Προς το περιεχόμενο

Line 6 Helix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Το μόντελινγκ σε θέμα ήχου λάιβ είναι ακριβό νομίζω. Το ερώτημα σε καθαρά προσωπική βάση απαντιέται ως μπάτζετ λύση αξιοπρεπή ήχου με έναν λαμπάτο στα 500 ευρώ (μεταχειρισμένο) έως 1000κάτι ευρώ και 4-5 πετάλια 200-500 ευρώ άρα σύνολο 700-1500.

 

Νομίζω βγαίνει τουλάχιστον 500 ευρώ διαφορά από τα hi-end μόντελινγκ μηχανήματα (+ καμπίνα;)

 

  Τώρα αν αυτό της line6 είναι καλό και  και φτηνότερο  από axe-fx και kemper το ξανακοιτάμε.

 

  Από κει και πέρα φαντάζομαι τον J.D. Simo πχ. που έχει τα vintage-ο-κολλήματα του αν δείτε βίντεο-αξίζει, και τότε είναι τελείως άλλο το ερώτημα αλλά, από εμένα, σεβαστό. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω για την πεταλιέρα αλλά ο παίχτης είναι πολύ καλός, παρ'αυτά όταν ανοίγει το volume ο ήχος μπουκώνει(βοθρίλα...) άσχημα, ενώ  μόλις χαμηλώνει λίγο το volume ο ήχος ισσοροπεί, τι φταίει τώρα δεν ξέρω η κιθάρα η το effect, όταν παρουσιάζεις κάτι όμως πρέπει να προσέχεις κάτι τέτοια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την πεταλιέρα αλλά ο παίχτης είναι πολύ καλός, παρ'αυτά όταν ανοίγει το volume ο ήχος μπουκώνει(βοθρίλα...) άσχημα, ενώ  μόλις χαμηλώνει λίγο το volume ο ήχος ισσοροπεί, τι φταίει τώρα δεν ξέρω η κιθάρα η το effect, όταν παρουσιάζεις κάτι όμως πρέπει να προσέχεις κάτι τέτοια ;)

 

Δες το βίντεο που έβαλα από τον Chapman. Είναι πιο καλό και πιο αναλυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ο παιχταράς αλλά παιδιά δε ξέρω γιατί να πάρει κάποιος ένα τεράστιο κτηνώδη ενισχυτή αντί για αυτό.

 

Δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να παρει καποιος εναν...τεραστιο και κτηνωδη ενισχυτη με 12-20 βαττ και 10-15 κιλα ειναι μια χαρα...

 

 

 

 

 

τωρα αν ποτε βγει modeler που να σου δινει το instant gratification,τον ΗΧΟ (ειδικα στα ΚΑΘΑΡΑ & στα LOW GAIN)  & την ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ καβλα που σου δινουν  τα παραπανω διαμαντια τα ξαναλεμε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να παρει καποιος εναν...τεραστιο και κτηνωδη ενισχυτη με 12-20 βαττ και 10-15 κιλα ειναι μια χαρα...

 

 

 

 

 

τωρα αν ποτε βγει modeler που να σου δινει το instant gratification,τον ΗΧΟ (ειδικα στα ΚΑΘΑΡΑ & στα LOW GAIN)  & την ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ καβλα που σου δινουν  τα παραπανω διαμαντια τα ξαναλεμε...

 

Ισχύει αυτό που λες. Όμως πόσα πετάλια χρειάζεσαι μαζί με αυτό; Αν δεν παίζεις μόνο ένα είδος μουσικής σε καλύπτει το ίδιο ακριβώς setup; Tη ευελιξία σου δίνει στη μετακίνηση κλπ. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι. Συμφωνώ πάντως ότι σαν τον ζεστό ήχο της λάμπας, στα καθαρά, δεν υπάρχει.

 

Το αισθητικό το αφήνω απ'έξω γιατί είναι εντελώς μα εντελώς υποκειμενικό (θυμάμαι τις κιθάρες που σου άρεσαν..... ;D :o ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως πόσα πετάλια χρειάζεσαι μαζί με αυτό;

 

Τι να χρειαζεσαι?Ενα ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ,ενα δυο drives,κανα τρεμολο,κανα chorus & κανα delay με μια 300-400αρα εισαι θεος ....και μια απλη μοντερνα ψηφιακη πεταλιερα  να βαλεις μπροστα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη ΘΕΪΚΑ θα ακουστεις ετσι κι αλλοιως  

 

Το αισθητικό το αφήνω απ'έξω γιατί είναι εντελώς μα εντελώς υποκειμενικό

 

καλα αμα τη βρισκεις να ακους με ακουστικα ή μεσα απο καρτα ηχου και μονιτορς και να κοιτας τη μαυρη πλαστικουρα αντι για αυτους τους...κουκλους suit your self... ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην παίρνεις και όρκο  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Καλα ασε να παρει ορκο αυτος  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου