Προς το περιεχόμενο

Πώς ξεκινάω μια επιχείρηση στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σάς. Ας υποθέσουμε ότι προσωπικά έχω τη δυνατότητα να δημιουργώ ένα προιόν χειροποίητο, ας πούμε ώς παράδειγμα ότι ξέρω να φτιάχνω ξύλινους κουμπαράδες. Ας πούμε τώρα ότι θέλω να ξεκινήσω να πουλάω σιγά σιγά το προιόν αυτό που φτιάχνω, αρχικά μπορώ να το πουλήσω σε κάποιους γνωστούς χέρι χέρι ανεπίσημα αλλά το θέμα είναι ότι θέλω να το κάνω επίσημα, μία νόμιμη επιχείρηση.

 

Ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Θα πρέπει να κάνω κάποια δήλωση σε κάποια κρατική υπηρεσία ότι ανοίγω κάποια εταιρία; θα πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό για το ξεκίνημα σε φόρους ή ότι άλλο δίχως ακόμα να έχω πουλήσει κάτι; θα πρέπει να νοικιάσω-αγοράσω κάποιον επαγγελματικό χώρο και να τον δηλώσω ώς έδρα της εταιρίας ή μπορώ να ξεκινήσω να δημιουργώ και να πουλώ το προιόν από το σπίτι μου και βγάζοντας κάποια κέρδη ίσως, τότε να νοικιάσω κάποιον χώρο εάν χρειαστεί;

Και ότι άλλο σχετικό μπορεί να χρειάζεται και μου διαφεύγει, αν θέλετε ενημερώνετε. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πρωτα βαζει 5,000 στην ακρη τουλαχιστο, μετα αγοραζεις υλικα για ενα μηνα χωρις να πειραξεις το "κεφαλαιο" αυτο.

μετα πας μονος σου και ρωτας στην εφορια (γιατι ο λογιστης θα πληρωθει 300 πανω κατω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γειά σάς. Ας υποθέσουμε ότι προσωπικά έχω τη δυνατότητα να δημιουργώ ένα προιόν χειροποίητο, ας πούμε ώς παράδειγμα ότι ξέρω να φτιάχνω ξύλινους κουμπαράδες. Ας πούμε τώρα ότι θέλω να ξεκινήσω να πουλάω σιγά σιγά το προιόν αυτό που φτιάχνω, αρχικά μπορώ να το πουλήσω σε κάποιους γνωστούς χέρι χέρι ανεπίσημα αλλά το θέμα είναι ότι θέλω να το κάνω επίσημα, μία νόμιμη επιχείρηση.

 

Ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Θα πρέπει να κάνω κάποια δήλωση σε κάποια κρατική υπηρεσία ότι ανοίγω κάποια εταιρία; θα πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό για το ξεκίνημα σε φόρους ή ότι άλλο δίχως ακόμα να έχω πουλήσει κάτι; θα πρέπει να νοικιάσω-αγοράσω κάποιον επαγγελματικό χώρο και να τον δηλώσω ώς έδρα της εταιρίας ή μπορώ να ξεκινήσω να δημιουργώ και να πουλώ το προιόν από το σπίτι μου και βγάζοντας κάποια κέρδη ίσως, τότε να νοικιάσω κάποιον χώρο εάν χρειαστεί;

Και ότι άλλο σχετικό μπορεί να χρειάζεται και μου διαφεύγει, αν θέλετε ενημερώνετε. :)

 

 

1) Έναρξη επαγγέλματος στην εφορία

2) Εγγραφή στον Ασφαλιστικό φορέα.

3) Εγγραφή στον αντιστοιχο συλλογο-επιμελητηριο.

 

Χοντρικά. Εξαρταται και από το ειδος (μορφή) της επιχειρησης (ατομική-εταιρεία.....κ.ο.κ.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To noiz (σορρυ αφεντικό) είναι εντελώς ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για μία τέτοια κουβέντα.  

 

Θα πας να βρεις ένα λογιστή να σου λύσει όλες τις απορίες και, ίσως, να τα κάνει αυτός/η με μία εξουσιοδώτηση.

 

Βασικά θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας. Η επιχείρηση, λογικά θα είναι ατομική επιχείρηση (γιατί οτιδήποτε άλλο ειναι μάλλον μεγάλο για την περίπτωσή σου) και άρα θα πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΕ (ασφάλιση), να έχεις ΦΠΑ, κοκ.

 

Αλλά αυτά τα έκανα πριν 4-5 χρόνια, και πλέον, μάλλον, έχουν αλλάξει. Άρα Ρώτα, όπως σου είπα, έναν λογιστή και κάνε σωστά τη δουλειά σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To noiz (σορρυ αφεντικό) είναι εντελώς ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για μία τέτοια κουβέντα.  

 

Θα πας να βρεις ένα λογιστή να σου λύσει όλες τις απορίες και, ίσως, να τα κάνει αυτός/η με μία εξουσιοδώτηση.

 

Βασικά θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας. Η επιχείρηση, λογικά θα είναι ατομική επιχείρηση (γιατί οτιδήποτε άλλο ειναι μάλλον μεγάλο για την περίπτωσή σου) και άρα θα πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΕ (ασφάλιση), να έχεις ΦΠΑ, κοκ.

 

Αλλά αυτά τα έκανα πριν 4-5 χρόνια, και πλέον, μάλλον, έχουν αλλάξει. Άρα Ρώτα, όπως σου είπα, έναν λογιστή και κάνε σωστά τη δουλειά σου! :)

 

Εδω θα διαφωνίσω. Κάθετα.

Και γιατί είναι ο λογιστής "κατάλληλος" να κάνει "σωστά" τη δουλειά του , και όχι π.χ. ένας Δικηγόρος;

 

Και δεν το λέω από συντεχνιακή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ξεκινάω μια επιχείρηση στην Ελλάδα;

 

Τη μεταφερεις στη ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.  ;D

 

Εκτος κι αν θελεις ΟΛΑ σου τα λεφτα να πηγαινουν σε μισθοδοσια υπεραριθμων και αχρηστων Ελληνων δημοσιων υπαλληλων μεσω φορολογιας και κρατησεων (για ασφαλιστικα ταμεια που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου δωσουν συνταξη και παροχες υγειας τα επομενα 230 χρονια)  που υπερβαινει το 70% του τζιρου σου.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδω θα διαφωνίσω. Κάθετα.

Και γιατί είναι ο λογιστής "κατάλληλος" να κάνει "σωστά" τη δουλειά του , και όχι π.χ. ένας Δικηγόρος;

Μα σχετικά με την εφορία και την ασφάλιση, ο λογιστής δεν είναι κατάλληλος; Αν είχε σχέση με δικαστήρια, κλπ, θα ήταν ο δικηγόρος... όχι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα μαλωνετε... ;D

 

Στη σελιδα ΟΛΩΝ των εμπορικων επιμελητηριων αλλα και στο TAXIS υπαρχουν ΟΛΑ τα ΒΗΜΑΤΑ (και τα 45.609  ;D) που περιγραφουν ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ρωτησε ο ΑΧΤΑΡΜΑΣ.

 

Το ιδιο και σε διαφορα ΕΙΔΙΚΑ επι του θεματος φορουμ (κυριως ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ και ΝΟΜΙΚΑ φορουμ)

 

Φτανει να ψαξει.

 

Ακομα και στο google αν γραψετε "εναρξη επιχειρησης" θα τα βρειτε πανευκολα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα σχετικά με την εφορία και την ασφάλιση, ο λογιστής δεν είναι κατάλληλος; Αν είχε σχέση με δικαστήρια, κλπ, θα ήταν ο δικηγόρος... όχι;

Φυσικα οχι,αλλα δεν ειναι της παρουσης.Δεν μαλωνουμε,αποσαφηνιζουμε.Και μονος του μπορει να τα κανει,αν το ψαξει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μεταφερεις στη ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.  ;D

 

Εκτος κι αν θελεις ΟΛΑ σου τα λεφτα να πηγαινουν σε μισθοδοσια υπεραριθμων και αχρηστων Ελληνων δημοσιων υπαλληλων μεσω φορολογιας και κρατησεων (για ασφαλιστικα ταμεια που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου δωσουν συνταξη και παροχες υγειας τα επομενα 230 χρονια)  που υπερβαινει το 70% του τζιρου σου.

 

 

 

 

Όχι βέβαια! Την φέρνεις στην Κύπρο.

 

 

Όλα τα υπόλοιπα βέβαια ισχύουν μέχρι κεραίας.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου