Προς το περιεχόμενο

Αγορα stratocaster!


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες! θελω στο εμμεσο μελλον να παρω μια stratocaster . βασικη προυποθεση :

 

Μονοπηνιους μαγνητες.

 

22-24 ταστα.

 

οσο πιο ελαφρια γινεται. (εχω δοκιμασει fender , ηταν πολυ βαρια)

 

γυρω στο 500 ρικο. 

 

ευχαριστω εκ των προτερων !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ζητας stratocaster και με μονοπηνιους(οπως ειναι και το πιο συνηθες)ρίξε μια ματια στις αγγελιες καθως στα χρηματα που διαθετεις υπαρχουν οι classic player 50s και classic player 60s(υγ:ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ).Ειναι οχι απλα οι καλυτερες strat στα χρηματα τους αλλα και ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ γενικοτερα..με λιγα λογια μην το ψαχνεις παραπανω.αγορασε μια απο τις 2 που σε βολευει και εισαι αρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι εχεις δοκιμασει κ τα 3εκ διαφορετικα μοντελα που βγαζει ε?

 

ε οχι βεβαια. μια δοκιμασα. νομιζω ηταν standard strat. ηταν πολυ βαρια ομως , δεν ξερω εαν οι fender γενικα ειναι βαριες. υπαρχουν καποια συγκεκριμενα μοντελα που να ειναι πολυ ελαφρια? μπορεις να προτεινεις καποιο?

 

τσεκαρω εδω τις κιθαρες που εστειλε ο φιλος schreivox αλλα στα χαρακτηριστικα δεν βλεπω καπου για βαρος.

 

θα τσεκαρω και τις αγγελιες guitarunner. εχεις ιδεα ποσο ζυγιζουν περιπου οι c.p. 50?

 

να ξαναπω οτι ψαχνω για στρατ σχημα ( δεν με νοιαζει εαν θα ειναι fender) , μονοπηνιους μαγνητες , βασικη προυποθεση να ειναι οσο πιο ελαφρια γινεται! και 22 -24 ταστα.

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια Fender δεν εχει "εγγυημενο" βαρος και ουτε προκειται να δεις στα  specs τους το βαρος (αλλωστε ΚΑΜΜΙΑ εταιρεια δεν δινει βαρος στα specs μια και το κΣυλο διαφερει σε βαρος ακομα και αν ειναι απο το ιδιο ειδος), ,γενικα ισχυει το "οσο πιο φθηνη τοσο πιο βαρια",πραγματικα ελαφριες Strat (7-7,5 pounds) απο Classic Player & πανω θα βρεις συνηθως....αν και ποτε δεν ξερεις με τη Fender (εμενα μου εχει πολυ βαρια Custom Shop & ...πιπουλο CP).

 

Oποτε δοκιμασε οσες περισσοτερες μπορεις.

 

BTW ολες οι CP εχουν 21 ταστα (σαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ strat που ειναι  ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μήπως θες μια Brian May guitar; Αυτό με τα 24 τάστα μου ακούγεται πολύ περίεργο για στρατ

http://shop.brianmayguitars.co.uk/

 

Εκτος αν βρεις κατι τετοιο http://www.feeling-music.de/shop/product_info.php?language=en&info=p1729_dotch-e-guitar-dc-15sb--sunburst.html&

και ξεμπέρδεψες  :P  :)

 

Γενικά τα πιο πολλά μοντέλα με 3 μονούς σε 22 τάστα θα τα βρεις ίσως σε κάποιες ibanez κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες! θελω στο εμμεσο μελλον να παρω μια stratocaster . βασικη προυποθεση :

 

Μονοπηνιους μαγνητες.

 

22-24 ταστα.

 

οσο πιο ελαφρια γινεται. (εχω δοκιμασει fender , ηταν πολυ βαρια)

 

24 ταστα και μονοπηνιους γενικως δεν...αρα πας για 22 (αν και ειχα δει τον Malmsteen με μια στρατ 24 ταστα και μονοπηνιους)

 

οταν λες βαρια τι εννοεις? υποθετω δεν τη ζυγισες, οποτε το λες συγκρινοντας τη με αλλη κιθαρα που πιθανον επαιξες και σου φανηκε ποιο ελαφρια. Η πιο ελαφρια κιθαρα που γνωριζω ειναι η Yamaha RGX A2 με 2,5 κιλα αλλα εχει 2 διπλους.

 

Οποτε ψαχνεις κατι τετοιο αλλα με 500 παλι δεν... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφερει και ο superfunk παντα υπαρχει και ο παραγοντας τυχη,τι θα πετυχεις δηλαδη..κατα τη γνωμη μου βασικο ειναι ποιο ειναι το μετρο συγκρισης που εχεις..αν πχ παιζεις με les paul τοτε η strat θα σου φανει ελαφροτερη..αν παιζεις με καποια τελε ισως σου φανει βαρυτερη...παντως το βαρος νομιζω αφορα περισσοτερο εκεινους που θα παιξουν live και προβες σχετικα συχνα γιατι αν μιλαμε για παιξιμο στο σπιτι αντε και καμια προβα στο studio τοτε νομιζω μικρες διαφορες στο βαρος ειναι παραβλεψιμες..αν εισαι σιγουρος οτι θελεις strat τοτε ΠΑΡΕ ΜΙΑ CLASSIC PLAYER..Δεν υπαρχει περιπτωση να σε απογοητευσει...αν παλι σκεφτεσαι 24 ταστα τοτε κατα τη γνωμη μου ισως να κοιταξεις και προς ibanez,jackson,schecter,esp.παντως υπαχουν σημαντικοτερα ζητηματα απο των αριθμο ταστων οπως radius,παχος στο μανικι,μεγεθος ταστων..η καλυτερη ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ για τον ΜΕΣΟ παικτη ειναι η CP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το πιο σημαντικό που πρέπει να ξέρεις για τα 24 τάστα είναι ότι τελειώνουν εκεί που που κανονικά τοποθετείται ο neck μαγνήτης  σε κιθάρες με 21-22. Μιας και θες single coil (strat) ήχο απλά ξεχνάς τα 24 τάστα γιατί ηχητικά δεν υπάρχει καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου