Προς το περιεχόμενο

Line 6 Helix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://line6.com/helix/

 

Έχει πολλά και πολύχρωμα φωτάκια, το θέλω  ;D

 

Πέρα απ'την πλάκα, πολύ ψαρωτική παρουσίαση στο site.

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://line6.com/helix/

 

Έχει πολλά και πολύχρωμα φωτάκια, το θέλω  ;D

 

Πέρα απ'την πλάκα, πολύ ψαρωτική παρουσίαση στο site.

 

 

Αυτά είναι μηχανήματα του διαόλου. Δε τα βάζω σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

kemper, axe fx, helix ....

 

Έχω μπερδευτεί εντελώς. Έχω ακούσει και παίξει kemper. Δεν είμαι ο παιχταράς αλλά παιδιά δε ξέρω γιατί να πάρει κάποιος ένα τεράστιο κτηνώδη ενισχυτή αντί για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί εντελώς. Έχω ακούσει και παίξει kemper. Δεν είμαι ο παιχταράς αλλά παιδιά δε ξέρω γιατί να πάρει κάποιος ένα τεράστιο κτηνώδη ενισχυτή αντί για αυτό.

 

+1

 

Υιοθετω την ιδια ερωτηση και περιμενω τους παικταραδες να με διαφωτισουν.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίο μηχάνημα με πολύ χώρο για development, αν δεν είχα κατασταλάξει με το Axe Fx θα το έπαιρνα.

 

Κι εγώ την ίδια ερώτηση έκανα στον εαυτό που έκανε και ο otto και κατέληξα στο Axe Fx. Και εννοείται ότι δεν είμαι παικταράς! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να πάρει κάποιος ένα τεράστιο κτηνώδη ενισχυτή αντί για αυτό.

 

1. Γιατί να πάρει κανείς ένα τεράστιο κτηνώδη ενισχυτή? Προφανώς μπορούμε να το θέσουμε ως 'γιατί να πάρει κάποιος κάποιο ΚΑΛΟ λαμπάτο ενισχυτή?'

2. Οκ το πήρες. Από πού θ'ακούς και θα παίζεις σπίτι σου ή σε πρόβα με τη μπάντα?

3. Φυσικά ποιες είναι οι ανάγκες του καθενός. Τώρα αν θες ένα ήχο και 2-3 εφφέ προφανώς και θα πάρεις ένα καλό ενισχυτή και τα πετάλια σου.

 

Όπως το βλέπω προσωπικά δλδ, αν οι ανάγκες το απαιτούν θα προχωρήσεις είτε σε αυτό είτε στο axe fx κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα παιχταροσύνης, είναι θέμα τι ακριβώς ζητάει ο καθένας από τον εξοπλισμό του.

 

πολύ πιο σωστά θέτεις την ερώτηση. Εγώ το είπα πολύ άγαρμπα.

 

Αυτό που ρωτάω στα αλήθεια είναι το εξής:

 

Το 99% των κιθαριστών παίζουν οικιακά. Άντε να κάνουν και ένα live με φίλους σε ένα μαγαζί μεγέθους ταβέρνας/καφετέριας. Το 50watts της λάμπας είναι ίσως υπεβολικά και για τις δύο παραπάνω φάσεις. Όμως οι μικροί λαμπάτοι έχουν περιορισμούς. 1 ή το πολυ 2 κανάλια. Πρέπει δώσεις μια περιουσία σε πετάλια, χώρια το trial and error.

 

Ειλικρινά σέβομαι απεριόριστα αυτούς που θα βγουν και θα πουν: "Τι λες ρε φίλε; σαν τον ήχο που έχω με τον marshall/fender/mesa και 5 καλά πετάλια δεν πρόκειται να βρω."

 

Αλλά για εμάς του υπόλοιπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενδιαφέρουσα διατύπωση ίσως είναι: τι λένε οι επαγγελματίες για αυτό; Σε ηχογράφηση και σε live? Εκεί που υπάρχουν συγκεκριμένες, πραγματικές ανάγκες;

 

Γιατί στο σπίτι ή home studio ένα από τα βασικά κριτήρια είναι και το "έτσι μου κά*λωσε". Ο ίδιος λόγος για τον οποίο έχουμε και βιντατζολατρεία - ιστοριολατρεία. Είναι μουσική... if it feels better, do it. Λίγες φορές επικρατεί η λογική, και δεν το λέω υποτιμητικά αυτό. Καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες και είναι διατεθειμένος να κάνει διαφορετικούς συμβιβασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου