Προς το περιεχόμενο

Πώς ξεκινάω μια επιχείρηση στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς ξεκινάω μια επιχείρηση στην Ελλάδα;

 

...κάνοντας -αρχικά- μια βόλτα από τις φυλακές Κορυδαλλού. Αν βρεις κάποιο κελί ευάερο και ευήλιο που να σε βολεύει προχώρα άφοβα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λ +1

 

Πριν ρωτησεις τι χρειαζεται για να ανοιξεις μια επιχειρηση στην ελλαδα, πηγαινε  και ρωτα τι χρειαζεται για να κλεισει οταν θα εχει πεσει εξω.  

 

Καποτε προσπαθησα να αποτρεψω εναν γνωστο να ανοιξει επιχειρηση στην χωρα των υπαλληλακων και των ανθρωπακων… και γυρισε και μου ειπε οτι τα λεω αυτα γιατι δεν θελω να μεγαλουργησει, σημερα χρωσταει πολλα  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση για το τι χρειάζεται και που να κοιτάξει, την πήρε.

Για το αν τον συμφέρει νομίζω πως μπορεί να το αποφασίσει μόνος του.

 

Το θέμα δεν πρέπει να πάει αλλού.

 

Νομίζω πως ήδη έχει πάει αλλού ::)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Ξέρει κανείς αν παίζει στο εξωτερικό κάτι αντίστοιχο με την προκαταβολή φόρου για τους ελευθερους επαγγελματίες; Έτσι από περιέργεια μήπως και μάθω άλλο ένα πράγμα απ' τα πολλά που μας κάνει να διαφέρουμε απ' τον πολιτισμένο κόσμο.

 

 

Έτσι, για χάρη της κουβέντας, να σου πω τί παίζει στην Κύπρο, χωρίς να θέλω με το ζόρι να την εντάξω στον "πολιτισμένο" κόσμο.

 

Εδώ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις στο κλείσιμο του εξαμήνου της ημερολογιακής χρονιάς δήλωση προβλεπόμενων ετήσιων κερδών. Ο ετήσιος εταιρικός φόρος είναι 12,5% και πάνω σε αυτόν καλείσαι να προπληρώσεις το 75%. Με άλλα λόγια, αν υπολογίζεις ότι στο τέλος της χρονιάς τα καθαρά σου κέρδη προ φόρων θα είναι 100,000 ευρώ (άρα ο ετήσιος φόρος σου 12,500 ευρώ), θα προπληρώσεις  9,375 ευρώ. Τα υπόλοιπα στο τέλος της ημερολογιακής χρονιάς.

 

Στην Ελλάδα, μια επιχείρηση που υπολογίζει ότι τα αντίστοιχα καθαρά της κέρδη προ φόρων θα είναι 100,000 ευρώ, προπληρώνει 26,000 ευρώ (το 100% του ετήσιου φόρου της).

 

Κοίτα τα τώρα αυτά σε μια μεγάλη (ή μικρή, δεν έχει σημασία) κλίμακα και αναλογίσου τί σημαίνουν αυτά τα ποσά για την ρευστότητα (cash flow, ντε) μιας εταιρείας, την στιγμή που η μία μετά την άλλη μικρομεσαίες επιχειρήσεις κλείνουν στην Ελλάδα, όχι μόνο λόγω έλλειψης κερδών, αλλά κυρίως λόγω τρομακτικής έλλειψης ρευστότητας. Δεν έχει σημασία τί υπολογίζεις να κερδίσεις στο τέλος της χρονιάς, όταν... δεν μπορείς να φτάσεις το τέλος της χρονιάς από αδυναμία να καλύψεις τις τρέχουσες υποχρεώσεις.  

 

Είναι ένα από εκείνα τα μέτρα που ρίχνουν νερό στον μύλο των εκάστοτε συνομοσιολόγων, if you catch my drift...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν δε κάνω λάθος, αν και θα δω του χρόνου, στην Αγγλία έχει 33% προκαταβολή φόρου.

 

Γενικά νομίζω ότι η προκαταβολή παίζει σε πολλές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ειναι 103% στην Ιταλια !!Εκεινο που αναρωτιεμαι ειναι αν βαζανε μια τετοιου ειδους προκαταβολη στην Γερμανια τι θα παθαινανε;

Ειναι απο τα περιεργα να σου ζητανε προκαταβολη ,να την καταβαλεις και στο τελος της χρονιας να εχεις μπει μεσα και να μην εχεις επιστροφη (γιατι τα εχουν φαει σε ''μισθους & συνταξεις'' Δημοσιων υπαλληλων ) και παιασε το αυγο και κουρευτο!!

Καλυτερα στην Κυπρο παρα εδω -το σκεφτομαι σοβαρα για Κυπρο !!

Τεχνιτες για πιανα ,Hammond ,Rhodes & Wurlitzer δεν νομιζω να υπαρχουν στο νησι !!Εκτορα για τσεκαρισε ρε φιλε μηπως και αξιζει τον κοπο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις σας μία πρός μία, τολμώ να πώ ότι δεν ξέρω τι να πώ. Φαντάζει όνειρο θερινής νυχτός μετά παρέας πολλών μοσκήτων το να ανοίξει κάποιος μή κεφαλαιούχος μία επιχείρηση εδώ με σκοπό να μην την κλείσει με χρέη, μέσα σε λίγους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον αυτα που θελεις να δωσεις ειναι χειροποιητα δικα σου και θεωρεις οτι κανεις καλη δουλεια ΔΕΝ χρειαζεται ν'ανοιξεις φυσικο καταστημα. Τσεκαρε και αυτο εδω που ειναι πιο εξειδικευμενο απ'οτι το ebay που σου προτεινα πριν.

 

https://www.etsy.com/

 

Οποτε δοκιμαζεις και βλεπεις τι παιζει με τα προιοντα σου χωρις ρισκο και αν στην πορεια πανε καλα οι δουλειες και εχεις το ψωνιο του μαγαζατορα ανοιγεις και φυσικο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι μου έχουν πει, χωρίς να το έχω ψάξει ο ίδιος, οπότε το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη, εδώ στην άπονη γερμανική γη το κράτος σου χαρίζει τους φόρους για τα πρώτα δύο χρόνια λειτουργίας. Για προκαταβολές φόρου 100% κλπ νομίζω πως θα αρχίζουν να με κοροϊδεύουν, οπότε δεν ρωτάω καν...

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι μου έχουν πει, χωρίς να το έχω ψάξει ο ίδιος, οπότε το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη, εδώ στην άπονη γερμανική γη το κράτος σου χαρίζει τους φόρους για τα πρώτα δύο χρόνια λειτουργίας.

 

 

oh yes....

 

μετα τον δευτερο χρονο δινεις φορο 10% ,τον τριτο 15% και απο τον τεταρτο και μετα 29% (στο φορο αυτο συμπεριλαμβανεται και το solidarity tax 5.5% που ακομα πληρωνουν οι Γερμανοι για την ενωση των 2 Γερμανιων)

 

επισης δεν εχεις ΤΕΒΕ αν δεν θελεις,κανεις δεν θελει  ;D,απλα μια υποχρεωτικη ασφαλιση υγειας σε ιδιωτικη εταιρεια,γυρω στα 1000 ευρω ανα ετος.

 

η λογικη ειναι πολυ απλη....σου δινουν μια ευκαιρια να φτιαξεις κατι δικο σου,οι μικρες και μεσαιες επιχειρησεις ειναι το 80% των γερμανικων επιχειρησεων ,και μετα την επιτυχη καταληξη του επιχειρηματος σου σε φορολογουν....δεν χρησιμοποιουν την επιχειρηση σου για να ...στηριξουν τους κομματικους τους στρατους στο δημοσιο πινωντας σου το αιμα.

 

γενικα η φορολογια ειναι περιπου η ιδια με την Ελλαδα,λιγο υψηλοτερη μια και ο ΕΝΦΙΑ ειναι υψηλος,βεβαια μονο το 28% των Γερμανων εχουν δικο τους σπιτι οποτε οντως τον πληρωνουνε μονο οι "πλουσιοι" ενω εχουν και πολλες αλλες, φορολογικες επιβαρυνσεις,  αλλα φυσικα εχεις κρατος και οχι καραγκιοζ μπερντε,δωρεαν παιδια,δωρεαν υγεια,εκπληκτικα μεσα μαζικης μεταφορας κτλ.

 

επισης κατι ΜΑΜΑΤΟ που εχουν ειναι ο...εκκλησιαστικος φορος...δηλ. αν θες να εισαι μελος του...ποιμνιου.....ΠΛΕΡΩΝΕΙΣ..... ;D (κανα 1000αρικο το χρονο ) δεν ειναι ΔΥ οι παπαδες αλλα υπαλληλοι των..... πιστων   (που δεν ειναι και πολλοι μια και το 70% των Γερμανων ειναι αθεοι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου