Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι με αναλογικό delay


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα με έχει πιάσει φαγούρα και ξεγαργαλίζω συνέχεια τα delay, με δημιουργικό τρόπο.

Έκανα ένα γρήγορο κλιπάκι, με ένα ακόρντο, όπου παίζω μια ρυθμική κιθάρα και στην μεση έχω μια lead κιθάρα. Παίζοντας την τελευταία, ταυτόχρονα πειράζω τα knobs από αναλογικό delay, με σκοπό να δημιουργώ ήχους και ατμόσφαιρα, πέρα από τις λίγες νοτες που παίζω. Δεν το έχω ξανακάνει και μου αρέσει το -πρώιμο- αποτέλεσμα. Είναι κάτι που θα βάζω σιγά σιγά μεσα στα κομμάτια μου (μέχρι να μου περάσει...).

 

 

 

 

  • Like 8

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμεσως αποκταν αλλο vibe τα κομματια..................εισαι σε πολυ καλο δρομο...........ακομα και να σου περασει κατι θα μεινει δημιουργικο που θα μπαινει καπου καπου........δεν ειναι για ολες τις στιγμες και παντα, αλλα μπορει να κλεινει ομορφα ενα κομματι..............η να εμπλουτιστει το live παιξιμο ειδικα με δευτερη κιθαρα. αποκτα πιο λειτουργικο τροπο με ελεγχο του level με το ποδι.............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φοβερό πετάλι και ήδη έχεις χτίσει ένα πολύ ωραίο bridge/interlude για κάποιο σου κομμάτι. Μου άρεσε πολύ αυτό που άκουσα και από ήχους και από παιξίματα, αλλά και από το γενικότερο στήσιμο.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποιες δοκιμές με κιθάρα σκέτη. Άρχισε να μου πηγαίνει καλά ηχητικά. Μετά δοκίμασα να παίξω πάνω σε μια λούπα με τύμπανα. Είδα ότι δεν τίθεται θέμα συγχρονισμού, και ότι έχω όλον τον έλεγχο που θελω στα χέρια μου. Εν τέλει, προχώρησα στο να βάλω και ρυθμικό παίξιμο. Έβαλα αυτόν τον ρυθμο, τον πολλαπλασίασα, και έπαιξα πάνω ο,τι μου κατέβηκε. Έπαιζα λίγες νοτες, και με το δεξί χέρι γύριζα το m/sec για εφέ. Στη συνέχεια άφησα την κιθάρα στο σταντ, χτύπαγα το σώμα της (όλες οι χορδές πάλονταν), και μαγείρευα τον ήχο στο delay και με τα δυο χέρια.  Έκοψα χαμηλές συχνότητες, έβαλα μπάσο και έτοιμο και αυτό το τεστ. Μου άρεσε και εμένα τοσο, που είπα να το ανεβάσω...

 

Σίγουρα αυτός ο "θόρυβος" έχει θέση σε πολλά από τα κομμάτια που φτιάχνω. Τον έψαχνα τόσο καιρό στα vst synth με τα πλήκτρα, τώρα μπορώ και φτιάχνω μια εκδοχή του, αναλογικά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο. Αν και έχω την αίσθηση ότι χάνεται κάπως η συνολική παρουσία λόγω ότι έχεις στείλει πισω με το delay και τις δυο κιθάρες. Ειδικά η ρυθμική που έχει και drive θολώνει κάπως.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Ευχαριστώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου