Προς το περιεχόμενο

Line 6 Helix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παντως για αυτους που λενε οτι pod hd 500x ειναι μαπα ενα λεω...Δεν το ψαξανε σωστα και αρκετα...

 

Καλά μην τρελαίνεσαι. Οι περισσότεροι δεν το έχουν δει καν μπροστά τους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  @RayDTutto  Για το είδος που παίζει αφού θέλει καλό ήχο.

 

@stratoblaster Το θέμα είναι να μην έχεις και κουβάλημα και κακό ήχο. Αν πάλι δεν θέλεις καθόλου κουβάλημα τότε  δοκίμασε κι  ένα tech 21 blonde πετάλι και χρησιμοποίησέ το σε συνδυασμό με τα πετάλια σου.

Μπορεί το αποτέλεσμα να σε ικανοποιεί περισσότερο από ότι η  πεταλιέρα σου γιατί φαντάζομαι χρειάζεσαι έναν ήχο βασικό για country/blues χροιές. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις πριν δώσεις τόσα λεφτά για το Helix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσορίζω την έλικα ,όπως και όλα τα τεχνολογικά καλούδια.Ανυπομονώ να το ακούσω από κοντά .

Σαν άνθρωπος που ασχολούμαι με την μουσική, κάθε τεχνολογικός νεοτερισμός με εξιτάρει.

 

"ars sine scientia nihil est"

 

Έχω δώσει πολλά χρήματα σε αναλογικό και ψηφιακό "τεχνολογικό" εξοπλισμό και δεν μετάνιωσα ποτέ ούτε για ένα ευρώ ,ειδικά για οτιδήποτε έχει σχέση με μουσικό όργανο .

Κάθε νέο μαραφέτι αναζωογονεί την διάθεσή μου να ασχοληθώ και για εμένα αυτό είναι το ζητούμενο.

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι οι μαγνήτες στις κιθάρες, ανεξάρτητα από τους λόγους που μπήκαν, έφεραν επανάσταση στην μουσική ακριβώς γιατί οι κιθαρίστες δεν χρησιμοποιούσαν τα όργανά τους όπως συνήθιζαν .Ως εκ τούτου το να περιμένει κανείς να αντικαταστήσει τον ήχο του με κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη έχει ,είναι άσκοπο.

 

Θέλω να βλέπω τους μουσικούς σαν εφευρέτες και όχι σαν εργαλεία αναπαραγωγής ήχων.

Ψηφιακά ή αναλογικά , για εμένα δεν έχει καμία σημασία ,το αποτέλεσμα μετράει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1500€ σαφως και δεν πρεπει να μιλαμε απλα για ενα καλυτερο hd500,αλλα για εναν ανταγωνιστη του kemper και του axe fx

(πραγμα που προσωπικα δεν πιστευω οτι θα καταφερει ποτε της η line 6,μιας και η ως τωρα αισθητικη των ηχων που καταφερνει και με τα καλυτερα μοντελα της, ειναι μακρια απο το να χαρακτηριστουν αληθοφανεις. IMO παντα   ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  @RayDTutto  Για το είδος που παίζει αφού θέλει καλό ήχο.

 

@stratoblaster Το θέμα είναι να μην έχεις και κουβάλημα και κακό ήχο. Αν πάλι δεν θέλεις καθόλου κουβάλημα τότε  δοκίμασε κι  ένα tech 21 blonde πετάλι και χρησιμοποίησέ το σε συνδυασμό με τα πετάλια σου.

Μπορεί το αποτέλεσμα να σε ικανοποιεί περισσότερο από ότι η  πεταλιέρα σου γιατί φαντάζομαι χρειάζεσαι έναν ήχο βασικό για country/blues χροιές. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις πριν δώσεις τόσα λεφτά για το Helix.

Εχω εναν laney vc 30 λαμπα και με το Nova system και τις κιθαρες μου εχω βγαλει πολυ καλο ηχο. Warm od εκει που χρειαζεται και για καθαρα δεν το συζηταμε...κρυσταλλο. Για να προτιμαω στα live να παιρνω τo Pod κατι σημαινει. Ξαναλεω ομως οτι χρειαστηκε πολυς χρονος στο pc μου για να φτιαξω ηχους που μου κανουν. Σε μεγαλυτερα live παντα επαιρνα τον ενισχυτη μου και στις περισσοτερες φορες δεν ημουν ικανοποιημενος απο τον ηχο, ειτε γιατι εφταιγε ο ηχοληπτης ειτε γιατι μεσα στην σκηνη τα τυμπανα ηταν too loud, ειτε γιατι δεν ημουν σιγουρος πως ηταν ο ηχος εξω. Παντως εχω ακουσει σχημα με τον κιθαριστα να παιζει με μια boss gt 8 direct και ο ηχος εξω ηταν φανταστικος. Για το helix θα ακουσω reviews πρωτα και μετα θα αποφασισω. Παντως πιστευω οτι ο εξοπλισμος σε αυτα τα χρηματα συνηθως ειναι πολυ καλος αρκει να αφιερωσεις χρονο για να τον φερεις στις αναγκες σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιστευω οτι ο εξοπλισμος σε αυτα τα χρηματα συνηθως ειναι πολυ καλος αρκει να αφιερωσεις χρονο για να τον φερεις στις αναγκες σου...

 

Μα προφανώς. Αυτό που έγραψες τα λέει όλα. Θυμάμαι παλιότερα είχα δει live με pod 2.0. O ήχος ήταν εξαιρετικός. Με τα ηλεκτρονικά τσιμπλίκια the sky is the limit. Θελει ψάξιμο όμως.

 

Τώρα για τον τέλειο ήχο....μόνο στο home studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου