Προς το περιεχόμενο

Line 6 Helix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

τι λε ρε φιλως....οσο δηλαδη κανουν αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/vox_ac15hw1.htm

 

http://www.thomann.de/gr/rivera_suprema_jazz_1x10_combo.htm

 

και 3-4 καλα πεταλακια.......αστο καλυτερα.....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, ξέρετε πως είναι αυτά..σήμερα 1500, σε κανα χρόνο θα βγεί το Helix 2.0 με 1500 και αυτό θα πέσει στα 1000 και σε 2 χρόνια θα το βρίσκεις B-stock στα 400-500..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξανατεθεί υπέρ του μικροτσίπ εδώ μέσα, οπότε ας το ξαναπώ. Για την πλειοψηφία των gigs εντός Ελλάδος, δεν πιστεύω πως χρειάζεται (ή μας παίρνει καν, πολλές φορές) 50άρης λαμπάτος και πεταλιέρα που θες κλαρκ να τα μεταφέρεις μέσα-έξω. Η πεταλιέρες μια χαρούλα είναι και πειστικότατες. Εδώ μπάντες όπως opeth και katatonia (μεταξύ άλλων) ηχογραφούσαν και έπαιζαν και live σε πολύ μεγαλύτερα venues με gt6 και gt8...

 

Συμφωνώ ότι ο καθένας το κάνει για το γούστο του κι όχι απολύτως και μόνο για το αποτέλεσμα και σίγουρα θα'θελα κι εγώ λαμπάτες μοσχαροκεφαλές και ντουλάπες καμπίνες να βγάζω γούστα το βράδυ και να βγάζω και κανα εξτραδάκι από κατεδαφίσεις ως πρωινή δουλειά αλλά πολύ απλά δεν (μου) χρειάζονται.

 

Το "πρόβλημα" με τέτοια ψηφιακά είναι η τιμή τους. Σίγουρα είναι εργαλεία και βολικά και δυνατά κτλ. αλλά σε τέτοιες τιμές το σκέφτεσαι διπλά και τρίδιπλα. Αν είχα φράγκα πάντως να περισσεύουν και να τρέχουν απ'τα μπατζάκια θα το τσιμπούσα είναι η αλήθεια.

 

Α, και για να'μαι εντός θέματος, εμένα μου θύμισε τα lace helix τα μπασσάκια τα όμορφα.

 

cff88f4f-09ed-4e26-ac98-50b59fa50867.JPG

 

Ε καλά, ξέρετε πως είναι αυτά..σήμερα 1500, σε κανα χρόνο θα βγεί το Helix 2.0 με 1500 και αυτό θα πέσει στα 1000 και σε 2 χρόνια θα το βρίσκεις B-stock στα 400-500..

 

Χλωμούτσικο, δεδομένου ότι ακόμα κάτι gt8 πάνε στο 200άρι και οι ακόμα πιο πρόσφατες 300βάλε. Μη μιλήσω δε για κάτι tonelab se...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν κάποιος που δεν ασχολείται ιδιαίτερα, η απορία μου είναι: Γιατί να πάρει κάποιος Helix και όχι GT-100 ή AxeFx?

 

Η απάντηση σε αυτό θα πρέπει να είναι η κύρια δουλειά του marketing της Line6. Που στοχεύει και πώς σκοπεύει να το πετύχει?

 

Δεν είναι ειρωνικά τα ερωτήματα, ειναι πραγματικές απορίες και κάθε απάντηση καλοδεχούμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Χλωμούτσικο, δεδομένου ότι ακόμα κάτι gt8 πάνε στο 200άρι και οι ακόμα πιο πρόσφατες 300βάλε. Μη μιλήσω δε για κάτι tonelab se...

Μπα, οι gt8 παιζουν γυρω στα 150 και οι gt10 στα 250. Οι δε tonelab se πανω απο 180 ειναι πολλα για να τα δωσεις. Οποιος ζηταει παραπανω μαλλον βρισκεται στον κοσμο του, αλλα ας μην ανοιξουμε ασχετη συζητηση  ;D

 

Anyway απ'οτι ειδα η/το Helix βγαινει και σε rack στα ιδια λεφτα και το foot controller γυρω στο 500ρικο, αρα ενα 2χιλιαρο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν κάποιος που δεν ασχολείται ιδιαίτερα, η απορία μου είναι: Γιατί να πάρει κάποιος Helix και όχι GT-100 ή AxeFx?

 

Η απάντηση σε αυτό θα πρέπει να είναι η κύρια δουλειά του marketing της Line6. Που στοχεύει και πώς σκοπεύει να το πετύχει?

 

Δεν είναι ειρωνικά τα ερωτήματα, ειναι πραγματικές απορίες και κάθε απάντηση καλοδεχούμενη!

Μη συγκρινεις ανομοια πραγματα. Η gt100 κινειται σε αλλο χωραφι μαζι με hd500, η Helix στοχευει σε axe fx και kemper. Απο κει και περα υποθετω οτι η επομενη κινηση της Line6 θα ειναι να συνεργαστει με καναδυο σουπερ γνωστους/πιασαρικους κιθαριστες για promotion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πλειοψηφία των gigs εντός Ελλάδος, δεν πιστεύω πως χρειάζεται (ή μας παίρνει καν, πολλές φορές) 50άρης λαμπάτος και πεταλιέρα που θες κλαρκ να τα μεταφέρεις μέσα-έξω.

 

σιγουρα οχι,για αυτο και προτιμω 12αρηδες-18αρηδες ή και 4αρηδες και πεταλιερα ωραια και μαζεμενη....με μαλακη θηκη ωμου για την tele μπορω να μπω και να βγω με ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ σε οποιοδηποτε "μαγαζι" και να στησω σε 3 λεπτα (με το δικο μου μικροφωνο που δεν θελει ουτε καν βαση)

 

 

ακομα και ενα ΜΩΡΟ μπορει να τα στησει  ;D

bebides.thumb.JPG.ef8de0f645651ff6b2debc533f0c39bb.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη στις τιμές που αναφέρεις συμφωνώ (σχετικά), αν δεις όμως τις αγγελίες θα δεις πως το 150άρι είναι μετά παζαριού α λα γιουσουρούμ και πάλι ΑΝ. Θεωρώ πως δύσκολα πέφτουν στα μεταχειρισμένα οι τιμές πλέον, αλλά αυτό έχει να κάνει με την γενική κατηφόρα την δικιά μας και την ανηφόρα των τιμών όξω, οπότε ναι, εντελώς άλλο θέμα, ας μην το θίξουμε τώρα.

 

Ζουπερφάνκιε ( ;D) ακόμα κι ένας 15άρης (που συμφωνώ κατά τ'άλλα, εκτός ελαχίστων γκαραγκάν εξαιρέσεων που... δεν!) δεν μεταφέρεται και εύκολα αν δεν είσαι μ'αμάξι. Άσε δε που και σπίτι τον 15άρη δύσκολα να τον ανοίξεις για να φτάσει το "sweet spot" και ακόμα πιο δύσκολα να ηχογραφήσεις κανα βράδυ που σου την βάρεσε και ήρθε ο Iommi στον ύπνο σου (εκτός αν τα'χεις σκάσει και για isobox! ;D).

 

Ξαναλέω πως κι εγώ προτιμώ το real thing, προφανέστατα, απλά η δουλειά γίνεται ευκολότερα, συνήθως σημαντικά φθηνότερα και πιο σε πιο compact καταστάσεις μ'ένα από δαύτα. Όχι το helix, ή το axeFX ή το kemper, οκ, αλλά γιου γκετ μάι πόιντ.

 

Και κάτι ακόμα. Σε φάσεις σούπερ μάρκετ διασκευομπάντας που πηδάς απ'τους conception στα καγκέλια θεωρώ πως είναι ακόμα πιο ταιριαστή μια πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη συγκρινεις ανομοια πραγματα. Η gt100 κινειται σε αλλο χωραφι μαζι με hd500, η Helix στοχευει σε axe fx και kemper. Απο κει και περα υποθετω οτι η επομενη κινηση της Line6 θα ειναι να συνεργαστει με καναδυο σουπερ γνωστους/πιασαρικους κιθαριστες για promotion

 

Λογικό αφού είναι τέτοια η διαφορά στην τιμή. Η διαφορά στο προιόν είναι αυτό που δεν μου είναι άμεσα κατανοητό. Ανέφερα τη GT100 γιατί ξέρω ότι οι BOSS πεταλιέρες γενικά είναι στανταράκια για πολλούς επαγγελματίες (συμπεριλαμβανομένων και money-is-no-object επαγγελματίες).

 

Επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις γιατί Noiz είναι αυτό ;D ότι ρωτάω από περιέργεια και ενδιαφέρον και όχι για να υπηρετήσω κάποιο οπαδισμό or whatever. Με ενδιαφέρουν τόσο τα προιόντα καθεαυτά όσο και οι στρατηγικές marketing των εταιριών. Λόγω αυτού του νήματος έμαθα ότι η Fractal Audio έχει και αυτή πεταλιέρα στην τιμή της Helix και μάλιστα τώρα ρίχνει στην αγορά και δεύτερη (που δεν κατάλαβα τι διαφορετικό προσφέρει). It's complicated...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου