...Υπάρχει τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω απο τον 6 στον 20 δε γινεται αυτο που λες.Μπορει να γινει μεσω midi αλλα πρεπει οι εγκεφαλοι να ειναι ιδιοι.Δες τα σεταρισματα του balald kit και κανε τα ιδια στον 20 που εχει και απειρως περισσοτερα

 

Αναφορικά με το discontinued td-20 ουτε στο drumstore το βλεπω αλλα μην τους παρω στο λαιμο μου γιατι δεν εχω παρει τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία επι του θέματος!

Το expansion αυτό...μήπως γνωρίζετε αν ειναι συμβατό σε TD12?????  ;D

Συγγνώμη για την παρένθεση!

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi ειναι expansion board μονο για TD-20 sound module

 

Ασχετο αλλα επι τη ευκαιρια εγω αποφασισα να το ριξω στο ...τριγγαρισμα samples με superior drummer 2.0.Και φτηνοτερο και πολυ πιο ρεαλιστικους ηχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω καπου στο φορουμ υπαρχει αντιστοιχο thread οποιοσ ξερει να με διαφωτισει και εμενα παρακαλω

 

με λιγα λογια υπαρχουν προγραμματα οπως τo superior drummer kai το bfd2 τα οποια τρεχεις στον υπολογιστη, συνδεεις υπολογιστη με εγκεφαλο και σεταρεις καθε pad αναλογα με τους ηχους που εχει το προγραμμα.Αυτο καταλαβα και εγω μεχρι στιγμης..

ξερω ομως σιγουρα οτι παιρνεις ηχους πολυ πιο φυσικους και απο τον καλυτερο εγκεφαλο

δες εδω www.toontrack.com και ακουσε τα δειγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κάτι Μπάμπη.

 

Να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να κάνω import στον TD-20 κάποιο ΚΙΤ από τον TD-6??

To Ballad συγκεκριμένα είχε πολύκαλούς ήχους ταμπούρου και μπότας και πιστεύω ότι λείπει από τον 20...Υπάρχει τρόπος;

 

1)http://www.vdrumlib.com/convert_kits.html

2)Aν και απλα μπορεις να χρησιμοποιησεις την midi in και out/through των modules.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου