Προς το περιεχόμενο

καλυτερο blues tone πεταλακι


κωνσταντινος2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα,προσφατα αγορασα κιθαρα (ειχα ανοιξει το σχετικο θεμα) η οποια ειναι μια classic player 50's, ο ενισχυτης που παιζω ειναι ενας vox ac15.

επειδη ο φιλος που εχει τον χωρο λειπει εξωτερικο,θα θελα ενα πεταλακι ετσι ωστε οταν παιζουμε σε καποιο studio να μην μεταφερω τον ενισχυτη.

 

1) Βασικά δεν περιέγραψες με τι ήχους παίζεις με αυτό το σεταπ, και ποιους ήχους από αυτούς δεν πετυχαίνεις με τους ενισχυτές των διαφόρων στούντιος που πάτε, ώστε να μπορούσαμε να κάνουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις.

 

Όπως και να'χει, από αυτό που λες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζεσαι ένα overdrive. Απλά αν τελικά προχωρήσεις στην αγορά κάποιου πεταλιού που θα σου αρέσει, θα δεις ότι πιθανότατα θα γίνει μέρος του κανονικού σου setup ούτως ή άλλως, οπότε υπό αυτή την έννοια θα μπορείς να έχεις μεγαλύτερη ομοιομορφία ήχων είτε όταν παίζεις εντός έδρας (χώρος που βρίσκεται ο ενισχυτής σου) είτε εκτός (τα διάφορα στούντιο και λοιπά προβάδικα).

 

2) Το μπάτζετ σου είναι ουσιαστικά χωρίς ταβάνι, οπότε μπορείς να αγοράσεις τα πάντα. Από αυτά που σου έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα, το 95% είναι πολύ ωραία πετάλια (προσωπικά από αυτά θα πρότεινα πρώτα τα Fulltone OCD, Lovepedal Kalamazoo, και Keeley modded Boss BD2).

 

3) Γενικά να έχεις υπόψη σου, ότι στα overdrive και distortions καμιά φορά μπορείς να βρεις ένα φτηνό πετάλι να σου κάθεται καλύτερα από ένα πανάκριβο boutique. Μην απορήσεις αν σου συμβεί στο μέλλον, είναι μέρος του παιχνιδιού.

 

4) Επίσης όσο περνάει ο καιρός και παίξεις με πολλά πετάλια αυτών των τύπων, θα δεις ότι οι βασικές διαφορές τους εντοπίζονται στις εξής παραμέτρους:

i) αν είναι compressed (π.χ. tube screamers) ή open sounding (π.χ. OCD)

ii) πόσο καλά καθαρίζουν με το volume knob της κιθάρας σου

iii) πόσο καλό bass response έχουν (δηλ. όταν παίζεις με το πετάλι να μην χάνεις χαμηλές συχνότητες - άρα και συνολική παρουσία - που έχει ο ήχος σου όταν είναι ανενεργό), το οποίο αρκετές φορές καθορίζει και το γενικότερο feel του πεταλιού

iv) ποιες συχνότητες των μεσαίων είναι τονισμένες, και τι δυνατότητες επεξεργασίας αυτών των περιοχών έχεις μέσω eq

 

Από κει και πέρα κάθε πετάλι έχει άλλη ποιότητα κατασκευής, άλλο εύρος gain, διαφορετική bypass συνδεσμολογία (true bypass, buffered), και άλλες ευκολίες και δυνατότητες (π.χ. overdrive/boost πετάλια, ή διπλά overdrive πετάλια κλπ). Όλα παίζουν ρόλο, αλλά αν δεν είσαι πολύ extreme τύπος, θα δεις ότι είτε έτσι είτε αλλιώς μπορείς να βγάλεις καλό αποτέλεσμα από σχεδόν όλων των ειδών τα πετάλια, κι απλά είναι θέμα συνεργασίας πεταλιών-ενισχυτή, και δικιάς σου ωριμότητας σαν χρήστης στο να καταλήξεις σε κάποια που θα μείνουν κομμάτια του εξοπλισμού σου για πάντα.

 

5) Τέλος, ας κάνω και τη δικιά μου πρόταση (για πολλοστή φορά), που νομίζω ότι για κάποιον που έχει μια άνεση χρηματική, αλλά όχι εμπειρία χρηστική, είναι ιδανική. Μιλάω για το Voodoo Lab Sparkle Drive Mod, ένα πετάλι που στο δικό μου μυαλό είναι το κορυφαίο σε value for money έναντι όλων, καθώς κι ένα πετάλι που κοιτάει στα μάτια όλα τα παραπάνω πετάλια που αναφέρθηκαν ηχητικά.

 

Κι αυτό γιατί:

α) αφενός δεν είναι ένα πετάλι, αλλά 4 (η θέση . είναι tube screamer, η 1 είναι Bonamassa φάση overdrive με έμφαση στα low mids, η 2 με έμφαση στα high mids, και η 3 full-range overdrive όπως το Fulltone OCD)

β) διαθέτει το εκπληκτικής χρηστικότητας Clean blend knob, με το οποίο μπορείς να μεταβαίνεις από overdriven ήχους σε boosted ήχους, χωρίς να χάνεις καθόλου παρουσία - άρα διαφορετική χρησιμότητα από το volume knob της κιθάρας, ή κάποιο volume pedal

γ) έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, και ωραία φατσούλα

δ) και τρομερή τιμή για αυτά που προσφέρει

 

Δες και μερικά δείγματα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω το χα ξεχάσει αυτο, οντως κορυφη σε ολα οσα ειπε ο fusionakis, το ζαχαρωνα και γω καιρο καποτε αλλά δεν το πηρα ποτε, ξαναμπαινει στην (ατελείωτη) λιστα!!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Eγω πάλι που συνειδητοποιώ σήμερα το πρωί ότι πρέπει (ακόμη μια φορά ντρέπομαι να έχω τόσα πετάλια) να κάνω downsize?

Από τα τέσσερα drive μου (διότι ένα Sparkle Drive είναι καθ' οδόν) θέλω να διώξω ένα...

 

BB Preamp ...

VS - Route 808 - τελευταίο μου απόκτημα, σπέρνει, και το buffer του κάνει αισθητή διαφορά

AnalogMan POT  - αυτό μάλλον θα είναι το τελυταίο πoυ θα φύγει ever

Bad Monkey USA - αυτό το αγαπάω και δεν αξίζει και τον κόπο να πουληθεί... Και για πόσο;

Για πείτε ποιο...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Στις 23/12/2015 στις 3:28 ΜΜ, ez είπε

Ρίξε και μιά ματιά στο κάτωθι, είναι ευέλικτο και ζεστό στον ήχο του

Υπάρχει διαφορά μεταξύ Silver και Gold edition ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου