Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στα ηχεία υπολογιστή


shaman505

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ηχογράφησα (σε αρκετά δυνατή ένταση) τα ηχεία του υπολογιστή μου καθώς παρατήρησα πως όταν έκανα scroll με το ποντίκι ακουγόταν θόρυβος.

 

Τα δυνάμωσα τέρμα κ ιδού το αποτέλεσμα. Να σας πω ότι τα έχω δίπλα στην οθόνη οπότε μάλλον πρέπει να είναι από παρεμβολές ο συγκεκριμένος θόρυβος. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον απομονώσω?

 

Ευχαριστώ!

.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι θόρυβος που προέρχεται από τον υπολογιστή όπως σωστά επισημαίνεις. Τι συνδέσεις έχεις? Ενισχυτή? Powered monitors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Δεν μπορώ να ακούσω τώρα τον ήχο).

Αν πληκτρολόγιο και ποντίκι είναι ασύρματα, άλλαξέ τα σε "συρμάτινα".

Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θόρυβος που προέρχεται από τον υπολογιστή όπως σωστά επισημαίνεις. Τι συνδέσεις έχεις? Ενισχυτή? Powered monitors?

 

Εχω σύστημα 2.1 στον υπολογιστή με το subwoofer να είναι ο ενισχυτής. Μου το έκανε κ στα προηγούμενα ηχεία που ήταν αυτοενισχυόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Δεν μπορώ να ακούσω τώρα τον ήχο).

Αν πληκτρολόγιο και ποντίκι είναι ασύρματα, άλλαξέ τα σε "συρμάτινα".

Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα.

 

Ολα είναι ενσύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουγα εναν ιδιο ηχο στον ενισχυτη και δεν μπορουσα να βρω τι ειναι.

Μεχρι που αλλαξα θεση στο ασυρματο ρουτερ.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουγα εναν ιδιο ηχο στον ενισχυτη και δεν μπορουσα να βρω τι ειναι.

Μεχρι που αλλαξα θεση στο ασυρματο ρουτερ.

 

έχεις δίκιο γιώργο, από το ρούτερ είναι τελικά!

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Για οποιονδήποτε έχει το ίδιο πρόβλημα να αναφέρω οτι στο google πρέπει να το ψάξει ως digital hashing noise.

 

Εύκολα fix είναι να βάλεις όλες και ΜΟΝΟ τις πρίζες που σε ενδιαφέρουν , pc , κάρτα ήχου , και ότι άλλο sound έχεις, στο ίδιο path και σε μια πρίζα ώστε να μοιραστούν την ίδια γη.

 

Αλλο fix είναι τα balanced καλώδια, αλλάζοντας απο RCA σε balanced το πιο λογικό είναι οτι θα λυθεί.

 

και λύσεις όπως αυτές με routers κτλ, που δείχνουν κάτι άλλο βέβαια , αλλά a fix is a fix.!

 

 

 

Γενικά είναι δύσκολο πρόβλημα, διάφοροι με επίμονα τέτοια προβλήματα έχουν κάνει μέχρι και μετακόμιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για οποιονδήποτε έχει το ίδιο πρόβλημα να αναφέρω οτι στο google πρέπει να το ψάξει ως digital hashing noise.

 

Εύκολα fix είναι να βάλεις όλες και ΜΟΝΟ τις πρίζες που σε ενδιαφέρουν , pc , κάρτα ήχου , και ότι άλλο sound έχεις, στο ίδιο path και σε μια πρίζα ώστε να μοιραστούν την ίδια γη.

 

Αλλο fix είναι τα balanced καλώδια, αλλάζοντας απο RCA σε balanced το πιο λογικό είναι οτι θα λυθεί.

 

και λύσεις όπως αυτές με routers κτλ, που δείχνουν κάτι άλλο βέβαια , αλλά a fix is a fix.!

 

 

 

Γενικά είναι δύσκολο πρόβλημα, διάφοροι με επίμονα τέτοια προβλήματα έχουν κάνει μέχρι και μετακόμιση.

 

+1

 

Κι εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που αγόρασα ένα πολύπριζο που χωρούσε όλες τις απαραίτητες πρίζες επάνω του και άλλαξα και τα audio καλώδιά μου με αντίστοιχα balanced. Ο θόρυβος αυτός πολύ δύσκολα εξαλείφεται πλήρως, αλλά τώρα πρέπει να έχω όλα τα volumes μέσα στην αλυσίδα μου πολύ δυνατά για να αντιληφθώ κάτι. Στις εντάσεις που συνήθως λειτουργώ δεν ακούγεται τίποτα.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου