Προς το περιεχόμενο

Πώς ξεκινάω μια επιχείρηση στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς αυτά που λέει ο Superfunk.

 

Διότι κυριέ μου, και τους κομματικούς στρατούς αέργων και τους συνδικα-ληστές και τα 3 λογιστήρια της ΕΡΤ και τις "καθαρίστριες" των υπουργείων και τους αποσπασμένους δημόσιους υπαλλήλους στους κάθε λογής βουλευτές / πολιτικάντηδες και τις καθαρίστριες της Ολυμπιακής (δεν είναι και τόσο παλιά ιστορία) κάποιος πρέπει να τους πλερώσει. Ποιός να τους πλερώσει σε μια χώρα με μηδενική βιομηχανική παραγωγή, παρηκμασμένη αγροτική παραγωγή, μηδενικές εξαγωγές και τουριστική "βιομηχανία" (εδώ γελάμε) βρεφικής φάσης; Οέο...; Τους πληρώναν και οι γερμανοί και οι γάλλοι πολίτες-αδερφοί μας, αλλά φαίνεται να βαρέθηκαν... Άτιμη κοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εφοσον αυτα που θελεις να δωσεις ειναι χειροποιητα δικα σου και θεωρεις οτι κανεις καλη δουλεια ΔΕΝ χρειαζεται ν'ανοιξεις φυσικο καταστημα. Τσεκαρε και αυτο εδω που ειναι πιο εξειδικευμενο απ'οτι το ebay που σου προτεινα πριν.

 

https://www.etsy.com/

 

Οποτε δοκιμαζεις και βλεπεις τι παιζει με τα προιοντα σου χωρις ρισκο και αν στην πορεια πανε καλα οι δουλειες και εχεις το ψωνιο του μαγαζατορα ανοιγεις και φυσικο καταστημα.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης κατι ΜΑΜΑΤΟ που εχουν ειναι ο...εκκλησιαστικος φορος...δηλ. αν θες να εισαι μελος του...ποιμνιου.....ΠΛΕΡΩΝΕΙΣ..... ;D (κανα 1000αρικο το χρονο ) δεν ειναι ΔΥ οι παπαδες αλλα υπαλληλοι των..... πιστων   (που δεν ειναι και πολλοι μια και το 70% των Γερμανων ειναι αθεοι)

 

Δηλώνω άθεος στην φορολογική μου δήλωση, μιάς και θεωρώ πως δεν χρειάζομαι τις υπηρεσίες μεσαζόντων ανώτερων όντων, στην τελική ότι χρειάζομαι τους τα ζητάω μόνος μου και τα βρίσκουμε, αστεία πράματα.

 

Εδώ φίλος όμως τα μοναστήρια έχουν και δικές τους κανονικές επιχειρήσεις που παράγουν ζεστά μάρκα, επ, ευρώ ήθελα να πω, λάθος μου. Π.χ. ετούτοι εδώ, που παράγουν την καλύτερη Dunkel του κόσμου. http://www.weltenburger.de/en/

 

Ο μοναδικός λόγος για να πληρώνεις εκκλησιαστικό φόρο εδώ είναι για να εκμεταλλευτείς τα ιδρύματα (σχολεία, νηπιαγωγεία) που κανήκουν στην εκκλησία, αλλά απο την άλλη, αν θέλεις πραγματικά να αποβλακώσεις το βλαστάρι σου υπάρχουν και φθηνότεροι τρόποι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βαλω κι εγω το λιθαρακι μου.

Συνοψιζοντας, μια λυση ειναι οτι:

Ανοιγεις μαγαζι στο www.etsy.com, δοκιμαζοντας ετσι την προοδο που μπορει να υπαρχει.

Αν ολα πανε καλα, προσλαμβανεις εναν δικηγορο κι εναν λογιστη.

Ο δικηγορος σου φτιαχνει το καταστατικο (αυτο που αναφερθηκε με τους χιλιαδες κωδικους παει εδω, καλο ειναι να βρεις καποιον που εχει εμπειρια στον τομεα γιατι η διορθωση του καταστατικου ειναι χρονοβορα διαδικασια). Κοστος γυρω στα 1000-1500Ε, αναλογα βεβαια το ειδος της εταιρειας, μην ξεχναμε οτι η πρωτη ερωτηση που θα σου κανουν ειναι: Τι ειδους εταιρεια και με τι κεφαλαιο θες να ανοιξεις.

Ο λογιστης την στηνει απο την αρχη, τον συμβουλευεσαι σε καθε βημα κι εχεις κοντινη σχεση καθε τελος μηνα-χρονου... Οτι φευγει απο το κεφαλαιο θα πρεπει να ειαι δικαιολογημενο οτι παει σε καποιο εξοδο της εταιρειας, εγγραφως. Κοστος γυρω στα 300Ε μηνιαιως, αναλογα παλι την εταιρεια.

Απο την ημερα που θα κανεις εναρξη εταιρειας πληρωνεις ΤΕΒΕ, αυξανομενο, χωρις να εχει καμια σχεση με το αν η εταιρεια σου εχει κερδη ή ζημια. (Ελλαδαρα μας...)

Για εδρα μπορεις να δηλωσεις κι ενα δωματιο στο σπιτι σου, αρκει να εχεις τα απαραιτητα εκει μεσα (ταμειακη μηχανη, πρωτες υλες κτλ) μπορει να γινει ελεγχος απο την εφορια. Αν η οικια ειναι ιδιοκτησιας σου γλυτωνεις απο γραφειοκρατια.

Καλη τυχη!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζοντας, πήγαινε στη Γερμανία που δεν υπάρχουν καθαρίστριες (ιου), δημόσιοι υπάλληλοι (ιου x2) και συνδικα-ληστές (θα έλεγα "ιου x3" αλλά καλύτερα να στα πει ο Έκτορας που έχει φάει τη ζωή του στα σωματεία και έχει καταλάβει από πρώτο χέρι τι πάει να πει "εργατοπατέρες" και "ξεπούλημα αγώνα").

 

Εδώ, στην Ελλάδα, η επιχείρηση θα αποτύχει. Τι τραβάει το "επιχειρείν". Ελλάδα τρως τα παιδιά σου.

 

 

Τέσπα, το θέμα πάει προς λουκέτο και δεν πρέπει, χριστούγεννα έχουμε. Ας είμαστε ευγενικοί, ας αγαπάμε αλλήλους και ας ανταλλάσουμε δώρα και ευχές αντί για ύβρεις!

Υγεία, αγάπη και ΕΕ για όλον τον κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι καλυτερες συμβουλες ως τωρα

 

αν εισαι βορεια ελλαδα

Τη μεταφερεις στη ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.  Grin

 

και για την υπολοιπη χωρα

Όχι βέβαια! Την φέρνεις στην Κύπρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλυτερες συμβουλες ως τωρα

 

αν εισαι βορεια ελλαδα

και για την υπολοιπη χωρα

 

 

Αυτο δεν ειναι επιχειρηση, αυτο ειναι τσίρκο...  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι χώρα, αυτο ειναι τσίρκο...  ;D

 

Μια μικρή διόρθωση και είναι τέλειο!

 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διόρθωση και είναι τέλειο!

 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, ρε!

 

Αμφιταλαντευομουν αναμεσα στα δυο, αλλα στο causal analysis προτιμησα να μη γραψω τη χωρα καθως ειναι μεν τσιρκο απ την αλλη μεγαλο μερος της κοινωνιας φταιει γι αυτο (σε διαφορετικο βεβαια βαθμο). Χιλιοσυζητημενα αυτα βεβαια και ο καθενας εχει τη δικη του οπτικη, δυστυχως το λογαριασμο ομως τον πληρωνουν και ανθρωποι οπως ο OP ή καποιοι απο εμας που θελουν να προσπαθησουν ενα τετοιο εγχειρημα. Η λυση ομως του να πας σε μια χωρα που δε μιλας απταιστα τη γλωσσα για να ανοιξεις την επιχειρηση σου ομως δεν ειναι ρεαλιστικη in my books.

 

Καλημερα και χρονια πολλα σε όλους!!

 

ΥΓ: Εκτορα πηρε το ματι μου την κινηση που εκανες στις αγγελιες, εσυ πρεπει να σουν αν δεν κανω λαθος, μπραβο!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου