Προς το περιεχόμενο

Τα εφφέ που μας καθονται πιο δυσκολα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο περιέργεια... Καποια εφφε (ασχετα με το αν μας αρεσουν η οχι) καθονται σχεδον παντου ευκολα και καποια ειναι πολυ επιλεκτικα ως προς την παρεα τους. πχ συγκρινετε ενα tubescreamer με ενα fuzz. Δεν αναφερομαι σε συγεκριμενες υλοποιησεις αλλα σε γενικοτερες κατηγοριες πεταλιων.

 

Νομιζω πως ο δικος μου διαολος για την ωρα ειναι το reverb. Μονο το rv-5 μου εχει κατσει καπως και αυτο ομως με τα θεματα του.

 

Εσας τι εφφε δε σας καθεται με την καμμία;

 

(εφφέ ε...)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα μονα που μου καθονται εδω και χρωνια ειναι ενα TS (που το αλαζω ποτε ποτε αν και με βλεπω με το green mile της mooer να μενω ποοολυ καιρο) και ενα WHA 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα.

 

Με τα TS είχα θέμα για κάμποσο καιρό, μέχρι που αντελήφθην ότι ταιριάζουν (πολύ) περισσότερο σε single-coil μαγνήτες, που τους λείπουν μεσαίες συχνότητες, και όχι τόσο σε humbuckers, για τους οποίους κάνουν πιο flat-eq overdrives, μιας και έχουν πολλά μεσαία από τη φύση τους.

 

 

Το άλλο που δεν μπορώ, με την καμία όμως, να κάνει να δουλέψει για μένα είναι τα διάφορα filter effects, ιδιαίτερα τα auto-wah. Απλά στα χέρια μου (ή... στα πόδια μου) δεν ακούγονται ούτε "σωστά" ούτε ενδιαφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου βρε Τάκη με τις πρωινές σου "ανησυχίες", αν και as you know "curiosity killed the cat"..:D  

Στα του θέματος, το Fuzzzzz.

 Δεν ξέρω, αλλά λίγο η "χροιά" του, λίγο το κόψιμο του σουστέιν, λίγο η δυσκολία του στην μίξη με τα άλλα όργανα, γενικά δεν.... :P  Ακόμα και σε ήπιες ρυθμίσεις και με μονούς και διπλούς (εκεί ακόμα χειρότερα) μαγνήτες, κάτι με χαλάει.

 Πάντως ο ήχος του Hendrix και του Neil Young (δυό ονόματα που μού'ρχονται τώρα) με fuzz, πάντα με απωθούσε, παρ'όλο που είναι αγαπημένοι μου μουσικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίο θέμα.

 

Όντως!

Βέβαια, έχει σημασία απο πού "κοιτάει" κάποιος το θέμα...υπάρχουν εφέ που δεν κάθονται σε κάποιους για διάφορους λόγους, προτείνω να μην εξαντληθεί η συζήτηση στο "μ'αρέσει-δε μ'αρέσει", παρότι είναι (φυσικά) βασικό.

Πχ. εμένα δεν μου αρέσουν γενικά οι κομπρέσορες, αλλά δεν ενδιαφέρει και τόσο τον υπόλοιπο κόσμο ;D...

Πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να "κουβεντιάσουμε" για πετάλια που θέλουμε να χρησιμοποιούμε αλλά μας κάνουν δύσκολη τη ζωή... >:(

Ας πούμε, προσωπικά -αν και δεν χρησιμοποιώ πολλά πετάλια- έχω ένα θέμα με τα modulation effects, κυρίως επειδή παίζω πάρα πολύ με το volume της κιθάρας και κάποιο fuzz/booster συνέχεια ΟΝ. Το αποτέλεσμα είναι πως όταν ανοίγω ένταση και ο ήχος "θεριεύει"  ;D, συχνά το tremolo/leslie effect χάνεται σαν παρουσία...φυσικο κι επόμενο θα μου πεί κάποιος, αλλά αυτή η καταραμένη ισορροπία με βασανίζει αρκετά...κοντολογής, σε πολλές περιπτώσεις μου λείπει το depth κατά μία έννοια, πράγμα που μ'έχει κάνει να δοκιμάσω πάρα πολλά πετάλια μέχρι τώρα...καλά τα πάω όμως, δεν έχω παράπονο  8)...

Όσο για το reverb που αναφέρθηκε απο τον ΟΡ, welcome to the club my friend...

Αληθινή σπαζοκεφαλιά, ειδικά αν ενδιαφέρει vintage προσέγγιση, χωρίς περαιτέρω εφέ στο βάθος...έχω δοκιμάσει αμέτρητα (που λέει ο λόγος) πετάλια βάθους, η διαπίστωση μου είναι πως απο τη στιγμή που χρησιμοποιείς αρκετό gain, είναι πολύ δύσκολο να βρείς και να κρατήσεις ισορροπίες, αν δε "γευτείς' το πως ακούγεται ένα original βάθος με λάμπες κι ελατήρια, καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει πετάλι που να μπορεί να αναπαράξει με επιτυχία αυτόν τον ήχο...sweet compromise blues... ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κ. Ζάικο, ίσως ένα τέτοιο mod να σας έλυνε τα πόδια...

 

Ευχαριστώ αγαπητέ, αλλά μάλλον θα μου τα "έδενε" τα πόδια... ;D

Εδώ δεν βάζω wah, πόσο μάλλον άλλα foot controllers...

Αυτά είναι χρήσιμες προσθήκες για άλλου τύπου παιξίματα και μουσικές, εγώ πιό πολύ είμαι (για το βάθος) του τύπου set and forget (ανά τεμάχιο), άσε που είμαι και ζωηρό παιδί στο πάλκο... ;D ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Oι δυο μεγαλυτεροι μπελαδες ειναι το reverb. Οσες φορες και αν δοκιμασα, η σχεση δεν κατεληξε σε γαμο. Η μοναδικη φορα που ειπα ΑΥΤΟ ειναι reverb ηταν με το lexicon pcm ενος φιλου, αλλα η υλοποιηση ενος rig με τα πεταλακια μου και ενα rack effect μονο για reverb δεν μου φαινονταν καλη λυση. Τελικα κατεληξα οτι μαλλον μπελας ειναι, και ισως τελικα και αχρειαστο. Ενα καλο delay σου δινει οση ambience χρειαζεσαι, ενω με τις καταλληλες ρυθμισεις μπορει να κανει και μια προσεγγιση βαθους.

 

      Ο δευτερος μπελας ειναι αυτος καθε κιθαριστα πανω στον πλανητη γη. Ακομα ψαχνω ενα drive πεταλι με το οποιο να πω, τελος αυτο ειναι. 20 χρονια ενασχολησης με τα κιθαριστικα και ακομα πιστευω πως κανω συμβιβασμους στον gain ηχο μου. Απο τα αμετρητα που εχουν περασει απο τα χερια μου εχουν μεινει στην πεταλιερα μου Boss od20 (ναι αυτο το .....πραγμα!!!!!), ΒοssBD2 (modded), Fulltone ocd, Buffalo fx Patriot. Ολων ομως η θεση ειναι παντα επισφαλης......Ακομα ψαχνω.... ::) ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά προείπε ο Ηλίας, όσο και να προσπαθείς με πεταλάκι να πετύχεις την αίσθηση του spring reverb, απλά δεν μπορείς...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι διαφορετικό με την ευκαιρία (on topic don't worry).

Αναφέρομαι στην μεγάλη διαφορά του ήχου που ακούμε όταν παίζουμε εμείς ως παίκτες (αυτό που ακούμε από τον ενισχυτή ντε  ;D), με τον ήχο μας όταν τον ακούμε μέσα στη μπάντα καθώς και με τον ήχο μας αν τον ακούσουμε ως παρατηρητές (μέσω ενός video για παράδειγμα). Προσωπικά κατέληξα πως ακούω 3 διαφορετικούς ήχους στις 3 αντίστοιχες περιπτώσεις. Γενικότερα, κάτι που μ'ενοχλούσε να το ακούω όταν έπαζα κι άκουγα από τον ενισχυτή, μου άρεσε όταν το άκουσα ως παρατηρητής. Συνεπώς, ενδεχομένως όταν μας ενοχλεί ένα drive για παράδειγμα, να ξεκινάει πρώτα από το πώς και πού το ακούμε και μετά από το πετάλι το ίδιο ή τον ήχο που 'και καλά' ψάχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου