Προς το περιεχόμενο

Fractal Audio AX8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την γνώμη μου και απ' ότι έχω ακούσει η line 6 βρίσκεται ακόμα πολύ μακριά από το amp sim, ελπίζω να κάνω λάθος.

 

Τώρα ,το μεγάλο πρόβλημα της fractal είναι η διανομή και η πολύ κακή πολιτική της απέναντι στους πελάτες της.

Βγάζοντας ένα πολύ φτηνότερο προϊόν απαξιώνει την επένδυση των πελατών της και δείχνει πανικό απέναντι στον ανταγωνισμό, δεν νομίζω ότι της αξίζει.

Αυτό που έχει καταφέρει είναι πολύ σημαντικό και αν και κεμπερούχος τους σέβομαι απεριόριστα στο τεχνικό μέρος.

Ελπίζω να πάνε καλά οι πωλήσεις τους και να προσλάβουν έναν καλό marketing manager  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια αξιζει το helix. Το πηρα κ ειναι ονειρο. Κ θα πρεπε να συγκρινεται με το axe fx2 οχι με το 8... Παραπανω ταυτοχρονα εφε κ ενισχυτες (απο οτι το 8), πεταλι και  usb ηχογραφηση...

 

υ.γ. Ο ηχος αξιζει, η κατασκευη παλι.... Το πρωτο το εστειλα πισω... Το δευτερο καλα κρατει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αξιζει το helix. Το πηρα κ ειναι ονειρο. Κ θα πρεπε να συγκρινεται με το axe fx2 οχι με το 8... Παραπανω ταυτοχρονα εφε κ ενισχυτες (απο οτι το 8), πεταλι και  usb ηχογραφηση...

 

υ.γ. Ο ηχος αξιζει, η κατασκευη παλι.... Το πρωτο το εστειλα πισω... Το δευτερο καλα κρατει.

 

Σε τι το ακούς; Ενισχυτή ,monitors,frfr ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Θα συμφωνήσω με τον arislaf. Κατάφερα να το πάρω κι εγώ το Helix και είναι πολύ καλό.  :)

 

Ξεχάστε ότι ξέρατε από τα κλασικά Pod κτλ της Line 6. Καμία σχέση. Πλέον παίζει σε επίπεδο Axe FX2 και όχι AX8. Το AX8 δεν εχει dual amp ενώ στο Helix δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορείς να κάνεις ότι συνδυασμό θέλεις μέσα στα όρια των δύο DSP και οι επιλογές για συνδεσμολογία καλύπτουν και τους πιο απαιτητικούς.

 

Με το τελευταίο Firmware απέκτησε και "Snapshots" που είναι σαν τα Scenes της Fractal αλλά σε άλλο level.

 

Ευτυχώς μέχρι στιγμής το δικό μου δεν έχει βγάλει κάτι, αλλά γενικά από ότι βλέπω στα διαφορα forums έχει καλή υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης.

 

Από εκεί και πέρα είναι προσωπικό θέμα του καθενός τι θα διαλέξει. Και το AX8 είναι αξιόλογο μηχάνημα, το ίδιο και το Kemper και νομίζω είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι πλέον έχουμε τέτοιες κορυφαίες επιλογές στην μισή τιμή του Axe FX2.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πληροφοριακά -λογικά το ξέρεις ήδη- το AX8 έχει ακριβώς την ίδια ηχητική ποιότητα με τον Axe Fx 2.

 

Ίδιοι ενισχυτές, ίδια εφέ, απλά μικρότερη μνήμη, το οποίο πρακτικά δε σε αφορά, γιατί εγώ που έχω Axe Fx Ultra σκέψου, ποτέ δεν έχω φτάσει στο όριο της μνήμης ενός preset.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να ακούσεις ένα Axe Fx II με το τελευταίο firmware, έχει αρκετές διαφορές ως προς το Ultra που έχει να αναβαθμιστεί εδώ και 5 χρόνια ακριβώς.

 

Εγώ απλά κάνω τη δουλειά μου με αυτό παραπάνω από ικανοποιητικά, γι'αυτό και δεν αναβαθμίζω, πέρα από το τεράστιος κόστος.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου