Προς το περιεχόμενο

Fibonacci Blues


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλές Γιορτές, σε όλους!

 

:)

 

Τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι να κάνω μια μουσική "άσκηση", που θα στηρίζεται στην ακολουθία Fibonacci (0,1,1,2,3,5,8...).

 

Όπως το έχω στο μυαλό μου, ρυθμικά, θέλω να έχω, ανά μέτρο:

 

1 beat / 1 beat / 1 τρίηχο beat / 1 πεντάηχο beat

 

(μέχρι εκεί θέλω να το πάω και ίσως βάλω 1 οκτάηχο beat, σπασμένο σε 2 τετράηχα σε μια τύπου γέφυρα, στο κομμάτι).

 

Χρονικά, πώς θα πρέπει να κινηθώ, για να μην είμαι εκτός των μέτρων;

 

Μπορώ να έχω ρυθμό σε 4/4 ή θα πρέπει να επιλέξω κάτι πιο σύνθετο;

 

Ιδανικά, θα ήθελα όλα τα όργανα (2 κιθάρες, μπάσο, τύμπανα και φωνή) να έχουν τον ίδιο αριθμό "χτυπημάτων".

Είναι, κάτι τέτοιο, εφικτό ή είναι προτιμότερο να το εφαρμόσω, μόνο, στο ρυθμικό κομμάτι;

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μουσική και θεωρία στηριγμένη στην παραπάνω ακολουθία;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα!

Δες λίγο αυτό. Ίσως πάρεις ιδέες.

 

Ευχαριστώ! Θα το τσεκάρω, όταν πάω σπίτι.

 

προσωπικά ψάρωσα  :o

 

:)

 

Επίσης, ψιλοκατέληξα στη δομή του κομματιού

 

(οι λατινικοί αριθμοί αντιπροσωπεύουν τον αριθμό των χτυπημάτων, λέξεων, νοτών)

 

intro: I, I, II, III, V

 

verse1&2: I, I, II, III, V

 

chorus: VIII, VIII

 

verse3: V, III, II, I, I

 

verse4: I, I, II, III, V

 

outro: I, I, II, III, V

 

ο βασικός μου προβληματισμός είναι στην επιλογή του ρυθμού, γιατί οτιδήποτε πέρα από τα 4/4 θα με δυσκολέψει αρκετά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά ψάρωσα  :o

 

έχει την πλάκα, αλλά νομίζω το ψάρωμα είναι αυτά που έκανε ο δικός μας ο Ξενάκης, και όχι οι Tool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει την πλάκα, αλλά νομίζω το ψάρωμα είναι αυτά που έκανε ο δικός μας ο Ξενάκης, και όχι οι Tool.

 

έχεις υπόψιν σου κάποιο σχετικό κομμάτι από τον Ξενάκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις υπόψιν σου κάποιο σχετικό κομμάτι από τον Ξενάκη;

 

 

"Metastasis was inspired by Einstein's view of time (a function of matter & energy) and structured on mathematical ideas by Xenakis's colleague Le Corbusier. The 1st and 3rd movements don't have a melodic theme to hold them together, but rather depend on the strength of this conceptualization of time. The 2nd movement does have some sort of melodic element. A fragment of a 12-tone row is used, with durations based on the Fibonacci sequence (1,1,2,3,5,8,13,21,34...) "

 

Αλλά...

δε νομίζω να βοηθήσει. Εσύ θέλεις να γράψεις ένα κομμάτι σε ροκ μορφή, ενώ ο Ξενάκης δημιουργούσε μελετώντας μαθηματικά μοντέλα, όχι πάντα με το πιο εύηχο αποτέλεσμα. Σίγουρα δεν προορίζεται για μαζική αποδοχή. Είναι κατηγορία από μόνος του. Παρόλα αυτά, ψάχνοντάς τον, μπορεί να πάρεις ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδέησα και άκουσα το βίντεο των Tool. Τελικά, αυτοί έκαναν ό,τι, ακριβώς, είχα στο μυαλό μου, ακόμα και με τον αριθμό των συλλαβών των λέξεων.  :P :P

 

(και νόμιζα ότι θα ήμουν πρωτοπόρος...φευ....  :( )

 

Αν βρω και γράψω ενδιαφέροντες (για μένα) στίχους, θα το προχωρήσω το πείραμα. Αλλιώς, θα το φάει το μαύρο σκοτάδι.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου