Προς το περιεχόμενο

Digitech metal distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο το πεταλι...αυτονομο μια αξιολογηση χωρις ερωτησεις ρου τυπου σε τι ενισχυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, το θέλεις για ήχο Metallica ή αν όχι, μέταλ σίγουρα. Η άποψη μου γι' αυτά τα metal πετάλια είναι ότι παράγουν πολύ υψηλό gain, πολύ κομπρεσαρισμένο και ελάχιστα διαχειρίσιμο. Παίζοντας μέταλ, δε χρειάζεται να προσπαθήσεις να πιάσεις την παραμόρφωση της παραγωγής που έχει ένας σύγχρονος μέταλ δίσκος, γιατί κανοντάς το, παραβλέπεις το γεγονός ότι δεν είναι αυτό που παίχτηκε 100% από μόνο του στο στούντιο, αλλά προϊόν μίξης και mastering, και σίγουρα πολύ περισσότερου gear, απ' ότι ένα μόνο πετάλι. Ειδικά αν έχεις και ενισχυτή με τρανζίστορ και όχι λαμπάτο, το πιθανότερο θα είναι να ακούγεται χάλια. Σκέψου ότι οι γνωστές μπάντες δεν παίζουν με τόσο υπερβολικές παραμορφώσεις. Παράδειγμα ο Tom Morello από RATM που έπαιζε με το drive του 50άρη Marshall, αλλά σε σωστό συνδυασμό με τον ήχο του μπάσου και των ντραμς, το σύνολο άγγιζε και το μέταλ ηχητικά. Οπότε θα σε συμβούλευα να διαλέξεις κάτι πιο ευέλικτο, και σίγουρα με λιγότερη παραμόρφωση. Ίσως αν ανέφερες και το είδος που παίζεις, να μπορούσε να βοηθήσει, όπως και η κιθάρα που έχεις, και τί μαγνήτες φοράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τα όσα λέει ο Ledge.

 

Το συγκεκριμένο πετάλι δεν το έχω ακούσει αλλά από οτι βλέπω στα μεταχειρισμένα παίζει από 30 έως 50€.

Μια δοκιμή θα σε πείσει, αλλά και να δεις οτι δεν σε καλύπτει σε λίγο καιρό ή το ξαναβγάζεις σε αγγελία ή αποδέχεσαι οτι έκανες μια αγορά που δεν σε καλύπτει με αρκετά χαμηλό κόστος σχετικά με τις τιμές που παίζουν γενικά τα πετάλια.

(δεν έχω σχέση με τους πωλήτές)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ότι παράγουν πολύ υψηλό gain, πολύ κομπρεσαρισμένο και ελάχιστα διαχειρίσιμο.

Διαφωνω. Το πεταλι παραγει βεβαια gain να φανε και οι κοτες αλλα ειναι απολυτα διαχειρισιμο.

Το κουμπακι gain δουλευει πολυ γλυκα, σε μεγαλο ευρος.

Μπορεις να εχεις ηχους απο σχεδον καθαρους μεχρι "δεν θελω αλλο φτανει"!

Ειναι στο χερι του χρηστη το τι θα κανει. ;)

 

Ειμαι υπερ αυτου θεωρωντας το ενα τιμιο εργαλειο.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια...εχω μια ibanez grg170dx αν βοηθαει..η αληθεια ειναι οτι θελω και μεταλ αλλα θελω και μια ευελιξεια αν ειναι δυνατον ωστε να μειωνεται λιγο η βρωμια...δεν ξερω αν γνωριζει κανεις της ιδιας εταιρειας το valve distortion...η αν θελετε να μου προτεινετε καποιο παρομοια κατηγοριας και τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της ιδιας εταιρειας το valve distortion...

 

 

Το συγκεκριμένο το έχω, και πιστεύω είναι πολύ πιο ευέλικτο από το metal distortion. Βέβαια δεν παίζω μέταλ, αλλά πιστεύω ότι άνετα μπορεί να σταθεί για μέταλ ήχους. Από την άλλη μπορείς να το κάνεις να ακουστεί και σαν overdrive. Το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να δοκιμάσεις με την κιθάρα σου.

 

Και για τον φίλο που διαφωνεί, δεν εννοούσα μη παραμετροποιήσιμο, αλλά δύσκολο να ενταχτεί σε πολλά διαφορετικά είδη. Προσωπική άποψη φυσικά...Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια!ευχαριστω πολυ!κ κτ τελευταιο...θα μου πειτε καποιο καταστημα στην αττικη που να εχει καποια ποικηλια και να μπορω να δοκιμασω καποια πεταλια.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα digitech hardwire τα είχε ο Καγμάκης στην Σόλωνος στην αθήνα.

Πάρτον ένα τηλ. αν τα έχει.Είναι εξαιρετικά για τα χρήματά τους (όλη η σειρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πεταλι για αυτο που χρειαζεται να κανει. Αν το θελεις για αλλα ειδη δε θα σου κανει. Εγω το εδωσα γιατι με χαλαγε τον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τον φίλο που διαφωνεί, δεν εννοούσα μη παραμετροποιήσιμο, αλλά δύσκολο να ενταχτεί σε πολλά διαφορετικά είδη. Προσωπική άποψη φυσικά...Περί ορέξεως...

Δεν διαφωνω στο περι ορεξεως. Διαφωνω με την προταση σου

παράγουν πολύ υψηλό gain, πολύ κομπρεσαρισμένο και ελάχιστα διαχειρίσιμο.

Και διευκρινισα οτι

Το κουμπακι gain δουλευει πολυ γλυκα, σε μεγαλο ευρος.

Μπορεις να εχεις ηχους απο σχεδον καθαρους μεχρι "δεν θελω αλλο φτανει"!

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου