Προς το περιεχόμενο

Food for thought


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα οι μαγνήτες είναι το κύριον μέσον διαμόρφωσης του ήχου στις ηλ κιθάρες :wink: ( πάλι με ανατρίχιασα με αυτό το ν :D :D )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ωραία, ξέρει κανείς (σίγουρα όμως) ποιές είναι οι κατασκευαστικές διαφορές μεταξύ USA και Mexican strat? Έχω ακούσει (αλλά μπορεί και να μην στέκει) ότι η μόνη διαφορά είναι στους μαγνήτες /ηλεκτρικά, στους ελέγχους ποιότητας και στο φινίρισμα περιλαμβανομένων και των τάστων. (Γυάλισμα, στρογγύλεμα άκρων κλπ...). Αληθεύει ότι τα σώματα στις Mexico είναι από περισσότερα κομμάτια ξύλο κολλημένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειμαι τεχνικος για να ξερω αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας.οταν οδηγεις μια mercedes compressor πρεπει να ξερεις τι την κανει εξωπραγματικη??απλα απολαυσε την :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
εγω δεν ειμαι τεχνικος για να ξερω αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας.οταν οδηγεις μια mercedes compressor πρεπει να ξερεις τι την κανει εξωπραγματικη??απλα απολαυσε την :wink:

 

Ναι, εγώ θέλω να ξέρω με λεπτομέρειες. Όχι οτι με ενδιαφέρει για κάποιο ουσιαστικό λόγο, πες το -ας πούμε- περιέργεια.

 

(Όχι πάλι αυτό με τα αυτοκίνητα.... :wink: :wink: :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία' date=' ξέρει κανείς (σίγουρα όμως) ποιές είναι οι κατασκευαστικές διαφορές μεταξύ USA και Mexican strat? Έχω ακούσει (αλλά μπορεί και να μην στέκει) ότι η μόνη διαφορά είναι στους μαγνήτες /ηλεκτρικά, στους ελέγχους ποιότητας και στο φινίρισμα περιλαμβανομένων και των τάστων. (Γυάλισμα, στρογγύλεμα άκρων κλπ...). Αληθεύει ότι τα σώματα στις Mexico είναι από περισσότερα κομμάτια ξύλο κολλημένα?[/quote']

 

το αμερικανικο με το μεξικανικο εργοστασιο απεχουν ακριβως οσο η Αθηνα απο τη Θεσ/νικη .και στα δυο εργαζονται κατα 99% ΜΕΞΙΚΑΝΟΙ απλα στο αμερικανικο ειναι μεταναστες στο μεξικανικο ειναι ..γηγενης.

 

τα κομματια απο τα οποια ειναι κατασκευασμενα τα σωματα των Fender δεν εχουν καμμια σημασια αλλα αν εχουν ευχαριστως να απαλλαξω οποιονδηποτε εχει καποια αυθεντικη Fender του 50,60 & 70 απο αυτην μια και ειναι φτιαγμενη απο περισσοτερα απο 2 (συνηθως 3-5 ) κομματια :lol:

 

με την ιδια ευχαριστιση να απαλλαξω και ολους τους κατοχους Les Paul (3-8 κομματια αναλογα με την εποχη) & 335 (εξαρχης κατασκευασμενες απο κοντρα πλακε... :lol: )

 

εδω και 2-3 χρονια ολοι οι ενισχυτες της Fender φτιαχνονται στο Μεξικο....(και ολοι παραδεχονται οτι ειναι καλυτεροι κατασκευαστικα απο τους αντιστοιχους Αμερικανικους της περασμενης δεκαετιας..)

 

Kατα τα αλλα μια στρατ ειναι μια στρατ...οπου και να φτιαχνεται ...δηλ ειναι μια ξυλινη σανιδα με ενα ΒΙΔΩΜΕΝΟ μπρατσο απο ξυλο,λιγο ατσαλοσυρμα για ταστα,3 πηνια με συρμα,και ενα πλαστικο pickguard βιδωμενο και αυτο... :wink:

 

α,εχει και ενα "μαραφετι" με ελατηρια που το τραβας και κανεις "ιου"-"ιου" (τρεμολο νομιζω το λενε.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α' date='εχει και ενα "μαραφετι" με ελατηρια που το τραβας και κανεις "ιου"-"ιου" (τρεμολο νομιζω το λενε.. :lol:[/quote']

 

Τι θες να πεις; Δε το λένε ίου-ίου;;;; 8O 8O 8O 8O 8O

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
α' date='εχει και ενα "μαραφετι" με ελατηρια που το τραβας και κανεις "ιου"-"ιου" (τρεμολο νομιζω το λενε.. :lol:[/quote']

 

Τι θες να πεις; Δε το λένε ίου-ίου;;;; 8O 8O 8O 8O 8O

 

Τρέμολο το λένε και είναι για να το τραβάς κατά βούληση. Το "ιου" - "ιου" ούτε αμαρτία είναι, ούτε τυφλώνει.:lol: :lol: :lol:

Το πολύ το "ιου"-"ιου" όμως είναι κατά τη γνώμη μου κακόγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να διαφωνήσω με την άποψη ότι και αυτό το thread θα αναμασήσει ότι έχει χιλιοειπωθεί στο Νόιζ και θα καταλήξει στο πουθενά. Τέτοια όρεξη δεν έχω ούτε εγώ και πιστεύω ούτε όσοι έχουν ποστάρει μέχρι τώρα. Για μένα είναι καλό να βάζουμε τέρμα σε διάφορες ράδιο-αρβύλες που έχουν επικρατήσει σχετικά με τις ηλεκτρικές. Η λογική και η εμπειρία είναι τα μόνα μας όπλα που μας προστατεύουν απ'το να χρειαστει να αγωνιούμε μπας και μας τύχει ένα καλό όργανο ή να πρέπει να βάλουμε υποθήκη το σπίτι μας για να αγοράσουμε μια κιθάρα που στο τέλος θα φοβόμαστε να παίξουμε μην τυχόν πάθει τίποτα και πάνε τόσα λεφτά στράφι.

 

Δεν το βρίσκεται τουλάχιστον ενδιαφέρον ότι κανένας από την παρέα εδώ βγήκε να πει "εγώ έχω κάνει τέτοια σύγκριση και η εμπειρία μου ήταν..."; Δηλαδή, αρκετοί από εμάς αναπαράγοντας αυτή τη συγκεκριμένη θέση του αρχικού μου ποστ, προωθούμε και συντηρούμε αβάσιμα γεγονότα (το έχω κάνει αμέτρητες φορές μέχρι τώρα).

 

Το αν, γιατί και πώς ηλεκτρικές κιθάρες ίδια μάρκα, μοντέλο και συνεχόμενης (ή και κοντινής) σειράς θα μπορούσαν να είναι διαφορετικές είναι άλλο θέμα (και μάλλον κακώς αναφέρθηκα τόσο νωρίς στο σετάρισμα πρωτού έχουμε την ευκαιρία να δούμε πόσοι θα είχαν κάνει μια τέτοια σύγκριση, που όπως περίμενα δεν το έχει κάνει κανείς).

 

Σε πρώτη φάση το ουσιαστικό συμπέρασμα για μένα είναι ότι η άποψη "αν πάρω τρεις-τέσσερις strat/tele/lp/sg/"your favorite axe here" από το ράφι μαγαζιού που δεν έχουν σφάλματα κατασκευής και τις συγκρίνω μεταξύ τους θα είναι και αρκετά διαφορετικές σε απόδοση και χαρακτήρα"

 

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΒΑΣΙΜΗ!

 

Ο ισχυρισμός αυτός θα έπρεπε να βασίζεται στην συνεχιζόμενη κοινή εμπειρία αρκετών μουσικών. Κανένας στο Νόιζ, με τόσα πολλά μέλη, εκ των οποίων αρκετοί με 3 δεκαετίες εμπειρία δεν έχει κάνει τέτοια σύγκριση. Εσείς τί λέτε λοιπόν; Θα έχω άδικο να κράζω όποιον μου αναμασάει αυτή την αρλούμπα ξανά και ξανά;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο νοιζ θα δεις ότι υπάρχουν άτομα που λένε ότι έκαναν τέτοιες συγκρίσεις και οδηγήθηκε ο καθένας σε διάφορα συμπεράσματα είτε σε μια κιθάρα αλλάζοντας τους μαγνήτες είτε με διάφορες κιθάρες μεταξύ τους, οπότε πως λες ότι λένε αρλούμπες;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου