Προς το περιεχόμενο

Windows VISTA, λαγοί και πετραχήλια


PCMAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θα έχει πέσει στην προσοχή σας, ο θόρυβος που έχει δημιουργηθεί για την κυκλοφορία των Windows VISTA.

 

Θα μιλήσω κατά βάση, για την αθέατη πλευρά, που έχει να κάνει με την προσπάθεια της Microsoft , στον έλεγχο για νόμιμο λογισμικό !! .

 

 

Και ακούστε και αυτό, ως παράδειγμα .

Στη εταιρεία που δουλεύω χάλασε το CD-Rom από το μηχάνημα που είναι μόνιμα συνδεδεμένο με ADSL.

Και ανέλαβα να αντικαταστήσω το καμένο, με ένα νέο DVD-RW, και κατά την επόμενη επανεκκίνηση ο υπολογιστής ζήτησε επιβεβαίωση ελέγχου για νόμιμο λογισμικό !!

Το λογισμικό ήταν νόμιμο XP Home , και έπειτα από την εισαγωγή του κωδικού, όλα έγιναν όπως έπρεπε, και ο υπολογιστής δηλώθηκε ξανά .

Μέχρι εδώ όλα καλά και φυσιολογικά !!

 

Δυο λεπτά αργότερα μας παίρνουν τηλέφωνο από την Microsoft , και αρχίζουν να μας κάνουν ερωτήσεις !!

1) Για πιο λόγο ζήτησε ο υπολογιστής έλεγχο για νόμιμο λογισμικό ?

2) Έχουμε τεχνικό δικό μας ?

3) Μήπως θέλουμε κάποια βοήθεια από μέρους τους ?

 

Νόμιζα στην αρχή, ότι ο διευθυντής μου, μου έκανε πλάκα όταν μου είπε ότι μας πήρε η Microsoft τηλέφωνο !!!

 

 

Πάμε τώρα στο ψητό !!

 

Τα Windows 2000 Pro , δεν ήθελαν καμία ενεργοποίηση , και ήταν, και πετυχημένα ως λειτουργικό.

 

Τα Windows XP ( Που είναι τα Windows 2000 Pro με άλλα ρούχα ) , κυκλοφόρησαν σε δυο εκδόσεις από την πλευρά ελέγχου για νόμιμο λογισμικό.

Αυτά που έχει ο περισσότερος κόσμος ,και ζητούν κάθε τρεις και πέντε ενεργοποίηση , και η σπέσιαλ έκδοση ( Για τους μεγάλους εμπορικούς συνεργάτες της Microsoft , δηλαδή τις εταιρείες που πουλάνε επωνύμους φορητούς και μη, υπολογιστές) , όπου είναι μόνιμα ενεργοποιημένη και δεν χρειάζεται ποτέ οποιαδήποτε ενεργοποίηση . (Ούτε, έπειτα από εγκατάσταση του SP2).

 

Τα νέα Windows VISTA , ανατρέπουν τελείως το σκηνικό, εφόσον θα χρειάζονται ενεργοποίηση απαραιτήτως κάθε 180 μέρες, εκτός απρόοπτου !!

Το απρόοπτο είναι βέβαια, το να σας καεί το DVD-Rom !!

 

Τα Windows VISTA κυκλοφορούν σε διαφορετικές εκδόσεις, με ανούσιες κατά εμένα διαφορές ,και αντίστοιχη τιμολόγηση .

 

Τα Windows VISTA Business ( Για μηχανήματα εταιρειών – δυνατότητες τοπικού δικτύου ) περιλαμβάνουν έναν μηχανισμό ενημέρωσης από τοπικό δίκτυο , το οποίο θα το προμηθεύει η Microsoft , για να το τρέχετε στον Server σας, έτσι ώστε να μην κλειδώσουν τα τερματικά σας, και κατά συνέπεια η εταιρεία σας.

 

Όμως !! η έκδοση VISTA Ultimate !! η πλούσια δηλαδή έκδοση, που προφανώς ο κάθε χρήστης θα ήθελε, υπάγετε και αυτή, στην κατηγορία !! ενεργοποίηση απαραιτήτως κάθε 180 μέρες !! Μέσο Ιντερνετ – Microsoft.

 

Από πληροφορίες για τιμολόγηση των Windows VISTA Ultimate , ερχόμενες από τον Καναδά , προκύπτει ότι η τιμή της πλήρης έκδοσης θα είναι κοντά στα 300 Ευρώ !!

 

Και εδώ υπενθυμίσω και την υποχρεωτική ενεργοποίηση κάθε 180 μέρες !!

 

 

Ας αφήσουμε στην άκρη το θέμα εάν θα βρεθούν πονηριές από άλλες πήγες !! frankenbuild !! κλπ κλπ .

 

Σκεφτείτε και αποφασίστε, εάν η προσέγγιση σε ένα τέτοιο προϊόν, με τέτοιους κανόνες λειτουργίας, θα συνεχίσει να αποτελεί έπειτα από όλα αυτά , ένα δελεαστικό προϊόν !!

 

Μήπως είναι καιρός να αγοράσετε καμία άδεια XP Pro, όσο υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες !!

 

Και να το πω και αυτό, για να κλείσω την ψαλμωδία μου.

Η ίδια η Microsoft ανησυχεί για την εμπορική επιτυχία των Windows VISTA .

Πράγμα που σημαίνει , ότι θα δείτε να γράφετε αρκετή λάσπη για τα Windows XP , από την στιγμή που οι πωλήσεις δεν πάνε και τόσο καλά.

Ότι έγινε και με τα Windows 2000 Pro.

Βέβαια , τώρα μας παίζουν με τα DirectX 10 ως μια μορφή εκβιασμού !! Any way ..

 

 

Εγώ τελείωσα , και το μπαλάκι είναι πλέον δικό σας ..

 

Αλλά, μιας και ρωτάω την δική σας γνώμη, να πω και εγώ την δικιά μου, και έχοντας κιόλας, μελετήσει κατά το παρελθών, και το εκπαιδευτικό πακέτο της Microsoft, Windows 2000 Server MCSE ( Αμερικάνικη έκδοση).

Και έζησα και έναν χρόνο με Windows ΝΤ4 στο μηχάνημα μου, ενώ είμαι από τους πρώτους Έλληνες που αγόρασαν τα Windows 95 upgrade US version για τα Windows 3.1 που είχα, τα Χριστούγεννα του 1995. ( Δεν είχαν προλάβει να βγάλουν την ελληνική έκδοση ).

 

Δεν βλέπω κανένα σημαντικό βήμα στην πράξη , από την έλευση των Windows 2000 Pro και έπειτα !!

Τα XP Pro, τα έβαλα πριν πέντε μήνες , διότι πήρα την απόφαση να ασχοληθώ με τα προγράμματα ήχου, και όλοι οι κατασκευαστές τους , απειλούν θεούς και δαίμονες ότι μόνο με τα XP υπάρχει συμβατότητα !!!

 

Έγινε το μηχάνημα μου 10% πιο αργό , και τίποτα άλλο δεν άλλαξε . ( Αφού τρέχουν μια αράδα προγράμματα ασφαλείας λειτουργικού, που δεν κλείνουν από πουθενά !! )

 

Τα νέα VISTA , θα κάνουν λέει ακόμη 15% πιο αργό το μηχάνημα μου, στο Gaming , αλλά δεν θα την καταλάβω λέει !! την πτώση στα υπόλοιπα προγράμματα .

 

Το AERO λέει , θα ξεκουράζει τον επεξεργαστή , θα απασχολεί την κάρτα γραφικών συνέχεια σε κατάσταση 3D , άρα θα ζεματάει συνέχεια η κάρτα γραφικών, και θα καταναλώνει περισσότερο ρεύμα ο υπολογιστής, ακόμα και όταν δεν κάνει τίποτα !!

 

Εάν δεν το δουλέψω, λέει το AERO στην επιφάνεια εργασίας , ΤΟΤΕ το μηχάνημα θα γίνει και 15% πιο αργό ,και στα άλλα προγράμματα !! , όχι μόνο στα παιχνίδια δηλαδή !! , όπως ανέφερα παραπάνω !!

 

Και τέλος μιας και ανήκω στους υποθετικά τυχερούς , έχοντας μια έκδοση αμερικάνικη XP-Pro , μόνιμα ενεργοποιημένη , λέω να κλείσω τα μάτια μου και τα αυτιά μου, αυτήν τη φορά .

 

Δεν είναι λογικό !! να δώσω τα 300 ¤ , και από την άλλη να χρειάζομαι ισόβια ενεργοποιήσεις !!? Εεε μάλλον όχι, δεν θα πάρω Thanks !!

Βέβαια υπάρχει ένας ψίθυρος από πλευρά Microsoft , ότι δηλαδή θα υπάρξουν κάποιες διαφοροποιήσεις ,στις εκδόσεις για Ευρώπη, έτσι ώστε να μην τους ξανατρέχουνε στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια !! Όπως λένε και οι αρχαίοι ημών ΙΔΩΜΕΝ ..

 

 

Και τέλος …. Απορίας άξιο … Πότε το CUBASE θα υποστηρίξει το AERO ?? Σε ένα ? σε δυο χρόνια ?

Δεν είμαι αισιόδοξος, πάντως από την εμπειρία μου προτείνω, αυτοσυγκράτηση μέχρι να δούμε όλο το έργο , αφήνοντας την πιθανότητα αναβάθμισης για το Πάσχα , έτσι ώστε να δούμε που πάει το πράγμα .. Θα μας πουλήσουν μήπως και τα Service packs ? Το VISTA SP1 ετοιμάζεται λέει ήδη !!

 

Ας μην βιαστούμε να ζήσουμε τον μύθο !!

Εδώ καταρρίφτηκε ο μύθος ότι τα 64 bit υπερέχουν από τα 32 , το AERO θα μας σώσει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μην βιαστούμε να ζήσουμε τον μύθο !!

Εδώ καταρρίφτηκε ο μύθος ότι τα 64 bit υπερέχουν από τα 32 ' date=' το AERO θα μας σώσει !![/quote']

 

8O 8O

 

Για τα υπόλοιπα αγόρασε mac ή βάλε linux :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση ευθυμη..

Ακομα και οταν πας στη λαϊκη, ρωτας τις τεχνικες λεπτομερειες παραγωγης, συντηρησης, μεταφορας και τοποθετησης της ντοματας απο τον μαναβη του παγκου? :lol:

Τελος παρενθεσης

 

Σιγουρα η Microsoft, προσπαθει να λανσαρει το νεο της προγραμμα με τον καλυτερο ( και οχι απαραιτητα νομιμο ) τροπο που μπορει. Παντως, οι περισσοτεροι καταναλωτες κρατανε και μια "πισινη" και μενουν στα XP μεχρι να ακουστει το τελικο "ΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

γιατι γελας φιλε Pcman???τι αστειο ειπε ο boukaw7??? :roll:

 

Εχει να κανει με τα 64bit και τα Mac.

Εαν δεν κανω λαθος, τα Mac δουλευουν με 64bit, εδω και κατι χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως' date=' οι περισσοτεροι καταναλωτες κρατανε και μια "πισινη" και μενουν στα XP μεχρι να ακουστει το τελικο "ΟΚ"[/quote']

 

Και αφού λυθούν και τα βρεφικά προβλήματα της νέας τεχνολογίας και βγουν και εφαρμογες που να τις εκμεταλλεύονται στο έπακρο αξιόπιστα. Ας μη βγάζουμε συμπεράσματα για κάτι που δεν έχουμε δει ακόμη.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

γιατι γελας φιλε Pcman???τι αστειο ειπε ο boukaw7??? :roll:

 

Εχει να κανει με τα 64bit και τα Mac.

Εαν δεν κανω λαθος' date=' τα Mac δουλευουν με 64bit, εδω και κατι χρονια.[/quote']

 

Γιαυτό ήταν μέχρι πρόσφατα μακράν πιο ισχυρά από τα pc; Επειδή δεν προσέφεραν τίποτε τα 64 bit;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενθεση ευθυμη..

Ακομα και οταν πας στη λαϊκη' date=' ρωτας τις τεχνικες λεπτομερειες παραγωγης, συντηρησης, μεταφορας και τοποθετησης της ντοματας απο τον μαναβη του παγκου? :lol:

Τελος παρενθεσης [/quote']

 

Ειμαι φανατικός των βιολογικων προιοντων !! αλλα αναγκάζωμε να τρωω μεταλαγμένα διοτι ειναι φθηνά !!

 

Αυτο δεν σημαινει, οτι εχω χασει και τις αξίες μου !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην χαθουμε .. μιλαμε παντα για την εκδοχη Windows 64 + P4 στα 64 ..

 

Αυτος ο συνδιασμός δεν απέδωσε τα αναμενώμενα.

 

Εγω ειμαι παιδι των Windows , και απο αυτήν τη σκοπιά μιλαω. :)

 

Αλλά, μιας και ρωτάω την δική σας γνώμη, να πω και εγώ την δικιά μου, και έχοντας κιόλας, μελετήσει κατά το παρελθών, και το εκπαιδευτικό πακέτο της Microsoft, Windows 2000 Server MCSE ( Αμερικάνικη έκδοση).

Και έζησα και έναν χρόνο με Windows ΝΤ4 στο μηχάνημα μου, ενώ είμαι από τους πρώτους Έλληνες που αγόρασαν τα Windows 95 upgrade US version για τα Windows 3.1 που είχα, τα Χριστούγεννα του 1995. ( Δεν είχαν προλάβει να βγάλουν την ελληνική έκδοση ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου