Προς το περιεχόμενο

Αντί για πιάνο---> πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

 

Ασχολούμε με το πιάνο γύρω στα 12 χρόνια αλλά τώρα που έγινα φοιτητής και άλλαξα πόλη το πιάνο είναι αδύνατο να μεταφερθεί.Γι'αυτό επειδή είναι δύσκολο να πηγαίνω  στο ωδείο για να μελετώ μάζεψα κάποια λεφτά για να αγοράσω πλήκτρα ώστε να μελετάω όποτε με βολεύει.Δε θέλω κάτι φοβερό απλώς τη δουλεία μου να κάνω.Μπορώ να διαθέσω το πολύ 600 ευρώ,τι μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

CASIO PRIVIA PX130.

 

* Παίζει σε αυτά τα λεφτά, και αν όχι εδώ στην Ελλάδα στο Θωμά παίζει.

* Έχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ touche που έχω παίξει σε ψηφιακό πιάνο, σε αυτά τα λεφτά.

* Έχει καλά ηχεία και καλά παρελκόμενα (η βάση λέει, έχει 3 πεντάλ αν τα αγοράσεις, κλπ).

* Οι ήχοι είναι αρκετά καλοί (όχι αριστούργημα όμως).

 

Προσωπικά έχω το PX110 εδώ και χρόνια και είμαι ενθουσιασμένος με αυτό. Τα ελλατώματα αυτού του πρώτου μοντέλου (δεν έχει pitch bend και mod wheel, όπως και δεν έχει σύνδεση USB) έχουν λυθεί στο τωρινό μοντέλο, εξ'όσων γνωρίζω. Το βρίσκω καλύτερο από τα αντίστοιχα Yamaha και Kawai μοντέλα που κυκλοφωρούν στην αγορά (και τα δοκιμάζω κάθε χρόνο στην Φρανκφούρτη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις μια βόλτα στα τοπικά μαγαζια και να κοιτάξεις για καποιο stage piano στα μετρα σου και στις απαιτήσεις σου.

 

Υπάρχουν φθηνα (300€ πχ) υπαρχουν πιο ακριβα, και υπάρχουν και πολυ ακριβα.

 

Αν θες κάτι για μελετας και μπορείς να κανεις μια παραχώρηση στην ποιοτητα ήχου, τότε δες εδω για μερικά παραδείγματα.

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=compact_digital_pianos&oa=pra

 

Κοιτα αυτά που εχουν 88 πλήκτα με hammer action, αν θες αίσθηση πλήκτρων πιάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι να μείνεις αυστηρά στο πιάνο για κλασσική μελέτη κάτι σε βαρυκεντρισμένο με 88άρι κλαβιέ θα σε βολέψει. Στην τιμή αυτή κοιτάς μεταχειρισμένο βέβαια, το Casio που πρότεινε ο Νικόλας το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό για την κατηγορία του.

 

Αν όμως σκοπεύεις να μπλέξεις και να πειραματιστείς με μπάντες, live, μαγαζιά, τζαμαρίσματα, γκομενάκια :P, σουβλάκια, και τα συναφή μη πας σε πιάνο θα το μετανιώσεις ψάξε κάτι σε synth και αν δεν μπορείς λόγου πιάνου τα ελαφριά κλαβιέ μπορείς να πας και σε synth με βαρυκεντρισμένο κλαβιέ.

 

πχ ένα πολύ καλό synth που μπορείς να βρεις σε αγγελίες γύρω στο χιλιάρικο είναι ένα Korg Τriton Classic 88 και είσαι καλυμένος για τα επόμενα 30 χρόνια.

 

Αλλά όπως είπα είναι καθαρά για τι λόγο το θες, εντάξει και με το privia αν χρειαστεί ένα live το βγάζεις αλλά πρόσεξε τι θα πάρεις γιατί αυτή η ηλικία αποδεικνύεται επικύνδυνη για πειραματισμούς!

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω μεταχειρισμένο Yamaha MM8 το οποίο θα το βρείς κάτω από 600 ευρώ.Έχει πλήκτρα 88 βαρυκεντρισμένα (δεν ξέρω αίσθηση δεν το έχω παίξει) πολύ καλούς ήχους πιάνου που προέρχονται από το Motif αλλά και πολλούς άλλους σε περίπτωση που θελήσεις να ασχοληθείς και με άλλα όργανα.Έχει ένα τυπικό sequencer για να γράφεις τις ιδέες σου,έχει ρυθμούς,έχει εφφέ,έχει και άλλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 6 μηνες, για τις αναγκες του χωρου μου, πηρα αυτο.

 

http://www.thomann.de/gr/thomann_dp25_digital_piano_bundle.htm

 

Μεχρι σημερα οσοι το εχουν χρησιμοποιησει δεν εχουν διαμαρτυρηθει ;)

Σχετικα καλοι ηχοι που αδικουνται απο τα ηχειακια του.

Το σετ εχει, διπεταλο ;D καρεκλακι, πολυ χρησιμο, και ακουστικα για πεταμα!!! :P

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου