Προς το περιεχόμενο

Πώς ξεκινάω μια επιχείρηση στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς;

 

ΩΤΙ ΟΙ ΕΒΡΟΠΙ ΠΙΝΙ ΤΩ ΕΜΑ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΤΙΣ ΡΑΙ ΣΙ,ΤΙ ΔΑΙΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΙΣ?ΧΡΑΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΚΕ ΑΙΤΣΙ ΝΑ ΟΥΜΕ  ;D ;D

 

Αυτά δεν θα τα γλύτωνε όπου και να βρισκόταν.

 

φυσικα,απλα τα υπολογιζω στη σουμα για να βγαλω τον τελικο λογαριασμο.. ;D

 

Τι πάει να πει προκαταβολή; Αφού θα σου δώσω φόρο φέτος γιατί να πάρεις και για του χρόνου; Ας μου τα πάρεις του χρόνου.

 

Μα του χρονου μπορει να εχεις ΚΛΕΙΣΕΙ και η καθαριστρια (που εγινε γραμματεας μετα τη μονιμοποιηση της) στο υπουργειο οικονομικων πρεπει να πληρωθει ΦΕΤΟΣ  ;D ;D

 

ΤΙ δεν καταλαβαινεις επιτελους?

 

Eιπαμε η ΕΕ φταιει για ΟΛΑ... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΩΤΙ ΟΙ ΕΒΡΟΠΙ ΠΙΝΙ ΤΩ ΕΜΑ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΤΙΣ ΡΑΙ ΣΙ,ΤΙ ΔΑΙΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΙΣ?ΧΡΑΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΚΕ ΑΙΤΣΙ ΝΑ ΟΥΜΕ  ;D ;D

 

 

 

Ω ρε χουμορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα του χρονου μπορει να εχεις ΚΛΕΙΣΕΙ και η καθαριστρια (που εγινε γραμματεας μετα τη μονιμοποιηση της) στο υπουργειο οικονομικων πρεπει να πληρωθει ΦΕΤΟΣ  ;D ;D

 

ΤΙ δεν καταλαβαινεις επιτελους?

 

Eιπαμε η ΕΕ φταιει για ΟΛΑ... ;D ;D ;D

xi xi xi xi!

αυτο με την καθαριστρια με ενθουσιασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ δεν καταλαβαινεις επιτελους?

 

Έχεις δίκιο. Ερώτηση. Ξέρει κανείς αν παίζει στο εξωτερικό κάτι αντίστοιχο με την προκαταβολή φόρου για τους ελευθερους επαγγελματίες; Έτσι από περιέργεια μήπως και μάθω άλλο ένα πράγμα απ' τα πολλά που μας κάνει να διαφέρουμε απ' τον πολιτισμένο κόσμο.

 

Καλά ρε παιδιά αυτό είναι τεράστια κουβέντα.

Το τι μαγαζιά βλέπω να ανοιγοκλείνουν και τι λεφτά να πετιούνται κυριολεκτικά επειδή κάποιος δεν σκέφτηκε καν να κάνει το βασικό homework του... είναι απίστευτο.

 

Δεν ξέρω αν τους νοιάζει καν. Δες τι γίνεται με τα καφέ. Και 10 καφέδες την ημέρα να πίνεις (και όλους έξω) πάλι δεν θα έχουν αρκετή πελατεία. Και η πλάκα είναι πως δεν βάζουν μυαλό. Ανοίγουν, κλείνουν, ανοίγουν, κλείνουν και πάει λέγοντας. Αφού σε φάσεις νομίζω πως κάτι ξέρουν και δεν μας το λένε.

 

Ω ρε χουμορ

 

Τι εννοείς δεν μας είπες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Την απάντηση για το τι χρειάζεται και που να κοιτάξει, την πήρε.

Για το αν τον συμφέρει νομίζω πως μπορεί να το αποφασίσει μόνος του.

 

Το θέμα δεν πρέπει να πάει αλλού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε φάσεις νομίζω πως κάτι ξέρουν και δεν μας το λένε.

 

ενταξει παιζει και πολυ πλυντηριο εκει εξω  ;)

 

Τι εννοείς δεν μας είπες.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αρχικά, θα πρέπει να πας στην εφορία και να δηλώσεις έναρξη επιτηδεύματος με τον ακριβή-για τη δραστηριότητά σου-κωδικό άσκησης δραστηριότητας (ΚΑΔ). Θα σου δώσουν μια λίστα με περίπου 3 εκατομμύρια κωδικούς κι εσύ θα πρέπει να βρεις την περιγραφή της δραστηριότητάς σου. Μετά από κανα 8ωρο θα βρεις έναν κωδικό του τύπου "κατασκευή κοίλων δοχείων με σχισμή, εναπόθεσης νομισμάτων ή τραπεζογραμματίων με σκοπό την αποταμίευσή των και την χρήση των όταν βρεθεί το ωόν προ του ορθού".

 

Και μετά φεύγεις και το ξανασκέφτεσαι.

 

Τα βήματα είναι αυτά που είπαν οι περισσότεροι. Εφορία, αυτοψίες, επιμελητήριο, οαεε, ξανά εφορία, ξανά επιμελητήριο, ξανά ΟΑΕΕ κλπ. Στην εφορία θα σε ενημερώσουν για το τι θα χρειαστείς (θεώρηση-μη θεώρηση βιβλίων-ταμειακής κλπ διαδικαστικά). Μπορεί να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα όμως, μη το θεωρείς ως δεδομένο.

 

Ενημερωτικά, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, οτιδήποτε περιέχει τη λέξη "κατασκευή" υπάγεται στο βιοτεχνικό επιμελητήριο, ενώ θα σου ζητηθεί και άδεια (ή απαλλαγή από αυτή) από τη διεύθυνση βιομηχανίας (μελέτη πυρασφάλειας και εγκατάσταση, πολεοδομική άδεια και διάφορα άλλα). Σε αυτή την περίπτωση, νομίζω, η κατασκευή δεν μπορεί να δηλώσει ως έδρα το σπίτι.

 

Σχετικά με τα οικονομικά, εδώ έχω μια -σχετικά- μπακαλίστικη, αλλά σχετική με το φόρουμ, κοστολόγηση ενός χειροποίητου προϊόντος. Ελπίζω να φανεί, έστω και λίγο, χρήσιμη.

https://www.facebook.com/notes/pnoi-kai-nyksi/%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1/909634662421904

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό είναι ένα θέμα για το οποίο δεν έχει ευθύνη το κράτος. Ο επαγγελματίας που θα ανοίξει μια επιχείρηση θα πρέπει να ξέρει ποιός θα είναι ο άμεσος ανταγωνισμός του αλλιώς είναι κακός επαγγελματίας.

 

Αυτό μου θυμίζει μιά ιστορία που μου είχε αφηγηθεί φίλος που ήταν στην Αυστραλία, πολλά χρόνια πριν βέβαια, δεν ξέρω αν και κατά πόσον ισχύει, απλά το μεταφέρω σαν πληροφορία μη ελεγμένη.

Ένας γνωστός του ήθελε ν'ανοίξει -ας πούμε- ένα κρεοπωλείο στην οδό τάδε, αριθμός δείνα. Πηγαίνει λοιπόν στην αρμόδια υπηρεσία, κάνει γνωστό το αίτημα του, ο υπάλληλος του λέει "περιμένετε ένα λεπτό", ανοίγει έναν φάκελλο και του απαντά:

"Στη συνοικία που θέλετε ν'ανοίξετε το κατάστημα, κατοικούν Χ πολίτες και υπάρχουν ήδη τρία κρεοπωλεία που καλύπτουν με το παραπάνω τις ανάγκες της περιοχής. Οπότε, δεν έχετε αυτή τη δυνατότητα. Αν θέλετε, υπάρχουν κενά σε μπακάλικα, είδη καπνού κλπ., σε αυτές τις κατηγορίες μπορείτε να προχωρήσετε αν το αποφασίσετε. Καλημέρα σας"!!

Επαναλαμβάνω, δεν γνωρίζω αν όντως ισχύει, μου είχε κάνει όμως εντύπωση όταν το είχα ακούσει.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, θα πρέπει να πας στην εφορία και να δηλώσεις έναρξη επιτηδεύματος με τον ακριβή-για τη δραστηριότητά σου-κωδικό άσκησης δραστηριότητας (ΚΑΔ). Θα σου δώσουν μια λίστα με περίπου 3 εκατομμύρια κωδικούς κι εσύ θα πρέπει να βρεις την περιγραφή της δραστηριότητάς σου. Μετά από κανα 8ωρο θα βρεις έναν κωδικό του τύπου "κατασκευή κοίλων δοχείων με σχισμή, εναπόθεσης νομισμάτων ή τραπεζογραμματίων με σκοπό την αποταμίευσή των και την χρήση των όταν βρεθεί το ωόν προ του ορθού".

 

Και μετά φεύγεις και το ξανασκέφτεσαι.

 

Έκλαψα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου