Προς το περιεχόμενο

Metal from Hellas


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ορισμένα σημεία το ντοκιμαντέρ είναι τραγέλαφος. Και παρακαλώ να μην απαντηθεί ότι είναι πτυχιακή εργασία κλπ, το κατανοήσαμε αυτό, από τη στιγμή όμως που είναι διαθέσιμο σε δημόσια θέα, τότε επιδέχεται κριτικών.

 

Και μάλιστα δεν έχει να κάνει τόσο με την παραγωγή, αλλά με όσα ακούγονται εκεί μέσα.

Απόλυτες απόψεις και θεοποίηση συγκροτημάτων που ήταν τουλάχιστον αστεία. Ή ξέρω γω μια τάση εχθρικότητας απέναντι σε όλους και σε όλα "το ελληνικό hammer δυστυχώς υπάρχει ακόμα". Εμ βέβαια έπρεπε να μείνουμε με τα ΦΑΝΖΙΝ που ήταν γνήσια ξέρω γω και τα έφτιαχναν δικοί μας όπου ο ένας αποθέωνε τον άλλο. Τι επαγγελματισμός κλπ, είμαστε μέταλ λέμε.

 

Ή το άλλο... ο σωστός ο μεταλλάς πρέπει να ασχολείται ΜΟΝΟ με το μέταλ. Όλη μέρα μέταλ, όλη η ζωή μέταλ, όλη η κοσμοθεωρία μέταλ. Εξάλλου "χέβυ μέταλ και γκόμενα δεν συμβασίζει, άμα θέλουν ας το πάρουνε χαμπάρι". Ευτυχώς βέβαια το μέταλ δεν είναι όλη αυτή η παρακμή και ευτυχώς η νέα γενιά δεν ασχολείται με τέτοιες σάπιες λογικές.

 

Ένα διαρκές παράπονο ότι δεν πήγανε μπροστά οι μπάντες μας γιατί μας πολεμάνε/δεν πιάνουν τον ήχο μας/δεν μας δίνει λεφτά το κράτος. Βέβαια το να σκεφτεί κανείς ως πιθανότητα ότι οι μπάντες τους πραγματικά δεν ακούγονταν, ούτε καν. Εγώ δεν λέω ότι οι συνθήκες δεν ήταν δύσκολες, ότι κάποιοι μουσικοί δεν αδικήθηκαν κλπ. Αλλά δεν ήταν αυτός ο κανόνας, καμία ευρωπαϊκή αγορά δεν είχε ανάγκη για "λυκειακό μέταλ" από την Ελλάδα. Γιατί οι περισσότερες μπάντες αυτό ακριβώς προσέφεραν.

 

Ο άλλος πχ ο παππούς παίζει ακόμα (μαγκιά του) αλλά τι να την κάνω τη γνώμη ενός ανθρώπου που στην εποχή μας αδυνατεί να κατανοήσει έννοιες όπως ίντερνετ πχ; Είσαι εκτός κόσμου, δεν γίνεται έτσι.

 

Από ένα σημείο και μετά το αφιέρωμα επικεντρώνει στην eat metal και κάτι τέτοιες ιστορίες με live από τελειωμένες μπάντες των 80s που έγιναν την προηγούμενη δεκαετία και πραγματικά δεν αφορούν κανέναν.

 

Δεν είναι αυτό το metal της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ορισμένα σημεία το ντοκιμαντέρ είναι τραγέλαφος. Και παρακαλώ να μην απαντηθεί ότι είναι πτυχιακή εργασία κλπ, το κατανοήσαμε αυτό, από τη στιγμή όμως που είναι διαθέσιμο σε δημόσια θέα, τότε επιδέχεται κριτικών.

 

Και μάλιστα δεν έχει να κάνει τόσο με την παραγωγή, αλλά με όσα ακούγονται εκεί μέσα.

Απόλυτες απόψεις και θεοποίηση συγκροτημάτων που ήταν τουλάχιστον αστεία. Ή ξέρω γω μια τάση εχθρικότητας απέναντι σε όλους και σε όλα "το ελληνικό hammer δυστυχώς υπάρχει ακόμα". Εμ βέβαια έπρεπε να μείνουμε με τα ΦΑΝΖΙΝ που ήταν γνήσια ξέρω γω και τα έφτιαχναν δικοί μας όπου ο ένας αποθέωνε τον άλλο. Τι επαγγελματισμός κλπ, είμαστε μέταλ λέμε.

 

Ή το άλλο... ο σωστός ο μεταλλάς πρέπει να ασχολείται ΜΟΝΟ με το μέταλ. Όλη μέρα μέταλ, όλη η ζωή μέταλ, όλη η κοσμοθεωρία μέταλ. Εξάλλου "χέβυ μέταλ και γκόμενα δεν συμβασίζει, άμα θέλουν ας το πάρουνε χαμπάρι". Ευτυχώς βέβαια το μέταλ δεν είναι όλη αυτή η παρακμή και ευτυχώς η νέα γενιά δεν ασχολείται με τέτοιες σάπιες λογικές.

 

Ένα διαρκές παράπονο ότι δεν πήγανε μπροστά οι μπάντες μας γιατί μας πολεμάνε/δεν πιάνουν τον ήχο μας/δεν μας δίνει λεφτά το κράτος. Βέβαια το να σκεφτεί κανείς ως πιθανότητα ότι οι μπάντες τους πραγματικά δεν ακούγονταν, ούτε καν. Εγώ δεν λέω ότι οι συνθήκες δεν ήταν δύσκολες, ότι κάποιοι μουσικοί δεν αδικήθηκαν κλπ. Αλλά δεν ήταν αυτός ο κανόνας, καμία ευρωπαϊκή αγορά δεν είχε ανάγκη για "λυκειακό μέταλ" από την Ελλάδα. Γιατί οι περισσότερες μπάντες αυτό ακριβώς προσέφεραν.

 

Ο άλλος πχ ο παππούς παίζει ακόμα (μαγκιά του) αλλά τι να την κάνω τη γνώμη ενός ανθρώπου που στην εποχή μας αδυνατεί να κατανοήσει έννοιες όπως ίντερνετ πχ; Είσαι εκτός κόσμου, δεν γίνεται έτσι.

 

Από ένα σημείο και μετά το αφιέρωμα επικεντρώνει στην eat metal και κάτι τέτοιες ιστορίες με live από τελειωμένες μπάντες των 80s που έγιναν την προηγούμενη δεκαετία και πραγματικά δεν αφορούν κανέναν.

 

Δεν είναι αυτό το metal της Ελλάδας.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν δει το φως τα παιδιά

 

αυτο μας το εβαζε ο καθηγητης θρησκευτικων σε vcr στο Λυκειο κ μετα μας εκανε κυρηγμα....κ φυσικα πρωτα απο ολα επαιρνε η μπαλα εμας τους μεταλλαδες. ;D..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μας το εβαζε ο καθηγητης θρησκευτικων σε vcr στο Λυκειο κ μετα μας εκανε κυρηγμα....κ φυσικα πρωτα απο ολα επαιρνε η μπαλα εμας τους μεταλλαδες. ;D..

 

Αυτός είσαι;

http://www.12830.gr/forum/genika-themata/mia-istoria-paraekklhsiastikhs-drashs-sth-mesh-ekpaideysh/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,αλλα διαβαζοντας την ιστορια βρισκω πολλα κοινα σημεια...ο δικος μας καθηγητης ηταν ανδρας,δεν μας μοιραζε φυλλαδια "Ζωής", ή του "Σωτήρος" κτλ,απλα μας επαιζε την βιντεοκασετα συχνα-πυκνα κ μας ελεγε για τον Γερο Παϊσιο κτλ...εποχες 96-97...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις κάθε μέρα μου θυμίζετε και από κάτι που έζησα.

 

Πρώτη λυκείου, το είχα πάρει σοβαρά το θέμα με το μέταλ.

Είχα ανέκαθεν και κάποιες τάσεις αυτοτιμωρίας, και συνήθιζα να κοπανάω το κεφάλι μου, να τρυπάω τα χέρια μου και άλλα τέτοια χαζά.

 

Σχολείο, ώρα μαθηματικών.

Η καθηγήτρια ακριβώς με την εμφάνιση που υπονόησε το link του Ray, αλλά με καλούτσικες καμπύλες. ;D

 

Εγώ πρώτο θρανίο, στρατιωτικό λαδί αμπέχωνο, μαλλί ψιλολίγδα, είχα πάρει το καπάκι από τον στυλό και γρατζούναγα τα χέρια μου.

 

Κάποια στιγμή μάτωσε η παλάμη μου.

Είχα λοιπόν την φαεινή ιδέα να γράψω με αίμα στο μπροστινό μέρος κάθε δάχτυλου από ένα γράμμα (O-Z-Z-Y) έτσι ώστε αν κάποιος τα έβλεπε από μπροστά, να σχηματιζόταν η λέξη OZZY.

 

Γυρνάει η καθηγήτρια, και μόλις με βλέπει και βλέπει τα αίματα και το OZZY στα δάχτυλα..... λιποθυμάει (σοβαρά μιλάω). ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γυρνάει η καθηγήτρια, και μόλις με βλέπει και βλέπει τα αίματα και το OZZY στα δάχτυλα..... λιποθυμάει (σοβαρά μιλάω). ;D ;D ;D ;D

την πεθανες την γυναικουλα  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και παρακαλώ να μην απαντηθεί ότι είναι πτυχιακή εργασία κλπ, το κατανοήσαμε αυτό, από τη στιγμή όμως που είναι διαθέσιμο σε δημόσια θέα, τότε επιδέχεται κριτικών.

 

επειδή πολύ το κουράσαμε το θέμα... υπάρχουν άνθρωποι όπως εγώ, που θεωρούν ότι οι "κριτικές" σε ερασιτεχνικές εργασίες 20χρονων, δεν έχουν ανάγκη από δίκες προθέσεων, μεγαλόσχημους χαρακτηρισμούς και "αφορισμούς" εν είδη τιμωρίας πλημμελούς άσκησης "καθήκοντος"...

 

αρκούν τα αντεπιχειρήματα για να αποκαθηλώσουν λάθος παγιωμένες αντιλήψεις-θέσεις και νέες πληροφορίες για να συμπληρώσουν εποικοδομητικά τα ήδη δοσμένα...

 

έτσι (και το σημαντικότερο) υπάρχει και μια ελπίδα η επόμενη προσπάθεια-πόνημα αυτών των φοιτητών να είναι και πιο αντικειμενική και πιο ολοκληρωμένη εκπληρώνοντας και τον αρχικό σκοπό της σαν "εργασία"... να κάνει αυτούς καλύτερους...

 

 

ΥΓ. σόρυ και για την επιμονή μου (και δεν έχω και κάτι άλλο να πω) αλλά έχω μια ευαισθησία στο θέμα... και δεν έχω καμιά διάθεση να μαλώσω (με) κανέναν αλλά και η "κριτική" που είναι διαθέσιμη σε δημόσια θέα, επιδέχεται "κριτικής" με την σειρά της... νομίζω δηλαδή... :)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου