Προς το περιεχόμενο

Windows VISTA, λαγοί και πετραχήλια


PCMAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε αναμείνατε στο ακουστικό!

 

Ίσως δεν έχεις προλάβει να ενημερωθείς ότι η συμφωνία Microsoft / Novell ναυάγησε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωχ sorry! :oops: Πάντως είναι παραδοχή ότι γίνονται αρκετές επιθετικές κινήσεις στον τομέα του λογισμικού οπότε είδομεν! :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα σε ενα PC τα VISTA (Business N - κανονική έκδοση). Η έκδοση αυτή είναι η εμπορική, την έχω λόγω EA της εταιρείας που δουλεύω.

 

Το μηχάνημα ήταν ... "συγχρονο" ...

-Core 2 duo 6400 (2.13GHz)

-1 GB RAM

-motherboard Gigabyte GA-945P-S3

-κάρτα γραφικών ATI X1600 PRO 256MB

 

Η εγκατάσταση έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο πρώτο update που έκανε το μηχάνημα κατέβασε καινούργιους drivers για την ATI.

 

Η ταχύτητα που είχαμε στο καινούργιο λειτουργικό (χωρίς επιπλέον εγκαταστάσεις) ήταν πολύ καλή, μιλάω για αίσθηση οχι μετρήσεις (αυτές θα γίνουν μετά τα Χριστούγεννα).

 

Εγκαταστήσαμε το καινούγιο office 2007. Το οποίο πραγματικά είναι διαφορετικό απο το παλιότερο σε επίπεδο εμφάνισης (τόσο που σκεπτόμαστε σοβαρά εάν θα έπρεπε να το εγκαταστήσουμε και στα PC των χρηστών της εταιρείας). Η ταχύτητα του office μας απογοήτευσε ήταν αργή. Αλλά απο εμφάνιση σχίζει !!!! :lol:

 

Εγκαταστήσαμε το Lord of the Ring the battle of middle earth το οποίο έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα και ταχύτατα !!!! Μάλιστα παίξαμε και δικτυακά.

 

Δεν είχε media player εγκατεστημένο και όταν δοκιμάσαμε να βάλουμε την έκδοση 11 μας έφτυσε λέγοντας ότι δεν είναι για το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

Εγκαταστήσαμε την καινούργια έκδοση του NERO (Vista ready) ή οποία έπαιξε άψογα (CD/DVD/media player κλπ).

 

Η αίσθηση που πήρα (μιλάω για αίσθηση ΟΧΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ) ήταν καλή. Δεν ξέρω εάν θα το εγκαταστήσω στο σπίτι (Cubase και ένα κάρο άλλα προγράμματα για μουσική + drivers για midi κλπ), αλλά σίγουρα μην το θάψουμε.

 

Με το aero μπορεί η Microsoft να προσπαθεί να εντυπωσιάσει αλλά έχοντας δουλέψει με το OSX της Apple δείχνει σαν φτωχός συγγενείς !!! :(

 

Προσωπική μου άποψη είναι κρατήστε τα XP που έχετε. Ας περάσουν οι παιδικές αρρώστειες και βλέπουμε. Το ίδιο είχα πάθει με το mini Mac μου (το INTEL) που τα περισσότερα μουσικά προγράμματα δεν τρέχανε (πχ Guitar Rig 2) και αυτά που τρέχανε, τρέχανε πανω απο emulation (ροζέτα)

... έπρεπε να περιμένω για drivers ... και για μερικά περιμένω ακόμα ! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το aero μπορεί η Microsoft να προσπαθεί να εντυπωσιάσει αλλά έχοντας δουλέψει με το OSX της Apple δείχνει σαν φτωχός συγγενείς !!!

 

έλα ρε! τόση διαφορά?

με βάζεις σε σκέψεις... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για μερικά περιμένω ακόμα ! :evil:

 

Τώρα αν πω εγώ ότι τα Mac είναι πορτέλλα (που έλεγε και ο μπαμπάς μου), θα με πείτε κακό!

 

Τέλος πάντων, ευχαριστούμε για την ενημέρωση (την οποία θεωρώ ακριβέστατη διότι συμπίπτει και με τις δικές μου παρατηρήσεις και δοκιμές).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το aero μπορεί η Microsoft να προσπαθεί να εντυπωσιάσει αλλά έχοντας δουλέψει με το OSX της Apple δείχνει σαν φτωχός συγγενείς !!!

 

έλα ρε! τόση διαφορά?

με βάζεις σε σκέψεις... :wink:

 

... δεν είμαι κρυφός μακάκιας :D

Δουλεύω με PC πολλά χρόνια. Λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να ασχοληθώ με Mac. Αγόρασα ένα mini Mac και εγκατέστησα τα XP (dual λειτουργικό). Εάν δεν είχα τους περιορισμούς του mini mac (κάρτα γραφικών) θα πέταγα το PC μου και θα κράταγα το mini mac που με κάλυπτε και για τα δύο λειτουργικά. Φυσικά υπάρχει και η ακριβή λύση αγοράς ενός iMAC 17" ή περισσότερο και να εγκταστήσεις και τα XP (για τα VISTA δεν ξέρω).

 

PS :To Cubase ήταν πιό χρηστική σε επίπεδο παραθύρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω την π@Π@ρι@ μου . (δεν ειμαι κομπιουτερακιας)

Τα vista ειναι πανεμορφα. και μαλιστα για μενα πιο ομορφα απο το λειτουργικο των mac . ( ok εκεινα ειναι στην αγορα εδω και καιρο και οταν βγηκαν ηταν πολυ μπροστα σε αισθητικη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου