Προς το περιεχόμενο

Τα 10 best selling πετάλια στο Reverb.com


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη μια "άσχετη" λίστα βασισμένη σε πωλήσεις που αφορούν μάλλον περισσότερο την αμερικανική αγορά (αναλόγως του πωλητή, το Reverb στέλνει και ΕΕ, αν και τις περισσότερες φορές δεν συμφέρει).

 

https://reverb.com/blog/the-ten-best-selling-pedals-of-2015?_aid=fb

 

Καμία έκπληξη... ή μήπως όχι;

 

(η δεξιά στήλη είναι τα best sellers η αριστερή είναι μάλλον διαφημιστική)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ λογική η λίστα των best-sellers, όπως και να το δεις. Απλά πετάλια, που συνήθως κάνουν 1-2 δουλειές, τις κάνουν καλά, είναι αξιόπιστα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλά μουσικά γένη.

 

 

Καλή χρονιά με καλές μουσικές και πολλά πετάλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. TC Electronic - Ditto Looper

2. EHX - Soul Food

3. MXR - Carbon Copy

4. TC Electronic - Hall of Fame

5. Paul Cochrane - Timmy

6. TC Electronic - Polytune mini

7. Line 6 - DL4

8. Xotic - EP Booster

9. Ibanez - TS-9

10. Boss - DD20

 

Ανάθεμα κι αν θα ήθελα έστω και ένα από αυτά, αν και η αλήθεια είναι ότι πέρασαν από το rig μου τα Soul Food και Hall of Fame. Έως τη στιγμή που συνειδητοποίησα ότι δεν τα χρειάζομαι.

 

Χρόνια πολλά και Happy new gear!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2,9,10 και καταλαβαινω γτ ειναι στη λιστα...σχετικα φτηνα πεταλια που κανουν αυτο που υποσχονται...ειδικα το giga delay κανει κ κατι παραπανω

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2,9,10 και καταλαβαινω γτ ειναι στη λιστα...σχετικα φτηνα πεταλια που κανουν αυτο που υποσχονται...ειδικα το giga delay κανει κ κατι παραπανω

Καλά και τα άλλα μετράνε , δεν το συζητάω. ΑΛλά να, μετρα να δεiς:

1. Ditto: αν έχεις ήδη ένα looperάκι, δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση

2. Soul Food: τα tubescreamers, μου κάνουν καλύτερη δουλειά boost

3. Carbon Copy / Boss - DD20: αν έχεις άλλο (καλό) delay, είναι μάλλον πλεονασμός

4. TC Electronic - Hall of Fame: αν έχεις (καλό) delay, είναι επίσης πλεονασμός. Αν έχεις μάλιστα και delay/reverb σε ένα πετάλι, μάλλον έχεις ψιλοκαθαρίσει.

5. Paul Cochrane - Timmy: Δενκάνει τίπτοα που δεν μπορείς να κανεις με ένα καλό tubescreamer / φθηνό OD

6. TC Electronic - Polytune mini: εδώ μάλλον γελάμε.

7. Line 6 - DL4: ξέρω ότι πολλοί πίνουν νερό στο όνομά του, αλλά δεν το συμπάθησα ποτέ λόγω όγκου.

8. Xotic - EP Booster: Αν χρησιμοποιούσα ποτέ boost θα ήταν για να boostarω ένταση, ενώ αυτό είναι για να το έχεις always on.

9. Ibanez - TS-9 : υπερεκτιμημένο IMHO

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και τα άλλα μετράνε , δεν το συζητάω. ΑΛλά να, μετρα να δεiς:

1. Ditto: αν έχεις ήδη ένα looperάκι, δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση

Αν δεν έχεις?

2. Soul Food: τα tubescreamers, μου κάνουν καλύτερη δουλειά boost

Μπορεί όντως να σου κάνουν καλύτερη δουλειά τα ts... Σε άλλους μπορεί και όχι.

3. Carbon Copy / Boss - DD20: αν έχεις άλλο (καλό) delay, είναι μάλλον πλεονασμός

Ο πλεονασμός είναι σχετικός,

4. TC Electronic - Hall of Fame: αν έχεις (καλό) delay, είναι επίσης πλεονασμός. Αν έχεις μάλιστα και delay/reverb σε ένα πετάλι, μάλλον έχεις ψιλοκαθαρίσει.

Δεν νομίζω να κάνουν τα - καλά όπως λες - delay αμιγώς τη δουλειά ενός Reverb. Δεν αφορά άλλωστε μόνο τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες η λίστα με τα top 10.

5. Paul Cochrane - Timmy: Δενκάνει τίπτοα που δεν μπορείς να κανεις με ένα καλό tubescreamer / φθηνό OD

Για εσένα αφού το λες με τόση σιγουριά, σαφώς... Άλλοι χρήστες μπορειιιι να διαφωνούν.

6. TC Electronic - Polytune mini: εδώ μάλλον γελάμε.

Εγώ προσωπικά δε γέλασα, καθώς και πολλοί φίλοι κιθαρίστες που το εκτιμάνε ιδιαίτερα...

7. Line 6 - DL4: ξέρω ότι πολλοί πίνουν νερό στο όνομά του, αλλά δεν το συμπάθησα ποτέ λόγω όγκου.

Εσύ δεν τον συμπάθησες, πολλοί φτασμένοι κιθαρίστες κάλυψαν εύρος δισκογραφίας μαζί του.

8. Xotic - EP Booster: Αν χρησιμοποιούσα ποτέ boost θα ήταν για να boostarω ένταση, ενώ αυτό είναι για να το έχεις always on.

Δε θα έλεγα πως υπάρχει ιδιαίτερος κανόνας σε οτιδήποτε χρησιμποιείς.

9. Ibanez - TS-9 : υπερεκτιμημένο IMHO

IYHO it's ok man. Άλλοι το βάζουν στην τσέπη τους και χαίρονται.

 

Μόλις μπήκα στο noiz.gr διάβασα αυτό:

"Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε συνήθως συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Όταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα λαμβάνοντας υπ' όψη πως θα το διαβάσουν χιλιάδες μουσικοί"

 

Το βάζω και εδώ για να το ξαναδιαβάσουμε σε όσους διέφυγε.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις?Μπορεί όντως να σου κάνουν καλύτερη δουλειά τα ts... Σε άλλους μπορεί και όχι.Ο πλεονασμός είναι σχετικός,Δεν νομίζω να κάνουν τα - καλά όπως λες - delay αμιγώς τη δουλειά ενός Reverb. Δεν αφορά άλλωστε μόνο τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες η λίστα με τα top 10.Για εσένα αφού το λες με τόση σιγουριά, σαφώς... Άλλοι χρήστες μπορειιιι να διαφωνούν.Εγώ προσωπικά δε γέλασα, καθώς και πολλοί φίλοι κιθαρίστες που το εκτιμάνε ιδιαίτερα...Εσύ δεν τον συμπάθησες, πολλοί φτασμένοι κιθαρίστες κάλυψαν εύρος δισκογραφίας μαζί του.Δε θα έλεγα πως υπάρχει ιδιαίτερος κανόνας σε οτιδήποτε χρησιμποιείς.IYHO it's ok man. Άλλοι το βάζουν στην τσέπη τους και χαίρονται.

 

Μόλις μπήκα στο noiz.gr διάβασα αυτό:

"Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε συνήθως συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Όταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα λαμβάνοντας υπ' όψη πως θα το διαβάσουν χιλιάδες μουσικοί"

 

Το βάζω και εδώ για να το ξαναδιαβάσουμε σε όσους διέφυγε.

Φιλικά πάντα.

 

Δέος. Φίλε, εύχομαι η νεά χρονιά να σου παέι καλύτερα από την προηγούμενη.

Θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο που προσπαθείς να κάνεις ζητηματάκι (σας έφτιαξε σχολή ο ακατανόμαστος)

 

// Αν δεν έχεις (looper); //

Για looper, αν δεν έχεις τότε καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο με περισσότερα features.

 

// Μπορεί όντως να σου κάνουν καλύτερη δουλειά τα ts... Σε άλλους μπορεί και όχι. //

Πουθενά δεν έγραψα ότι δεν μπορεί να κάνουν καλύτερη δουλειά σε άλλους.

 

// Ο πλεονασμός είναι σχετικός, //

 

Προφανώς και είναι σχετικός ο πλεονασμός. Όπως και η "ανούσια κατ' επίφαση συζήτηση".

 

// Δεν νομίζω να κάνουν τα - καλά όπως λες - delay αμιγώς τη δουλειά ενός Reverb. //

 

Σωστά δε νομίζεις. Εγώ νομίζω. Ίσως να έχει να κάνει και με το τί θέλει και μπορεί να παίξει κάποιος, μέσα σε ένα κόσμο σχετικότητας και υποκειμενισμού.

 

// Δεν αφορά άλλωστε μόνο τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες η λίστα με τα top //

 

Πουθενά δεν έγραψα ότι αφορά μόνο κιθαρίστες. Επίσης δεν είδα να γράφει και πουθενά ότι ΔΕΝ αφορά μόνο κιθαρίστες.

 

// Για εσένα αφού το λες με τόση σιγουριά, σαφώς... Άλλοι χρήστες μπορειιιι να διαφωνούν. //

 

Φυσικά, και για μένα ισχύουν όσα γράφω. Σε ευχαριστώ που δείχνεις να το ενστερνίζεσαι.

Επίσης, και γι' αυτούς που προφανώς διαφωνούν, θα υπάρχουν άλλοι που επίσης διαφωνούν!

 

// Εγώ προσωπικά δε γέλασα, καθώς και πολλοί φίλοι κιθαρίστες που το εκτιμάνε ιδιαίτερα... //

 

Να σου εξηγήσω. Είναι το mini που πουλαει επειδή είναι μικρό και βολεύει τη χωροταξία του pedalboard. Επίσης, υπάρχουν και tuners που μπαίνουν στα κλειδιά -για όποιον δεν θέλει να ξοδέψει χώρο από το board του, ή chromatic tuners στο ίδιο μέγεθος με το mini polytune, που προσφέρουν drop tune κουρδίσματα, bypass έξοδο, ευκρινή οθόνη με led κ.λπ., και κοστίζουν ένα 20αρικάκι. Είχα το polytune και θεωρώ ότι είναι για γέλια το να βρίσκεται σε μια λίστα με ευπώλητα όταν υπάρχουν πετάλια - εφέ στα ίδια χρήματα.  

 

// Εσύ δεν το συμπάθησες, πολλοί φτασμένοι κιθαρίστες κάλυψαν εύρος δισκογραφίας μαζί του.//

 

Αυτό ακριβώς έγραψα, ότι πολλοί το αγαπούν αλλά εγώ δεν το συμπάθησα ποτέ λόγω μεγέθους.

Προσπάθησε να μη διαφωνείς για να διαφωνείς ακόμη κι όταν συμφωνείς, διότι δίνεις την εντύπωση ότι διαφωνείς με τον εαυτό σου.

 

// Δε θα έλεγα πως υπάρχει ιδιαίτερος κανόνας σε οτιδήποτε χρησιμποιείς. //

 

Συμφωνώ. Συνεπώς, απορώ με όλο αυτόν τον φιλιππικό.

 

// Άλλοι το βάζουν στην τσέπη τους και χαίρονται. //

 

Και άλλοι όχι. ! Ωραία! Τώρα μοιάζει να συνεννοούμαστε!

 

Αφού έκανες τον κόπο να μας μοστράρεις τους όρους χρήσης του φόρουμ, σημαίνει ότι κατάλαβες πως δεν είναι απαραίτητο να είσαι κακοπροαίρετα απορριπτικός.  

Την επόμενη φορά, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τη διαλεκτική με επιχειρήματα. Και stay tuned, έχει κι άλλη λίστα με πετάλια - και πουθενά δε λέει ότι είναι μόνο για κιθαρίστες.

 

Τέλος,

"Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε συνήθως συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες.

Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα"

 

Το βάζω και εδώ για να το ξαναδιαβάσεις σε όσους σου διέφυγαν.

Φιλικά πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν τα κατηγοριοποιήσουμε βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

 

Ο κιθαρίστας χρειάζεται:

 

α) Να μην είναι ξεκούρδιστος

 

6. TC Electronic - Polytune mini

 

β) κάτι για να boostάρει το ήχο του

 

2. EHX - Soul Food

5. Paul Cochrane - Timmy

8. Xotic - EP Booster

9. Ibanez - TS-9

 

γ) ένα delay για την γλύκα

 

3. MXR - Carbon Copy

4. TC Electronic - Hall of Fame

7. Line 6 - DL4

10. Boss - DD20

 

δ) μία μπάντα για να παίζει. Αν όχι, υπάρχουν και τα looper.

 

1. TC Electronic - Ditto Looper

 

 

 

 

Χρόνια πολλά με υγεία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις....take it easy!!

Εχουν και οι δυο τα επιχειρήματα τους και διαφορετική λογική, αλλά ας χαλαρώσουμε...  :D για τα στατιστικά της υπόθεσης, γιατί μιλάμε για best sellers, πέρασαν απο την πετάλιερα μου 5 και έμειναν 2.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου