Προς το περιεχόμενο

Korg Wavestation a/d


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα απέκτησα ενα Korg Wavestation a/d και πρώτη φορά συνδέω synthesaizer με υπολογιστή.

Η ερώτηση μου είναι: μπορώ να χρησιμποιήσω τους ήχους απο το korg με κάποιο sowtware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως. Θα πρέπει να ρυθμίσεις το αντίστοιχο κανάλι στο software να στέλνει στην πόρτα MIDI που "ακούει" το KORG και να ρυθμίσεις το KORG να "ακούει". Νομίζω ότι θα βρεις αρκετά στο manual του KORG.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Το πρόβλημα:

Έχω συνδέσει το midi keyboard στο midi in της κάρτας ήχου και το midi out της κάρτας ήχου στο midi in του wavestation. Και έχω κάνει install midi device το wavestation.

Όταν χρησιμοποιώ το wavestation στο cubase δεν μου δείχνει τα banks του μηχανήματος άλλα αυτά που έχει το cubase.

Γράφω αυτο που θέλω να γράψω και το αναπαράγει άλλα οταν το κάνω export σαν wav δεν ακούγετε τίποτα.

Σίγουρα δεν έχω κάνει κατι σωστά. Έψαξα στο manual του cubase αλλά δεν βρηκα τίποτα που να με βοηθήσει.

Ξέρει κανείς την θεραπεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kourosava ACHTUNG - ACHTUNG....!!!!! Επεμβαίνω, όχι για να απαντήσω στην ερώτησή σου, αλλά -επειδή κατάλαβα ότι δεν έχεις ακόμη αρκετή εμπειρία με το μηχάνημα- χρειάζεται να προσέξεις μήπως χάσεις τους ήχους που έχει πάνω του. Εξ' αιτίας μίας χαζής ιδιοτροπίας της Korg, το Wavestation έχει μόνο μία (ή δύο) μπάνκες ROM, οι υπόλοιπες είναι RAM και οποιαδήποτε αλλαγή κάνεις στα patches θα σβήσει ήχους που ήδη υπάρχουν και ίσως σου αρέσουν.

 

Αν αυτοί οι ήχοι ήταν της μαμάς του, δεν υπήρχε πρόβλημα, κάπου θα τους βρίσκαμε και θα τους ξαναφορτώναμε, αλλά από αυτά που λες είναι σαφές ότι είναι άλλοι και όχι της μαμάς του (γι' αυτό άλλους βλέπεις στο cubase και άλλους στο όργανο).

 

Τι πρέπει να κάνεις: α) διαβάζεις το manual ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, β) κάνεις ένα sys-ex dump όλων των ήχων του οργάνου σε ένα καινούργιο performance του cubase, γ) φυλάσεις κάπου αυτό το performance σαν τα μάτια σου, δ) συνεχίζεις τα πειράματά σου με την βεβαιότητα ότι οι ήχοι είναι ασφαλείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ήχοι είναι απόλυτα ασφαλείς. Λόγω του οτι φτιάχνω δικούς μου ήχους και ξέρω τις ανωμαλίες του wavestation εχω φροντίσει να τους κάνω back-up και τους φυλάω σαν τα μάτια μου. Τους εχω και σε cd και στον σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι, πάρε τότε και την απάντηση στο πρώτο σου ερώτημα: θα ακούσεις το Wavestation μέσα από το cubase μόνο όταν ηχογραφήσεις το AUDIO σήμα του. Τώρα, απλά "γράφεις" το midi σήμα, το οποίο χρησιμοποιείται από το cubase όταν κάνεις playback για να "παίξει" τις νότες που έχουν καταγραφεί. Εσύ ακούς τις νότες επειδή έχεις συνδέσει τις audio εξόδους του Wavestation με τις audio εισόδους της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου, ή με κάποιον ξεχωριστό ενισχυτή. Αν ισχύει το πρώτο, τότε απλά φτιάξε ένα audio track στο cubase, όπλισέ το για ηχογράφηση και "γράψε" το audio σήμα του Wavestation. Αν ισχύει το δεύτερο, πάρε μία audio έξοδο από τον ενισχυτή και στείλε την στην είσοδο της κάρτας - κατόπιν προχωράς ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Έχοντας γράψει τον οποιοδήποτε αριθμό τέτοιων audio tracks, μετά μιξάρεις και κάνεις export κατά βούληση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε μία audio έξοδο από τον ενισχυτή και στείλε την στην είσοδο της κάρτας

ναι ριξε καμια 500αρια watt στην εισοδο της καρτας σου .. πλακα θα εχει ..!!! :lol:

line out καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

line out καλυτερα

Σωστά' date=' αν και δε νομίζω ότι χρειαζόταν η διευκρίνηση, αποκλείεται ο kourosava να έστελνε την έξοδο που προβλέπεται για τα ηχεία στην κάρτα ήχου του υπολογιστή του. Δεν είναι άσχετος ο άνθρωπος, απλά δεν έχει ξανασυνδέσει real όργανο στον υπολογιστή, προφανώς μέχρι τώρα έπαιζε μόνο με soft synths.

 

...και δεν χρειάζεται καν ενισχυτής για να ηχογραφηθεί ένα Korg Wavestation ή ένα οποιοδήποτε άλλο synth/keyboard...

Και ποιος είπε ότι χρειάζεται; Απλά είπαμε ότι αν ακούει το synthesizer μέσω ενός ενισχυτή, τότε μπορεί να πάρει το σήμα από τον ενισχυτή και να το στείλει στην κάρτα ήχου. Έλα παπού μου να σου δείξω τ'αμπελοχώραφά σου...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, αλλά γιατί μου έχει το cubase την επιλογή να κάνω εγκατάσταση το wavestation? Αποκλείεται να το έχει για διακοσμητικό λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά ένας πολύ πιθανός λόγος είναι : για να σου δείχνει σωστά το patch list. Καθώς σκρολάρεις τη λίστα με τα διαθέσιμα patches (ήχους δηλαδή) το cubase στέλνει σωστά τους κατάλληλους αριθμούς για τα κατάλληλα bank selects (τα οποία στην περίπτωση του wavestation είναι και λίγο ιδιότροπα, αν θυμάμαι καλά). Βέβαια, αν εσύ δεν έχεις τους ήχους της μάνας του, τότε δεν έχει και πολύ χρησιμότητα όλο αυτό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου