Προς το περιεχόμενο

Αγορα stratocaster!


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο gain?

Στην απόκριση?

Στο output?

 

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Οι μαγνήτες δεν "έχουν" gain...

Το gain είναι Ελληνιστί η απολαβή και σχετίζεται με ενισχυτικές διατάξεις.

Οι μαγνήτες είναι παθητικά στοιχεία που παράγουν σήμα της τάξης μερικών mV το οποίο πάει σε κάποιο Gain stage και ενισχύεται κ.ο.κ...

Άρα ο όρος δεν ταιριάζει εδώ.

 

 

Να πουμε για Output, μάλιστα.

Απόκριση? ΟΚ

όχι όμως gain για μαγνήτες! 

 

Το αν ταιριάζουν ή όχι σε "High Gain" καταστάσεις, είναι άλλο πράμα και φυσικά έχει να κάνει με ...το Output, την "απόκριση" (συχνοτήτων) κλπ...

 

:)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

όχι όμως gain για μαγνήτες! 

 

Ορθως εμιλησες αν και (φανταζομαι) καθημενος.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 3 μηνες εκανε 270-320...δυστυχως ομως εχει πεσει το ευρω δραματικα.....σε δολλαρια οι τιμες ειναι ακομα τζαμπα.

 

Αυτός είναι ο μόνος λόγος για την αύξηση ή μήπως πήραν χαμπάρι ότι εκτός Αμερικής οι CV και VM έχουν κόψει γερά από τις πωλήσεις Fender ΜΙΜ (και όχι μόνο...) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

χαχαχαχαχαχα. Τι τρόμπας είμαι!!!!

 

 

Ούπς με πιάσατε! Θα μπορουσε να έκανε 450 κατοστάρικα, γιατι θα μπορουσε να ειναι απο πανάρχαια κΣυλα!  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ούπς με πιάσατε! Θα μπορουσε να έκανε 450 κατοστάρικα, γιατι θα μπορουσε να ειναι απο πανάρχαια κΣυλα!  ;D

 

μη λες για κακές λέξεις και κλειδώνονται θέματα αβέρτα. Μην ανάβεις φωτιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Οι μαγνήτες δεν "έχουν" gain...

Το gain είναι Ελληνιστί η απολαβή και σχετίζεται με ενισχυτικές διατάξεις.

Οι μαγνήτες είναι παθητικά στοιχεία που παράγουν σήμα της τάξης μερικών mV το οποίο πάει σε κάποιο Gain stage και ενισχύεται κ.ο.κ...

Άρα ο όρος δεν ταιριάζει εδώ.

 

 

Να πουμε για Output, μάλιστα.

Απόκριση? ΟΚ

όχι όμως gain για μαγνήτες! 

 

Το αν ταιριάζουν ή όχι σε "High Gain" καταστάσεις, είναι άλλο πράμα και φυσικά έχει να κάνει με ...το Output, την "απόκριση" (συχνοτήτων) κλπ...

 

:)

 

έχεις δίκιο, ήταν απο βιασύνη μου.

Εννοούσα high output και συνεπώς δυνατότητα να οδηγήσουν καλύτερα το επόμενο στάδιο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ρίξτε μια ματια και στις VINTAGE REISSUED V6.Εχω μια τέτοια και το καλοκαίρι καλόβλεπα κατι FENDER SPECIAL EDITION 50s,60s ROADHOUSE ΚΛΠ απο 650 εως 850 ευρω

Οταν δοκίμασα μια στο νακα μετα απο 40 δευτερόλεπτα και πριν τη βάλω στο ρεύμα την έδωσα πίσω.Σε σχέση με την VINTAGE νόμιζα οτι κρατούσα τσάπα.........Αντιληπτη ποιότητα πολύ κατω του μέτριου και playbility αστα να πάνε.Αν ζητάνε αυτά τα χρήματα για αυτά τα όργανα (εκτος και αν έτυχα εγώ σε κάποιο προβληματικό ,που δεν νομίζω) τότε καλό για όλους ειναι να σταματήσουμε να προσκυναμε σα ΤΟΤΕΜ εταιρείες και γνωστα ονόματα αγοραζοντας με κλειστά ματια όργανα που ο καθένας απο μας δεν θα τα επέλεγε ποτε αν τα σύγκρινε με άλλα χωρις να βλέπει την φίρμα του κατασκευαστή.Καμμιά φορα αυθυποβαλλόμαστε πιστεύοντας ότι ειναι αδύνατο ενα οργανο απο κάποιον κατασκευαστη που πουλα π.χ 10.000 όργανα φτιαγμένα στην απω ανατολη μπορεί να εναι τουλάχιστον ισάξια αν όχι καλύτερα απο τα όργανα αυτών των κατασκευαστων που σχεδόν μονοπωλουν τις όποιες κατηγορίες προσφέροντας κακα όργανα σε οχι ανταγωνιστικες τιμες εκμεταλευόμενοι τη φημη που απέκτησαν άλλες εποχες πριν η ζήτηση για όργανα γίνει τόσο μεγάλη.Για σκεφθείτε .Πόσοι έπαιζαν κιθαρα το 70 το 75 και πόσοι τώρα?? Η μεγάλη ζήτηση μοιραία επιφέρει εκπτώσεις στην ποιότητα όταν πρέπει να κατασκευάσεις 5.000.000 όργανα ετησίως. Η οποία έκπτωση καλύπτεται πίσω απο ιστορικα () logo εταιρειων οι οποίες ανήκουν οχι σε καποιον που λέγεται LEO αλλα  στα διοικητικα τους συμβούλια και στου μετόχους τους.Ο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΣ λοιπόν στόχος αυτών είναι το κέρδος ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ.Για αυτο πιστεύω οτι η επιλογή ενος επώνυμου παγκόσμια δημοφιλούς οργάνου με ποιοτικα κρητηρια κατασκευης και απόδοσης στην πραξη αφορα κατηγοριες τιμων πανω απο 2000 ευρω κατα την αποψη μου.Βέβαια υπαρχουν ακόμα αυτοι που φτιαχνουν όργανα και τα <<δοκιμάζουν>> οι ίδιοι πριν γράψουν το όναμά τους στο headstock.Για δοκιμάστε μια PRS ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΚΟΣΑΡΙΚΟΥ με μια FENDER του χιλιοπεντακοσαρικου και τα ξαναλέμε.ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, για δειτε και την δικη μου Vintage Icon V6 distressed!

 

Ειμαι υπερευχαριστημενος! Εβαλα και καινουργιο Tusq nut με 10ευρω, απιστευτη διαφορα και με λιγο ξυσμα απο μολυβι. Σε λιγο θα παρω και καινουργια ηλεκτρικα με 40 ευρω, και απο ο,τι βλεπω οι μαγνητες wilkinson ειναι παραπάνω απο αξιοπρεπεις!

 

Τι άλλο; Καθως ειναι το distressed φινιρισμα (το οποιο παρεπιπτωντος ειναι πολύ καλο και σε feel, που φερνει σε laquer αισθηση!! ) το μανικι ειναι αρκετα fast, λογω του satin φινιρισματος.

 

Τι άλλο; Εχει wilkinson hardware, με τα οποια θα αντικαθιστουσε κανεις τα υπαρχοντα σε squier κτλ.

 

Βασικα, εκτος απο αυτες τις δυο αλλαγες (σε nut, ηλεκτρικα, συνολο 50ευρω) ειναι απιστευτο οργανο!

 

Θα ανεβασω καποια στιγμη και samples

 

IMG_6390.thumb.jpg.fe887d5f0635d3fdd070c674cdf783a0.jpg

IMG_6396.thumb.jpg.4436d3a3d10bdfc6f775ab877e29f0c9.jpg

IMG_6397.thumb.jpg.693965d1ad8dc714db4437e1779d84c3.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, για δειτε και την δικη μου Vintage Icon V6 distressed!

 

Ειμαι υπερευχαριστημενος! Εβαλα και καινουργιο Tusq nut με 10ευρω, απιστευτη διαφορα και με λιγο ξυσμα απο μολυβι. Σε λιγο θα παρω και καινουργια ηλεκτρικα με 40 ευρω, και απο ο,τι βλεπω οι μαγνητες wilkinson ειναι παραπάνω απο αξιοπρεπεις!

 

Τι άλλο; Καθως ειναι το distressed φινιρισμα (το οποιο παρεπιπτωντος ειναι πολύ καλο και σε feel, που φερνει σε laquer αισθηση!! ) το μανικι ειναι αρκετα fast, λογω του satin φινιρισματος.

 

Τι άλλο; Εχει wilkinson hardware, με τα οποια θα αντικαθιστουσε κανεις τα υπαρχοντα σε squier κτλ.

 

Βασικα, εκτος απο αυτες τις δυο αλλαγες (σε nut, ηλεκτρικα, συνολο 50ευρω) ειναι απιστευτο οργανο!

 

Θα ανεβασω καποια στιγμη και samples

 

 

 

Σίγουρα είναι πολύ καλό όργανο. Ξέρεις τι με χαλάει εμφανισιακά; Που ενώ είναι sunbrust φαίνεται εμφανώς η ένωση των δύο κομματιών μπροστά. Θα μπορούσαν να το προσέξουν περισσότερο. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Να σου ζήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου