Προς το περιεχόμενο

Τα 10 best selling πετάλια στο Reverb.com


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν μέρει λόγω άγνοιας για τα υπόλοιπα και εν μέρει λόγω του ότι είμαι κάτοχος, βρίσκω αξιοπερίεργο που το Xotic EP χώθηκε στη δεκάδα. Κι αυτό γιατί έχει πλέον πολύπλευρο ανταγωνισμό: ούτε η τιμή του είναι τόσο χαμηλή (έχει βρωμίσει ο τόπος από παραπλήσια πετάλια σε χαμηλότερη τιμή), ούτε είναι το μοναδικό με τόσο μικρό footprint. Να έχει κάνει τόση δουλειά το πλασάρισμα ως next best thing μετά το Echoplex; Αλλά και πάλι...

 

Δε λέω ότι δεν αξίζει τη καλή του φήμη. Απλά είναι πια τόσες πολλές οι πορτοκαλιές αλλού...

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πες Νίκο, ποια δυο έμειναν;

 

Εγώ πάντως, δεν θεωρώ ότι πρόλαβα και να επιχειρηματολογήσω. ΙΜΗΟ έγραψα και το τόνισα.

Και απορώ διότι ο reborn γενικά είναι πολύ διαλλακτικός και στο πνεύμα ακριβώς που θεωρώ ότι βρίσκομαι κι εγώ: δεν υπάρχουν κανόνες.

 

Αν είναι να το συζητήσουμε, πάντως, βοηθάει πολύ αυτό που έγραψε ο darshan.

Διότι σε αυτή τη φάση ακριβώς βρίσκομαι, Πέντε πετάλια και πολλά είναι - με ένα κουρδιστήρι απ' όξω (αν τύχει και είσαι κοντά στην πεταλιέρα) και ένα στα κλειδιά.

 

Τι χρειάζεται λοιπόν ένας κιθαρίστας;

Κατά τη γνώμη μου, IMHO, πώς στην ευχή να το πώ για να μην παρεξηγηθώ πάλι, χρειάζεται κατ' αρχήν έναν κομπρέσορα (1), ανεξαρτήτως μουσικής που θα παίξει. Εκτός αν παίζει blues και μόνο σόλα! :D

Mετά θα έβαζα κάποιας μορφής wah (2) μετά ένα drive (3) και ένα boost (4) ή αν είναι μάγκας μόνο ένα drive και θα παίζει με το volume της κιθάρας ή θα ξε-κομπρέσάρει για να σολάρει (αυτό κάνω τελευταία και δεν χρειάζομαι boost), και από κει και πέρα πας είτε κάποιο modulation (5) phase, chorus, τρεμολο, κάτι άλλο; Και ένα καλό delay (6).

 

Edit: τώρα που τα διαβάζω, βλακεία γράφω- αναλόγως της μουσικής, μπορεί να χρειάζονται της παναγιάς τα κέρατα. Με αυτό που περιγράφω παραπάνω ας πούμε, δύσκολα παίζεις metal, σωστά;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει λόγω άγνοιας για τα υπόλοιπα και εν μέρει λόγω του ότι είμαι κάτοχος, βρίσκω αξιοπερίεργο που το Xotic EP χώθηκε στη δεκάδα. Κι αυτό γιατί έχει πλέον πολύπλευρο ανταγωνισμό: ούτε η τιμή του είναι τόσο χαμηλή (έχει βρωμίσει ο τόπος από παραπλήσια πετάλια σε χαμηλότερη τιμή), ούτε είναι το μοναδικό με τόσο μικρό footprint. Να έχει κάνει τόση δουλειά το πλασάρισμα ως next best thing μετά το Echoplex; Αλλά και πάλι...

 

Δε λέω ότι δεν αξίζει τη καλή του φήμη. Απλά είναι πια τόσες πολλές οι πορτοκαλιές αλλού...

 

 

Μη σου κάνει εντύπωση, είναι κορυφαίο πετάλι. Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση, είναι ότι ελάχιστα από αυτά τα πετάλια κυκλοφόρησαν μέσα στο 2015... Που σημαίνει ότι μερικά παραμένουν σταθερές αξίες -και το ep είναι μια απ΄αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι αυτα στην αριστερη δεν τσουλανε στην αγορα και προσπαθουν να τα σπρωξουν με πιασαρικους marketing τιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες Νίκο, ποια δυο έμειναν.

Μιχάλη, απο την απάντηση μου μάλλον θα δικαιωθείς... το polytune γιατί ειναι όμορφο και περίσσευε χώρος (συμφωνώ οτι ειναι πανάκριβο) και το ditto επιςης λόγω μεγέθους και καλής ποιότητας ήχου (έχω και άλλο looper εκτός πεταλιερας με δυνατότητες...). Βέβαια η αξιολόγηση έγινε βάσει των δικών μου αναγκών και κριτηρίων  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια,δεν με ξενιζουν τα περισσοτερα της λιστας σαν top sellers.

Που και που χαζευω για οφθαλμολουτρο τα θεματα με τα pedalboards στο gearpage,και βλεπω πολυ συχνα αρκετα απο τα πεταλια της λιστας,ειδικα τα ditto,polytune,carbon copy,timmy και ts9 ειναι απ τα πλεον συνηθισμενα,το hall of fame και το dd20 (ή αν οχι αυτο,τοτε το dd3) τα βλεπω επισης σχετικα συχνα,ισως το soul food και το line 6 να σπανιζουν σε σχεση με τα υπολοιπα,και απο την xotic σιγουρα βλεπω συχνοτερα rc παρα ep.

 

Τωρα το τι χρειαζεται ο καθενας μας το ξερει αυτος,και σιγουρα οι εναλλακτικες για το καθενα της λιστας ειναι δεκαδες.

Προσωπικα εχω και (προς το παρον,οπως παντα  ;D) θεωρω αναντικαταστατα για μενα καποια λιγα απο αυτη τη λιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς TamTam

 

-το ts9 δεν μπορει να κανει τη δουλεια του soul food,το οποιο με τη καταλληλη ρυθμιση μπορει να γινει απο τελειως transparent,που απλα ανεβαζει την ενταση οταν πχ θελεις να σολαρεις,μεχρι να προσθεση αρκετο gain,αν αυτο ειναι που χρειαζεσαι

-το boss dd20 δεν ειναι καθολου πλεονασμος αν παιζεις πχ ψυχεδελικο ροκ και πρεπει να εχει πολλες παραμετρους,αλλα κ θεσεις ωστε να εχεις αποθηκευμενους ηχους για να μην ψαχνεις εκεινη τη στιγμη

-το ts9,χωρις να ειχα ποτε αλλο screamer,σου προσφερει στο ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΟΥ,τον ηχο που εχεις ακουσει σε τοσα αλμπουμ

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρειάζεται λοιπόν ένας κιθαρίστας;

Κατά τη γνώμη μου, IMHO, πώς στην ευχή να το πώ για να μην παρεξηγηθώ πάλι, χρειάζεται κατ' αρχήν έναν κομπρέσορα (1), ανεξαρτήτως μουσικής που θα παίξει. Εκτός αν παίζει blues και μόνο σόλα! :D

Mετά θα έβαζα κάποιας μορφής wah (2) μετά ένα drive (3) και ένα boost (4) ή αν είναι μάγκας μόνο ένα drive και θα παίζει με το volume της κιθάρας ή θα ξε-κομπρέσάρει για να σολάρει (αυτό κάνω τελευταία και δεν χρειάζομαι boost), και από κει και πέρα πας είτε κάποιο modulation (5) phase, chorus, τρεμολο, κάτι άλλο; Και ένα καλό delay (6).

 

Edit: τώρα που τα διαβάζω, βλακεία γράφω- αναλόγως της μουσικής, μπορεί να χρειάζονται της παναγιάς τα κέρατα. Με αυτό που περιγράφω παραπάνω ας πούμε, δύσκολα παίζεις metal, σωστά;

 

μια χαρά παίζεις και metal. Αν το drive είναι μπόλικο...

 

Γενικά μιλώντας, και 100 πετάλια να έχεις, με 10 ενισχυτές, καλά στημένα και λειτουργικά να είναι, και αν τα χρειάζεσαι, καλώς να τα έχεις. Αλλά για το pedalboard του φτωχού που θέλει να καλύψει μεγάλο εύρος, νομίζω πως 5-6 πετάλια + tuner είναι αρκετά, πάνω κάτω αυτά που λες.

 

Αντί του compressor ή του clean boost, μπορεί να μπει και ένα EQ (για μένα τουλάχιστον που έχω compressed ήχο λόγω active μαγνητών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι όλα αυτά τα πετάλια.εχω 5 απ'αυτά και αυτό που θέλω να κάνουν το κάνουν.όλα ''εργαλεία'' είναι και οτι βολεύει τον καθένα.υπάρχουν καλύτερα απ'αυτά;ναι,μπορεί...αλλα πάλι οτι αρέσει στον καθένα!

 

 

8. Xotic - EP Booster: Αν χρησιμοποιούσα ποτέ boost θα ήταν για να boostarω ένταση, ενώ αυτό είναι για να το έχεις always on.

 

 

 

προφανώς δεν έχεις το χρησιμοποιήσει για boost... φιλικά :)

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ το ep ως μπουστερ αλλα καταλαβαίνω τί εννοεί ο Ταμταμ κι εχει δικιο.  Το ep θες να το έχεις συνέχεια ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου