Προς το περιεχόμενο

Τα εφφέ που μας καθονται πιο δυσκολα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ. Μολις γυρισω στο σπιτι απο το γραφειο θα το δοκιμασω.

 

Προφανως ειναι θεμα συγχρονισμου (και συντονισμου) και θα προσπαθησω να "τονιζω" καποιες νοτες στην αρχη ωστε να καταλαβω τον ρυθμο.

 

Παντως πλεον τεινω να πιστεψω οτι σε συναυλιες, αν εξαιρεσεις καποια πολυ γνωστα σολο (που παιζει να ειναι και preprogrammed wah) που ειναι "υποχρεωμενοι" να το βγαλουν ακριβως οπως στο στουντιο, πρεπει να το κανουν στην τυχη..... Οσο τυχη ειναι βεβαια πχ o Sult η ο Keenan να παιζουν με το wah τους....no offense... ;D ;D ;D ;D

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

       Ο δευτερος μπελας ειναι αυτος καθε κιθαριστα πανω στον πλανητη γη. Ακομα ψαχνω ενα drive πεταλι με το οποιο να πω, τελος αυτο ειναι. 20 χρονια ενασχολησης με τα κιθαριστικα και ακομα πιστευω πως κανω συμβιβασμους στον gain ηχο μου. Απο τα αμετρητα που εχουν περασει απο τα χερια μου εχουν μεινει στην πεταλιερα μου Boss od20 (ναι αυτο το .....πραγμα!!!!!), ΒοssBD2 (modded), Fulltone ocd, Buffalo fx Patriot. Ολων ομως η θεση ειναι παντα επισφαλης......Ακομα ψαχνω.... ::) ::)

+1

 

Ψάχνω κιεγώ για ένα fuzz "to rule them all" αλλά τι να πω...θα ψάχνω εσαεί όπως φαίνεται!

Και μάλλον είμαι ακόμα στην αρχή σχετικά της reverb-αναζήτησης, οπότε δεν συμμερίζομαι τον πόνο των υπολοίπων! Ξέρω όμως που να αρχίσω να κοιτάω, κάτι είναι και αυτό!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Ψάχνω κιεγώ για ένα fuzz "to rule them all" αλλά τι να πω...θα ψάχνω εσαεί όπως φαίνεται!

Και μάλλον είμαι ακόμα στην αρχή σχετικά της reverb-αναζήτησης, οπότε δεν συμμερίζομαι τον πόνο των υπολοίπων! Ξέρω όμως που να αρχίσω να κοιτάω, κάτι είναι και αυτό!

 

 

 

Αμπαλε  ;D

 

Ολο το θεμα με τα fuzz faces ειναι ο ενισχυτής,προσωπικά μόνο σε breakup marshall μου καθονται, και ειναι υπεροχα.

 

Τα muff Θέλουν πιο καθαρο ενισχυτή ωστε να μην μπλεκει και να εχει clarityγιατι αλλιως γινεται χαμος. Treble booster και χαμηλο gain στο muff με καταλληλο ενισχυτη είναι μαγεια. Παντως δεν εχω βρει ενισχυτη να παιζει καλα και με φαζζ κ με μαφφ.

 

Προσωπικα εχω μονταρει ολα μου τα modulation πεταλια (deluxe electric mistress, small stone, joyo chorus) και κατι ιδιοκατασκευες με mix knob γιατι με Γκάζι είναι συνήθως πολύ υπερβολικά. Το wah ρπισης μονταρεται ευκολα για να μην πριμαρει τοσο στην κορυφή η για να αλλάξει το ποσο στενο η ανοιχτο ειναι το φιλτρο

 

Παντ

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το θεμα με τα fuzz faces ειναι ο ενισχυτής,προσωπικά μόνο σε breakup marshall μου καθονται, και ειναι υπεροχα.

Τα muff Θέλουν πιο καθαρο ενισχυτή ωστε να μην μπλεκει και να εχει clarityγιατι αλλιως γινεται χαμος.

Συμφωνώ απόλυτα, χρησιμοποιώ κλώνο muff στον Cornell Romany και κλώνο fuzz face στον Cornell Plexi. ;)

Έχω πρόβλημα με τα reverbs όπως όλοι, μόνο τα πραγματικά ελατήρια με την λάμπα με ικανοποιούν...και δεν έχω ευχαριστηθεί ως σήμερα Leslie simulator... :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το j rockett archer overdrive και το spring reverb του ενισχυτη μου, ολα τα αλλα μου ειναι αχρηστα και δεν τα βρηκα ποτε μαζι τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου