Προς το περιεχόμενο

AKG Perception 200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Ήθελα τη γνώμη σας για το μικρόφωνο AKG Perception 200. Θέλω να ηχογραφώ φωνητικά και ακουστικά όργανα (κιθάρα, κρουστά). Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μέχρι 200 ευρώ;

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αναφερει το συστημα σου. Ηχογραφεις με καρτα ηχου; Εχεις ξεχωριστο προενισχυτη για το μικροφωνο; Ο χωρος σου ειναι στουντιο ή δωματιο;

 

Προσωπικη αποψη.

Το συγκεκριμενο ειναι ενα αρκετα καλο μικροφωνο, γιατι εχει μια ουδετεροτητα στην αποδοση του ηχου. Με εναν καλο προενισχυτη, μπορει να δωσει ωραια και ζεστη χροια στη φωνη. Δυστυχως δεν το εχω ακουσει για ηχογραφηση οργανων, ομως φανταζομαι πως η ουδετεροτητα του, δινει ενα πολυ καλο αποτελεσμα. Πιστευω πως στα 200Ε δυσκολα να βρεις κατι πιο καλο! Και δεν το λεω, επειδη ειναι AKG και με "θολωνει" η μαρκα ( οπως γινεται συνηθως ).

 

Εαν ομως μιλαμε για ενα χωρο που δεν εχει καποια ακουστικη μελετη, ή τελοσπαντων καποια ουσιωδη ηχοαπορροφηση, και ολο σου το συστημα στηριζεται σε μια καρτα ηχου ( ακομα και ανω των 500Ε καρτα ), θα σου ελεγα να μην δωσεις 200Ε για ενα AKG. Κινδυνευεις να πιανεις οποιοδηποτε αλλον ηχο, ενω θα φανουν οι ατελειες του συστηματος σου. Δεν ειναι καταστροφολογικο αυτο που λεω, απλα ειναι καλο να σκεφτομαστε με βαση τον εξοπλισμο που διαθετουμε, ωστε να εχουμε μια ισορροπια στην αποδοση και στην ποιοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ πολύ!

Χρησιμοποιώ υπολογιστή με την Creative Audigy 2 Platinum. Έχω έναν AMD επεξεργαστή στα 3 GHz και 1.5 Gb RAM. Το συγκεκριμένο μικρόφωνο κάνει 159 ευρώ στον Thomann.

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δεν εχεις καποια προενισχυση για το μικροφωνο σου; Πρεπει να γνωριζεις πως η audigy δεν δινει προενισχυση, οποτε θα πρεπει να προμηθευτεις κατι αντιστοιχο!

 

Μεταξυ μας, και ως παλιος χρηστης της audigy platinum eX, πιστευω πως πρεπει να δωσεις χρηματα στον "πυρηνα" σου, που δεν ειναι αλλος απο την καρτα ηχου. Με αυτη την καρτα ηχου και ενα τοσο καλο μικροφωνο ( συν τον προενισχυτη ), θα ειναι σαν να βαζεις μηχανη ferrari σε mini cooper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξερω, η creative δεν εχει στα σχεδια της, την προενισχυση :) Για μοντελο, μπορεις να ψαξεις ολο το forum. Θα δεις πολλα παρομοια θεματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον freemindgr, ξέρει τι λέει και για την ακουστική διαμόρφωση και για την προενίσχυση.

 

 

@freemindgr

Αυτήν την ατάκα με την φερράρι την έχω ξανακούσει από κάποιον καθηγητή ηχοληψίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την ατακα την χρησιμοποιουν ολα τα φτωχαδακια που φανταζονται πως θα παρουν ferrari καποια στιγμη στη ζωη τους, αλλα απ'έξω προσπαθουν να κρυψουν το χτυπημενο mini cooper τους :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε A-Rockaria εγω θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια και στο rode nt1a το οποιο απεκτησα πριν λιγους μηνες και ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος και νομιζω ειναι καλυτερο απο το συγκεκριμενο akg.θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες για την καρτα ηχου.πρεπει να παρεισ μια αλλη.μια καλη επιλογη ειναι η audiophile 2496 της m-audio.ειναι πολυ καλη για τα λεφτα αλλα και αντικειμενικα.το μικροφωνο που σου ειπα εχει περιπου 200 E απο τον νακα και μ'εναν φθηνο προενισχυτη η της m-audio η της presonus εναν λαμπατο θα κανεις τη δουλεια σου super κατα την ταπεινη μου γνωμη.εγω εχω το rode nt1a την audiophile2496 και τον dmp3 της m-audio για προενισχυτη.ελπιζω να σε βοηθησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου