Προς το περιεχόμενο

Βρε την Κορινα!


chord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H korina ή Limba λεγεται και αλλιως λευκο μαονι.Σαν ξυλο εχει πιο πολλα μεσαια ενω υπαρχει η λευκη Κορινα και η μαυρη,  σαν ξυλο ειναι σχετικα ελαφρυ οπως προειπε και SF.

H διαφορά της μαύρης από την λευκή νομίζω έγκειται στο από το μέρος του δέντρου που αφαιρείται. Στην καρδιά είναι η λευκή και στα άκρα η μαύρη.

 

Είναι όντως πανάλαφρη και είναι μέρος του επερχόμενου project μου (pj σώμα λευκή κορίνα με μπράτσο από canary και ταστιέρα έβενο....... παραδοσιακά πράματα δηλαδή  ;D)

 

Eν τω μεταξυ εγω ζητησα γνωμες για την Κορινα και η συζητηση ειναι για αλλο θεμα !  :P

 

Εμένα μου αρέσει....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το συγκεκριμενο ξυλο το γνωριζα απο την κλασικη Gibson flying V. Noμιζω οτι ειναι καλη επιλογη για tele που της πανε τα μεσαια.Αισθητικα ομως κατα την γνωμη μου νομιζω οτι το ash ειναι πιο ομορφο αν πετυχεις ωραια νερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλα τα ξύλα έχει και ελαφριά και βαριά κομμάτια, δεν είναι κανόνας ότι κάποιο ξύλο είναι ελαφρύ. Ηχητικά όσες κιθάρες έχω με κορίνα (ανάμεσα τους και μια τελε) είναι πολύ καλές. Το μαύρο (black korina) βγαίνει (occasionally) με καταπληκτικούς πορτοκαλί χρωματισμούς αλλά μιας και δε χρησιμοποιήθηκε ποτέ από τις Fender & Gibson δεν είναι δημοφιλές στους περισσότερους.

t.png.de98ceaac4aade76483dd8a4cd21f4ba.png

4.png.19b85bad71280777d0226176bc431c3f.png

741.thumb.jpg.61c0606533f87636bc7fa5c163832f71.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου