Προς το περιεχόμενο

Πατέντες: Εδώ πραγματικά βλάπτουν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ηθελα να θεσω το εξης ερωτημα: Μια φαρμακευτικη εταιρεια που λειτουργει κλεβοντας πατεντες απο αλλες πληροι τις προδιαγραφες για να λειτουργει? Τι εννοω. 99,9% των εταιρειων που λειτουργουν ετσι εκτος του οτι παρανομουν, το κυριωτερο ειναι οτι δεν εχουν μοναδες ερευνας και ειδικευμενους επιστημονες. Αυτο σημαινει οτι οι προδιαγραφες του φαρμακου που παραγουν δεν μπορουν να εξεταστουν απο κανεναν αν ειναι οντως οι σωστες. Με λιγα λογια ποιος ελεγχει το αποτελεσμα και σε ποιον ρομπεν θα πεσουν οι ευθυνες αν το φαρμακο δεν παρασκευαζεται σωστα. Και επειδη δεν μιλαμε για ασπιρινες αλλα για πιο "βαρια" φαρμακα ενα πιθανα διαφοροποιημενο φαρμακο απο αυτο που θα επρεπε να παρασκευαστει πιθανα θα οδηγουσε σε παρενεργειες στους ληπτες του φαρμακου. Και ποιος θα αντιμετωπισει τις παρενεργειες που θα προκυψουν? Μηπως η εταιρεια-ρομπιν χουντ με το πολυπληθες εξειδικευμενο προσωπικο? Και βεβαια ολος ο πλανητης ξερει ποιοι ειναι οι εργαζομενοι σε τετοιου ειδους ινδικες επιχειρησεις ή μαλλον απο ποιες δυσμοιρες καστες προερχονται και τη σχεση που εχουν με την φαρμακολογια...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Για αυτό βλέπεις παραπλήσια φάρμακα όπως panadol – depon' date=' splendir – algon κλπ.

[/quote']

 

Ρε παιδια δεν ειναι για ολα αυτοσκοπος το χρημα.

απλως υπαρχουν πολλες διαφοροποιημενες αναγκες. Εμενα πχ που με πειραζει η ασπιρινη και το depon δεν δικαιουμαι ενα αλλο αναλγητικο που να μην εχει παρενεργειες πανω μου?

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πχ που με πειραζει η ασπιρινη και το depon δεν δικαιουμαι ενα αλλο αναλγητικο που να μην εχει παρενεργειες πανω μου?

 

ΟΧΙ!!!!!

 

:lol:

 

επειδή δεν μιλάμε μόνο για χρήματα και δικαιώματα σ'αυτή την περίπτωση' date=' αλλά για το δράμα εκατομμυρίων ανθρώπων, που γεννιούνται έχοντας εκ των πραγμάτων χάσει το δικαίωμα στη ζωή από την αρχή, ας μην είμαστε τόοοσο τεχνοκράτες στις απόψεις μας. Αν θέλουμε να τηρούνται οι νόμοι, να συνυπολογίζουμε τα πάντα.[/quote']

 

Συμφωνούμε απόλυτα :) Απλά λέγαμε ότι θα πρέπει να βοηθηθεί η κατάσταση με άλλους τρόπους, πράγμα με το οποίο απ'όσο κατάλαβα συμφωνείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πχ που με πειραζει η ασπιρινη και το depon δεν δικαιουμαι ενα αλλο αναλγητικο που να μην εχει παρενεργειες πανω μου?

 

ΟΧΙ!!!!!

 

:lol:

 

 

Αχ και μου το λεγανε και δεν το πιστευα οτι θα ειμαι καταδικασμενος να πεθανω μεσα σε φριχτους πονους! χαχα :lol: :lol:

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πχ που με πειραζει η ασπιρινη και το depon δεν δικαιουμαι ενα αλλο αναλγητικο που να μην εχει παρενεργειες πανω μου?

 

ΟΧΙ!!!!!

 

:lol:

 

 

Αχ και μου το λεγανε και δεν το πιστευα οτι θα ειμαι καταδικασμενος να πεθανω μεσα σε φριχτους πονους! χαχα :lol: :lol:

 

Κάποια ζώα δε με πιστεύανε, κάποια ζώα δε με πιστεύανε, τώρα θα με πιστέψουν, ευτυχώς και τα ζώα....

 

-- Βασίλης Λεβέντης. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την ταμπακιέρα ποιος την έκλεβε; Απαντήστε πας και πάω για ύπνο απόψε! :lol: :lol:

 

Καρκίνος καρκίνος! :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την ταμπακιέρα ποιος την έκλεβε; Απαντήστε πας και πάω για ύπνο απόψε! :lol: :lol:

 

Καρκίνος καρκίνος! :D :D

 

Αυτό δεν το ξέρω, αλλά τα οστά του Γεωργίου Παπανδρέου και του Ελευθερίου Βενιζέλου ας είναι δίπλα σας...! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά' date=' σωστά όλα αυτά, αλλά εγώ θέτω και πάλι το ίδιο ερώτημα γιατί απάντηση δεν πήρα. Έστω ότι ξεχνάμε πατέντες και λέμε "ok, ας παράγει το φάρμακο όποιος θέλει". ΠΟΙΑ εταιρία θα δώσει λεφτά για research για φάρμακα για την επόμενη μεγάλη επιδημία; Ή για όποια άλλη ανίατη ασθένεια υπάρχει ακόμη στον κόσμο;[/quote']

 

Για να απομυθοποιήσεις αυτό που νομίζεις,

πως δηλαδή οι εταιρείες αυτές ξοδεύουν τεράστια ποσά για έρευνα,

θα σου πώ το εξής. Κάθε τέτοια εταιρεία έχει και τα εγαστήριά της,

με τα οποία πρώτα απ΄ όλα προσπαθεί να παράγει τύπους φαρμάκων

παραπλήσιους με αυτούς που είδη κυκλοφορούν

ώστε να παράγει το ίδιο περίπου φάρμακο με τις άλλες,

αλλά να μην μπορούν οι άλλες να ζητήσουν δικαιώματα. :wink: Για αυτό βλέπεις παραπλήσια φάρμακα όπως panadol – depon, splendir – algon κλπ.

 

Ο κόσμος πάντα θα πηγαίνει μπροστά.59d233694583bd168a283.gif Ηρέμησε.

 

Mα τον Χριστο μερες που ναι...δεν ξερεις τι σου γινεται......Ανε τωρα να στολισεις το δεντρο!!! 8O 8O

 

Αντουαν ξέχασες το καλύτερο:

 

Στα εργαστήρια αυτά' date=' εκτός από μερικούς ιδεαλιστές επιστήμονες,

υπάρχει πολύς κόσμος που πληρώνεται χωρίς να κάνει και τίποτα το ουσιαστικό, :!: αλλά στις εταιρείες αυτό συμφέρει ( να δείχνουν έξοδα)

γιατί έτσι κερδίζουν από την φορολογία.

[/quote']

 

z7shysterical.gifz7shysterical.gif

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου