Προς το περιεχόμενο

Αυτες ειναι οι 5 αρχετυπικες κιθαρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή αυτόν τον κυριο απ'το Kickstarter,

 

https://www.kickstarter.com/projects/1810876280/5-guitars-in-1-rj-supervintagetm-handcrafted-guita?ref=nav_search

 

που θελει να φτιαξει 5 κιθαρες σε 1, ηθελα να ρωτησω ποια νομιζετε είναι τα βασικα ειδη κιθαρων. Συμφωνα με αυτόν είναι οι:

 

-Stratocaster

-Telecaster

-Jazzmaster

-Les Paul

-ES-335

 

Συμφωνείτε?

 

Επισης πως σας φαινεται η 5-in-1 κιθαρα του κυριου?

Προσωπικα οι ηχοι με επεισαν αλλα σχεδιαστικα μου φαινεται αρκετα φρανκεσταϊν το ολο πραγμα, με pastiche από το σχημα του σωματος που παραπεμπει στην 335 και τα input-jack και τρεμολο αλα Strat.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-Stratocaster

-Telecaster

-Jazzmaster

-Rickenbacker 330

-Les Paul

-ES-335

-Gretsch 6120

 

 

κορεκτεντ  :)

 

η JM ειναι φοβερη κιθαρα αλλα ηταν απλα η "εξελιξη" της strat ,αντιθετα ο ηχος της Gretsch & Rickenbacker καθορισαν ολοκληρες εποχες

 

η..."εφευρεση" του Φιλιππινεζου φιλου μας δεν πειθει παντως

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Εγω προσωπικα δεν συμφωνω.

Η καθε κιθαρα απο αυτες εχει τον δικο της ηχο και χαρακτηρα.

Ειναι σαν να εχεις μαγαζι που κανει φραπε ,μουσακα.κρεπα αλλα εχει και αστακο. ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top 4:

 

Telecaster

Les Paul

Stratocaster

SG

 

 

Όλες οι άλλες έπειτα. Αρχετυπικές κιθάρες που αναγνωρίζει ακόμα και κόσμος που δεν έχει καμία σχέση με τον κόσμο των κιθαρών.

 

Όσον αφορά το kickstarter campaign του τύπου από τις Φιλιππίνες, και ανεξάρτητα από το αν επιτυγχάνει το σκοπό της να ακούγεται ακριβώς όπως αυτές που επιθυμεί... nice guitar! I would rock it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα λογο επαγγελματος συναναστρεφομαι με πολλους φιλιππινεζους και οντως τους αρεσει πολυ να ανακατευουν τα παντα στο φαι τους ! Δεν ειναι αστειο εχω δει παλικαρι να βαζει σε ενα μπολ ρυζι μπεικον παγωτο και μερεντα !!! Και στην μουσικη ακουνε τα παντα κυριολεκτικα. Και πιστευω οτι στο μυαλο τους ειναι η μουσικη καπως σαν

Καζαντζίδης-jimi hendrix-Jackson  5-Duran duran - Σωτηρια Μπελλου + κατι δικα τους που

δεν ακουγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα λογο επαγγελματος συναναστρεφομαι με πολλους φιλιππινεζους και οντως τους αρεσει πολυ να ανακατευουν τα παντα στο φαι τους ! Δεν ειναι αστειο εχω δει παλικαρι να βαζει σε ενα μπολ ρυζι μπεικον παγωτο και μερεντα !!! Και στην μουσικη ακουνε τα παντα κυριολεκτικα. Και πιστευω οτι στο μυαλο τους ειναι η μουσικη καπως σαν

Καζαντζίδης-jimi hendrix-Jackson  5-Duran duran - Σωτηρια Μπελλου + κατι δικα τους που

δεν ακουγονται.

 

Αυτό μου ήρθε και εμένα όταν είδα την κιθάρα. Πίτσα με  σπαγγέτι (tοp) και μπριζόλες, μπλιαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φιλιπίνος κάνει κάτι που νομίζει ότι είναι μάρκετινγκ.

Αν έκανε κάτι που νομίζει ότι είναι μάρκετινγκ θα ήξερε ότι  υπάρχει αυτή

http://line6.com/variax-modeling-guitars/variax-standard/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Εγω προσωπικα δεν συμφωνω.

Η καθε κιθαρα απο αυτες εχει τον δικο της ηχο και χαρακτηρα.

Ειναι σαν να εχεις μαγαζι που κανει φραπε ,μουσακα.κρεπα αλλα εχει και αστακο. ;D

Στην ιδια συνταγη.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου