Προς το περιεχόμενο

Deep Purple plagiarisms


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι όλα πετυχημένα αλλά ορισμένα παραείναι...

Ενδιαφέρον anyway...

 

Και έτσι φίλε "The Soe" συνθέτουμε ένα τραγούδι:

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παιδί μου δεν διάλεξες έναν πιο ανώδυνο τρόπο να αυτοκτονήσεις (π.χ. να σταθείς σε μία βουνοκορυφή εν τω μέσω καταιγίδας, κραδαίνοντας ένα χαλκοσωλήνα προς τον ουρανό και φωνάζοντας "Γ@μιέται ο Δίας!");  ;D

 

Storm(bringer) coming...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι ο Waterfall? ;D

Μολις ξυπνησα (τι μας "ποτιζουν ρε π@%$τη μου.... :-X) και δεν θα ασχοληθω με το θεμα. Το βιντεο το εχω ξαναδει, δεν λεει και πολλα. Βρηκαν κι αυτοι μπαντα να κατηγορησουν για κλεψιμο. Ουστ και παω να φτιαξω ενα καφε να ανοιξει το ματι μου. coffee.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ καθόλου με το βίντεο.Δηλαδή τι έκανε ο Lord?Είπε....Ρίτση,Ίαν ελάτε να ξεπατικώσουμε ένα καλό που άκουσα σήμερις? ;D.Δε νομίζω ότι είχε τέτοια ανάγκη όπως δεν είχαν την ίδια ανάγκη εκδίκησης οι It's a beautiful day,ούτε και πολλοί άλλοι που ακούω κατά καιρούς ότι έκλεψαν.Κλοπή είναι η οικειοποίηση ξένης "περιουσίας" χωρίς να το αναφέρεις.(ονόματα δε λέμε  ::)).

Η έμπνευση σε βαράει κατακέφαλα,δε την ελέγχεις.Κι αυτοί που το'χουν νοιώσει το ξέρουν.Αν στην πορεία αποδειχτεί ότι μοιάζει με το έργο κάποιου άλλου είναι γιατί υπάρχουν οι ίδιες προσλαμβάνουσες.Η μουσική όπως και οι ιδέες προυπάρχουν(μάλιστα,μάλιστα),απλά εμείς πάμε και τις βρίσκουμε.Τα ταλέντα έχουν τυχαίες προσλαμβάνουσες (το λεγόμενο θείο χάρισμα) που όμως χάνονται με τη μη ενασχόληση.Απ'την άλλη τα μη ταλέντα τις δημιουργούν με την ενασχόληση.Αυτά  ;D

(πιο καλά το είχα γράψει αλλά μόλις πήγα να κάνω "αποστολή" μου ζήτησε "σύνδεση" το σάιτ  >:(και έχασα την έμπνευση... ;D)

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πιο καλά το είχα γράψει αλλά μόλις πήγα να κάνω "αποστολή" μου ζήτησε "σύνδεση" το σάιτ  >:(και έχασα την έμπνευση... ;D)

 

Έχασες την προσλαμβανουσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασες την προσλαμβανουσα

 

 

Πλάτωνας,αγαπητέ.Μπορεί να μη δίνει απαντήσεις αλλά σίγουρα προωθεί την αναζήτηση  ;)

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Αυτό που μου αρέσει με τον Μπλάκμορ είναι ότι ο τύπος ''δεν χαρίζει κάστανα σε κανέναν και ούτε στον εαυτό του''. Έχει καλή αίσθηση της αυτογνωσίας του υποθέτω.

 

Για να μπω λίγο στο θέμα, έχουμε ουσιαστικά δύο κομμάτια: το 'Black Night' που όποιος τσεκάρει στίχους βλέπει ότι γράφτηκε για πλάκα οπότε 'και τί έγινε(;)...'

Μετά είναι το 'Child in Time' όπου εδώ έχουμε μια σοβαρή ενασχοληση με ένα θέμα 'που δεν θυμάσαι αν το άκουσες κάπου ή είναι ιδεά σου' και καταλήγεις με έναν ύμνο [anthem]. Ε, δεν μπορείς κάτι τόσο σπουδαίο απλά να το πετάξεις.

 

  Τα υπόλοιπα είναι στο όριο επιρροές που όταν γραφεις ένα κάρο απλά ριφφ με πεντατονικές έ, θα την πατήσεις (βλ. Smoke on the Water).

Το Fireball είναι όντως 'χοντρή κλεψιά και σαν ύφος, vocal line και...' .

Για τα υπολοιπα (Burn κλπ.) ούτε λόγος πρέπει να γίνεται.

  Πόσες ριφφάρες όμως έχει βγάλει ο μάγκας και πάλι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου