Προς το περιεχόμενο

TC Electronic Flashback x4 Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλή χρονιά. Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο πετάλι γι'αυτό θα'θελα να μάθω γενικές εντυπώσεις από κάποιον που το έχει, ή κάποιον που έχει παίξει έστω κι επίσης αν συνάντησε κάποιο πρόβλημα με τα presets και την αποθήκευση τους ή το looper του.

 

Γενικότερα θα το χρησιμοποιήσω και στο μπάσο οπότε δεν ξέρω εκεί τι γίνεται. Το αναφέρω αυτό γιατί απο τη μικρή μου εμπειρία, υπήρξε μια φορά που δοκιμάζοντας ένα αναλογικό delay πετάλι στο μπάσο οι επαναλήψεις έβγαιναν τελείως παραμορφωμένες και μιλάμε για ένα ταπεινό passive american p-bass.  Διαφορετικά κυκλώματα σίγουρα αλλά ας είμαι καλυμμένος 100%.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σπουδαίο delay πετάλι, το οποίο θα σε κρατήσει απασχολημένο και ικανοποιημένο για πολλά χρόνια. Έχω όχι μόνο το X4 αλλά και το Triple Delay της εταιρείας για να καταλάβεις. Αν μπλέξεις και με τα Toneprints μπορείς να φτιάξεις (σχεδόν) τα πάντα αλλά και να χαθείς, αν το θέλεις. Αν έχεις το χώρο στο board (γιατί χρειάζεται αρκετό), δεν θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ Έκτορα για την απάντηση. Μιας και ανέφερες το triple δεν έχω καταλάβει.. Σ'αυτό για παράδειγμα αποθηκεύεις έναν ήχο analog στο 1, ένα analog με modulation στο 2 και ένα reverse στο 3 όπως ακριβώς τα θες και μπορείς να πάιξεις παράλληλα ή σε σειρά είτε μόνο το ένα, είτε τα δύο μαζί είτε τα τρία ταυτόχρονα?

 

Φαίνεται πιο ενδιαφέρον πετάλι είναι η αλήθεια..μακάρι να μπορούσα να τα βρώ και τα δύο να τα δοκιμάσω σε κάποιο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ Έκτορα για την απάντηση. Μιας και ανέφερες το triple δεν έχω καταλάβει.. Σ'αυτό για παράδειγμα αποθηκεύεις έναν ήχο analog στο 1, ένα analog με modulation στο 2 και ένα reverse στο 3 όπως ακριβώς τα θες και μπορείς να πάιξεις παράλληλα ή σε σειρά είτε μόνο το ένα, είτε τα δύο μαζί είτε τα τρία ταυτόχρονα?

 

 

Ακριβώς αυτό.

 

Αν δεν χρειάζεσαι να χρησιμοποιείς πολλά delay engines ταυτόχρονα, πιστεύω πως για χρήση σε live, το "κανονικό" X4 βολεύει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Έκτορας

Ισχύει πως το triple Delay έχει θέμα με το tap tempo? Για παράδειγμα, αν έχεις ενεργοποιημένο μόνο ένα delay και το έχεις ρυθμίσει με το tap tempo, αν ανοίξεις και το δεύτερο (ή και το τρίτο) θα είναι εκτός χρόνου αφού το tamp tempo δεν θα τα έχει επηρεάσει? Διάβαζα στα forums για να δω τις διαφορές κι έπεσα πάνω σε αυτό το μειονέκτημα (ή κάτι παρόμοιο). Αλλά δεν μπήκα σε λεπτομέρειες καθώς το triple delay είναι too much για μένα τελικώς. Έχω κατασταλάξει στο x4, απλά δεν το έχω αγοράσει ακόμα. Με τσάκισε ο ΕΝΦΙΑ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια πιο πολύ μπηκα να απαντησω για το nickname σου (φανατικος toolακιας γαρ) και λιγοτερο για το πεταλι!!!χαχαχα

 

Το οποιο πεταλι το εχω και είναι καταπληκτικο. Πριν από αυτό ειχα το eventide timefactor, tc nova delay, mxr carbon copy, mad professor deep blue hw. Όχι ότι όλα αυτά δεν είναι καλα πεταλια, φυσικα και είναι καταπληκτικο (ειδικα το deep blue) αλλα το χ4 τα κανει όλα τοσο καλα και τοσο ευκολα που δεν μου εχουν λειψει τιποτα από τα αλλα (μονο ισως το deep blue γιατι είναι πιο γλυκο και εντελως transparent σε οποιαδήποτε λουπα).

 

Το μονο που ισως βρισκω αρνητικο είναι ο ελαχιστα παραπανω θορυβος που βγαζει όταν το τρεχεις πανω σε λουπα (η δικια μου είναι metropoulos amps loop που θεωρητικα είναι πολύ καλη λουπα) και κυριως όταν δουλευω το looper mode.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Έκτορας

Ισχύει πως το triple Delay έχει θέμα με το tap tempo? Για παράδειγμα, αν έχεις ενεργοποιημένο μόνο ένα delay και το έχεις ρυθμίσει με το tap tempo, αν ανοίξεις και το δεύτερο (ή και το τρίτο) θα είναι εκτός χρόνου αφού το tamp tempo δεν θα τα έχει επηρεάσει? Διάβαζα στα forums για να δω τις διαφορές κι έπεσα πάνω σε αυτό το μειονέκτημα (ή κάτι παρόμοιο). Αλλά δεν μπήκα σε λεπτομέρειες καθώς το triple delay είναι too much για μένα τελικώς. Έχω κατασταλάξει στο x4, απλά δεν το έχω αγοράσει ακόμα. Με τσάκισε ο ΕΝΦΙΑ :(

 

Δεν έχει κανένα θέμα με το tap-tempo.  Η εταιρεία έκανε την επιλογή σχεδιαστικά το tap-tempo να επηρεάζει όλα τα ενεργά delays, ώστε όταν ανακαλεις κάποιο, αυτό να έρχεται με το tempo με το οποίο το εχεις αποθηκεύσει. Όσοι παραπονιούνται, απλα θα τους βόλευε να είναι διαφορετικά. Εμένα πάλι όχι, το θέλω ακριβώς όπως είναι.

 

Και εγώ για το κανονικό μοντέλο θα σου πρότεινα να πας, το Triple είναι για κάποιους που θέλουν συγκεκριμένα πραγματα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν έχει κανένα θέμα με το tap-tempo.  Η εταιρεία έκανε την επιλογή σχεδιαστικά το tap-tempo να επηρεάζει όλα τα ενεργά delays, ώστε όταν ανακαλεις κάποιο, αυτό να έρχεται με το tempo με το οποίο το εχεις αποθηκεύσει. Όσοι παραπονιούνται, απλα θα τους βόλευε να είναι διαφορετικά. Εμένα πάλι όχι, το θέλω ακριβώς όπως είναι.

 

Και εγώ για το κανονικό μοντέλο θα σου πρότεινα να πας, το Triple είναι για κάποιους που θέλουν συγκεκριμένα πραγματα,

 

Πολύ ωραία, ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση  :) Για την ώρα (και γι' αρχή), το triple delay είναι υπερβολή για μένα. Όπως το λες... Ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλή χρονιά. Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο πετάλι γι'αυτό θα'θελα να μάθω γενικές εντυπώσεις από κάποιον που το έχει, ή κάποιον που έχει παίξει έστω κι επίσης αν συνάντησε κάποιο πρόβλημα με τα presets και την αποθήκευση τους ή το looper του.

 

Γενικότερα θα το χρησιμοποιήσω και στο μπάσο οπότε δεν ξέρω εκεί τι γίνεται. Το αναφέρω αυτό γιατί απο τη μικρή μου εμπειρία, υπήρξε μια φορά που δοκιμάζοντας ένα αναλογικό delay πετάλι στο μπάσο οι επαναλήψεις έβγαιναν τελείως παραμορφωμένες και μιλάμε για ένα ταπεινό passive american p-bass.  Διαφορετικά κυκλώματα σίγουρα αλλά ας είμαι καλυμμένος 100%.

Ευχαριστώ!

 

Κι εγώ κάτοχος του Flashback X4 είμαι. Όπως μπορείς να διαπιστώσεις, τόσο από τα σχόλια σε αυτό το θέμα, όσο και από τα videos στο youtube και τα reviews γενικά στο internet, το Flashback X4 είναι από τα νέα industry standards, καθώς συνδυάζει ποιότητα, ποσότητα, λειτουργικότητα, και ευκολία με μοναδικό τρόπο. Τώρα για να πάει κάποιος σε ένα πετάλι σαν το Flashback Triple delay, πρέπει να ζητάει κάποια πολύ πολύ πολύ συγκεκριμένα πράγματα που δεν μπορεί να πάρει από μία μηχανή delay (νομίζω ότι λίγοι παίζουν τέτοια μουσική που να χρειάζονται τέτοια πετάλια, και μάλλον από αυτά που γράφεις ούτε και εσύ ανήκεις σε αυτή την κατηγορία).

 

Τώρα το καλύτερο για σένα θα ήταν να απαντήσει και κανένας μπασίστας που χρησιμοποιεί delays, αλλά και να μην το κάνει, μου φαίνεται αδύνατο να πάρεις το Flashback X4 και να έχεις πρόβλημα σαν αυτό που περιέγραψες με τις παραμορφωμένες επαναλήψεις. Το ότι συνέβαινε με ένα αναλογικό delay (που τα αναλογικά πάντα κάνουν πιο μουντές τις επαναλήψεις) δεν είναι περίεργο... να συμβεί όμως με ένα πετάλι που μπορείς να κάνεις τα πάντα (από την απόλυτη διαύγεια μέχρι την απόλυτη μουντίλα, ανάλογα τον τύπο delay ή το toneprint), δεν νομίζω ότι υφίσταται σαν σενάριο.

 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις, πέρα από την ευκολία των βασικών 3 κοντρόλς (delay time, feedback, delay level), μπορείς να κάνεις λεπτομερή επεξεργασία ενός τύπου delay μέσω του toneprint editor... οπότε αν κάτι σου αρέσει ηχητικά αλλά λίγο σου πικάρει το σήμα, το επεξεργάζεσαι λίγο μέσω του editor μόνος σου και έχεις το τέλειο delay για σένα... και πάλι βέβαια δεν νομίζω καν να χρειαστεί να μπεις σε τέτοια διαδικασία σε πρώτη φάση, παρά μόνο αν το κάνεις αργότερα για πειραματισμό.

 

Συμπερασματικά, το Flashback X4 είναι από τις πιο ασφαλείς αγορές... προχώρα άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρω αυτό γιατί απο τη μικρή μου εμπειρία, υπήρξε μια φορά που δοκιμάζοντας ένα αναλογικό delay πετάλι στο μπάσο οι επαναλήψεις έβγαιναν τελείως παραμορφωμένες

 

Για αυτο εφευρεθηκε το πΣηφιακο  ;D delay

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου