Προς το περιεχόμενο

Fishman, LR Baggs ή GraphTech?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Guys! Ήθελα τη γνώμη και τα φώτα σας. Έχω μία PRS SC245 και θέλω να της εγκαταστήσω piezo για λόγους ευκολίας. Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan των piezo, αλλά μερικές φορές σου λύνουν τα χέρια. Η μόνη εταιρεία η οποία βγάζει wraparound bridges με piezo saddles και σε χρυσό χρώμα είναι η GraphTech, οπότε αυτή η επιλογή αποτελεί μονόδρομο στην περίπτωσή μου.

 

Το θέμα μου είναι το εξής.. ποιο από τα παρακάτω acoustic preamps θα μου προτείνατε να διαλέξω και να συνδιάσω με τη γέφυρα;

 

- GraphTech (Acousti-phonic)

- Fishman (Powerchip)

- L.R. Baggs (Control X)

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει πάρα πολύ video ή audio υλικό online, για να μπορέσεις να συγκρίνεις με ασφάλεια, αλλά μάλλον κλίνω προς το Fishman. Περιμένω τις γνώμες πάνω σε αυτά τα 3 και σε οποιοδήποτε άλλο, φυσικά, το οποίο θεωρείτε αξιόλογο.

"Together we stand, divided we fall..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Guys! Ήθελα τη γνώμη και τα φώτα σας. Έχω μία PRS SC245 και θέλω να της εγκαταστήσω piezo για λόγους ευκολίας. Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan των piezo, αλλά μερικές φορές σου λύνουν τα χέρια. Η μόνη εταιρεία η οποία βγάζει wraparound bridges με piezo saddles και σε χρυσό χρώμα είναι η GraphTech, οπότε αυτή η επιλογή αποτελεί μονόδρομο στην περίπτωσή μου.

 

Το θέμα μου είναι το εξής.. ποιο από τα παρακάτω acoustic preamps θα μου προτείνατε να διαλέξω και να συνδιάσω με τη γέφυρα;

 

- GraphTech (Acousti-phonic)

- Fishman (Powerchip)

- L.R. Baggs (Control X)

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει πάρα πολύ video ή audio υλικό online, για να μπορέσεις να συγκρίνεις με ασφάλεια, αλλά μάλλον κλίνω προς το Fishman. Περιμένω τις γνώμες πάνω σε αυτά τα 3 και σε οποιοδήποτε άλλο, φυσικά, το οποίο θεωρείτε αξιόλογο.

 

Καλησπέρα!

Παλαιότερα είχα συναρμολογήσει μία στρατ με Graph - Tech Ghost και acousti-phonic με push-push για mid boost-scoop , μπαταρία μέσα στο cavity κλπ. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο πάνω από αυτό που περίμενα. Πειστικότατος ακουστικός ήχος και versatility. Είχε και έναν διακόπτη που άλλαζε από ακουστική σε μαγνήτες και μιξ. Έκανε φοβερή δουλειά. Την είχα με στέρεο καλώδιο. Ο ένας ήχος πήγαινε ενισχυτή λάμπα και ο άλλος κονσόλα. Στο προτείνω ανεπισφύλλακτα.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!!  :)

Αυτή είναι και η ασφαλής επιλογή, έτσι κι αλλιώς. Το πακέτο το έχω δει και είναι πανεύκολο στη σύνδεσή του.

 

Περιμένω και άλλες απόψεις για Fishman, LR Baggs.

"Together we stand, divided we fall..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αφου πας για graph tech βαλε το acousti-phonic που παει πακετο, και εχει πολυ καλες κριτικες. Τα ειχα βαλει σε μια tele παλιοτερα, και ειναι ο πιο συνηθισμενος συνδυασμος σε κοσμο που χρησιμοποιει piezo σε ηλεκτρικες.

 

εμενα παντως δεν με βολεψε. Λιγο το στερεο καλωδιο, λιγο η μπαταριες (που δεν κραταγαν οσο λενε στο σαιτ τους), λιγο το οτι δεν ειχα σκαψει την κιθαρα για εξτρα θηκη μπαταριας και επρεπε να την ανοιγω καθε τοσο, τελικα τα εβγαλα και πηρα ενα boss acoustic simulation :) Παντως ο ηχος περνουσε μια χαρα, απλα προτιμω την κιθαρα απλη και να δουλευει παντα (θυμαμαι ειχα παει να αλλαξω μπαταρια πριν απο λαιβ, ακουμπησα την πλακετα και καηκε :) )..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο το στερεο καλωδιο, λιγο η μπαταριες (που δεν κραταγαν οσο λενε στο σαιτ τους),

 

Στη θέση Magnetic δεν είναι bypass το σύστημα; Αν δεν έχεις μπαταρία δηλαδή, κάηκες;

 

Κι εγώ το είχα το ACC-3, αλλά δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Το έχω προς πώληση.

"Together we stand, divided we fall..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αναλογα τι συνδεσμολογια εχεις κανει, κι εγω αυτη ειχα, χωρις μπαταρια να παιζει κανονικα ο ηλεκτρικος ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία ερώτηση! Το bypass γινόταν απευθείας, όταν ήταν ο τριθέσιος στη magnetic θέση, ή χρησιμοποίησες και push-pull, για να ακυρώσεις ουσιαστικά το preamp;

"Together we stand, divided we fall..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν θυμαμαι τι ειχα κανει ακριβως, εχει περασει καιρος, αλλα ειχα ακολουθησει αυτο που συστηνουν στο σαιτ τους και σε φορουμς για να παιζουν bypass οι μαγνητες. (Νομιζω ηταν χωρις εχτρα διακοπτες, και ειχα κανει το tone της tele volume για τα piezo) Δεν ειχα περασει καθολου δηλαδη απο την προενισχυση τους μαγνητες, ηταν παντα passive. Μαλλον με μονο κσλωδιο δεν επαιζε δηλαδη καθολου ο ακουστικος ηχος, πηγαινε παντα με στερεο διακλαδωση σε κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου