Προς το περιεχόμενο

Epiphone Les Paul Custom, τραυματισμένη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

Ζητείται βοήθεια για το restart της ενασχόλησης!! :) :)

 

Έχω χρόνια να μπω στο noiz για να πω την αλήθεια, αφού σαν μαθητης ακόμα ασχολούμουν αλλα τα φοιτητικά χρόνια και μετά οι πρακτικές, τα ερασμους και τελος η δουλειά με εκαναν να τα παρατήσω λίγο (πολύ) με την κιθάρα. Πλεον έχοντας περισσότερο διαθέσιμο εισόδημα και όρεξη (αλλα όχι τόσο χρονο  :P ) είπα να ξαναβγάλω την Epiphone Les Paul Custom από το πατάρι.

 

Από τον πρώτο καιρό που την είχα πάρει είχα παρατηρήσει δυο "ρωγμές" στο σημείο που ενώνεται το τέλος της ταστιέρας με το headstock (photos). Την είχα πάρει μεταχειρισμένη οπότε δεν ξέρω αν τα προκάλεσαν καν εγώ η απλα δεν τα πρόσεξα ποτέ από την αρχή (ήμουν 17 και μες τη χαζομάρα  ;D ). Λίγη σημασία έχει πλέον. Το θέμα είναι ότι έπαιζε μια χαρά και σε σχεση με αλλες κιθάρες που είχα πιάσει στα χέρια μου, μου φαινόταν αρκετά καλή.

 

Δεν προσπάθησα ποτέ να την σετάρω από φόβο μήπως τα κάνω χειρότερα. Χρειάζομαι την βοήθεια των πολύ εμπειρότερων από εμένα εδω μέσα για μια εκτιμηση. Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιον καλό μάστορα να του την πάω μια βόλτα και αυτό θα βοηθούσε. Γενικά σκεφτόμουν πως αν η κιθάρα είναι ΟΚ, να έριχνα μερικά ευρουλάκια παραπάνω για αναβάθμιση σε ηλεκτρικά και μαγνήτες, αλλά αν η ζημιά είναι μεγάλη ίσως πάω κατευθείαν σε καινούρια κιθάρα.

lespaul11.thumb.jpg.116bc02d81803dd3ce5663f409c66eba.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το τέλος της ταστιέρας με το headstock (photos).

 

Καλημερα και σε σενα.

photos? oeo?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρόσθεσα μετά γιατι μου εβγαζε σφάλμα οταν πατούσα αποστολή στο μήνυμα, δεν εμφανίζεται;  ???

Οκ ηρθε.

 

Εχει το θεματακι της... Επισκευαζεται αλλα,,, δυσκολη αποφαση το αν αξιζει η οχι.

Σε ποια περιοχη ψαχνεις μαστορα? Αθηνα, Θεσνικη, Πατρα, Λαρισα, Βολο?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη φωτο εγω βλεπω μονο ενα επιφανειακο σκασιμο στο φινιρισμα.

Αν απο την ΑΛΛΗ μερια ειναι μια χαρα μην ασχολεισαι καν,βαλτης κανουργιες χορδες και απολαυσε.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη φωτο εγω βλεπω μονο ενα επιφανειακο σκασιμο στο φινιρισμα.

Αν απο την ΑΛΛΗ μερια ειναι μια χαρα μην ασχολεισαι καν,βαλτης κανουργιες χορδες και απολαυσε.... :)

 

Είναι το ίδιο και από την άλλη μεριά...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF μακαρι να εχεις δικιο. Ισως το να της ριξει καποιος μια απο κοντα ειναι πιο σιγουρο.

 

(που σκα@#$%τα ειναι το tab με τα στουντιο, κατασκευαστες, μαστορια κλπ?)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη φωτο εγω βλεπω μονο ενα επιφανειακο σκασιμο στο φινιρισμα.

Αν απο την ΑΛΛΗ μερια ειναι μια χαρα μην ασχολεισαι καν,βαλτης κανουργιες χορδες και απολαυσε.... :)

 

Θα διαφωνήσω. Εγώ βλέπω ένα σπάσιμο headstock εν αναμονή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κάτι τώρα. Ίσως να είναι καλύτερα να περιμένεις να σπάσει και να διορθωθεί, γιατί έτσι κι αλλιώς το διορθωμένο μέρος θα είναι πιο γερό από το original κομμάτι.

 

Αλλά ας μας πει και τη γνώμη του ένας μάστορας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ίδιο και από την άλλη μεριά...  ::)

 

τοτε εχει μαλλον ραγισει απο πτωση και απλα ...αναμενει το σπασιμο,ισως καποιος μαστορας μπορεσει να βαλει εποξικη μεσα στο ραγισμα με καποιο τροπο χωρις να χρειαστει να σπασει το headstock/neck joint.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου