Προς το περιεχόμενο

5 ενισχυτές με το πιο πολυ gain.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η ερωτηση ειναι "ποιος εχει το καταλληλο gain γι αυτο που θελω"...

 

Βλεπεις οτι δε σε τρολαρω...

Αν θες πες μας και ενα παραδειγμα με πολυ gain...

 

νομιζω πως η ερωτηση μου ηταν σαφής. Ενισχυτές με πολύ gain..γενικά. Θελω να δω ποιοι ειναι και μετα βλεπω ποιος μπορει να μου κάνει. Ενισχυτης με πολυ gain πχ ειναι o JVM410 που ειμαι κατοχός του. Ο Mark V απο ότι εχω διαβάσει έχει αρκετα λιγοτερο gain απο τον JVM..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποσο τον πηρες τον JVM410? Απο που και ποτε? Με τι κιθαρα παιζεις και τι πεταλιερα/πεταλια? Τι μουσικη θελεις να παιξεις? Τι δε σου αρεσει στον ενισχυτη που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο τον πηρες τον JVM410? Απο που και ποτε? Με τι κιθαρα παιζεις και τι πεταλιερα/πεταλια? Τι μουσικη θελεις να παιξεις? Τι δε σου αρεσει στον ενισχυτη που εχεις?

 

Tι ρωτάς; Μυρίζει troll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έπαιξα με έναν Soldano HotRod 50W ενός φίλου. Είχα το Gain στο 4 και ήταν πααααρααα πολύ (για τα γούστα μου)!!! Ως παλαιότερος κάτοχος ενός Peavey 6505+ που είναι High Gain ενισχυτής μου έκανε εντύπωση το πόσο Gain είχε ο συγκεκριμένος Soldano. Έχει σκοπό να τον δώσει. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου μήνυμα να σου δώσω το τηλ. του να μιλήσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως η ερωτηση μου ηταν σαφής. Ενισχυτές με πολύ gain..γενικά. Θελω να δω ποιοι ειναι και μετα βλεπω ποιος μπορει να μου κάνει. Ενισχυτης με πολυ gain πχ ειναι o JVM410 που ειμαι κατοχός του. Ο Mark V απο ότι εχω διαβάσει έχει αρκετα λιγοτερο gain απο τον JVM..

 

Η ερώτησή σου δεν έχει νόημα γιατί δεν μπορεί κανείς να την απαντήσει. Ο καθένας μας έχει μια εμπειρία, άλλοι μικρή άλλοι μεγάλη, και δεν μπορεί να σου δώσει μια γενική κατάταξη. Άντε να σου πω π.χ. εγώ απ' αυτούς που έχω παίξει τι γνώμη έχω. Εε και; Άσε που ούτε μπορείς να απαντήσεις στο απλό ερώτημα ποιος ενισχυτής έχεις περισσότερο gain μεταξύ δυο αν και οι δυο έχουν πολύ. Π.χ. dual rect με engl E670. Άντε απάντησε. Εντάξει, κάποιες περιπτώσεις είναι συγκρίσιμες αλλά όχι όλες. Κοινώς δεν υπάρχει απάντηση.

 

Συν τοις άλλοις, το περισσότερο gain δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αυτό θα στο πεί οποιοσδήποτε έμπειρος. Δηλαδή ακόμα και να είχες μια κατάταξη δεν θα είχε νόημα να την χρησιμοποιήσεις για ενισχυτές με παρόμοιο gain. Ας υποθέσουμε πως έχεις το top5. Θα επέλεγες ποτέ τον Χ αντί του Ψ γιατί ο Χ είναι στην θέση 2 και ο Ψ στην 3; Αν το έκανες να σου πω πως θα έκανες λάθος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

more gain=less tone

ξερω οτι δεν βοηθαω αλλα ηθελα να το πω :p

 

 

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gain δεν ειναι κουραμπιες

ωστε να τον ζυγισεις

και πριν τον κλεισεις στο κουτι

να τον αποτιμησεις

 

Δεν ειναι φουστα γυναικος

ωστε να τη μετρησεις

και αν βρεθει πολυ κοντη

να την ετιμωρησεις

 

Το gain ειναι οραμα

το gain ειναι ιδεα

και οπως το ωραιο τσιπουρο

πινεται με παρεα

 

για αυτο μη ψαχνεις για να βρεις

ποσα κιλα θα παρεις

ή ποσα μετρα θα χρειαστεις

σωστα για να ροκαρεις

 

;D   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση έχει δοθεί εδώ και χρόνια στο Spinal tap.

Πιο πολύ gain έχουν οι Soldano γιατί το knob πάει στο 11, ενώ στους άλλους πάει στο 10.

Απλά πράγματα.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου