Προς το περιεχόμενο

Food for thought


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oχι η ενσταση μου δεν ειναι αυτη.Διαβασε το αρχικο μου ποστ :wink:

Και οχι το μαλονι δεν ειναι πιο βαρυ' date='υπαρχουν κιθαρες φτιαγμενες απο ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ μαονι και αλλες απο βαρυ μαονι.

Ειχα μια Les Paul καποτε που ηταν ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΗ απο την τελε μου :wink: και παλι σαν Les Paul ακουγονταν....

[/quote']

 

Αυτό ένστασης δεν το άντλησα απο το αρχικό σου post.Απλώς προσπαθώ να διασταυρώσω διάφορες θέσεις σου που έχεις αναφέρει κατα καιρούς.Και αν θυμάμαι καλά έχεις αναφερθεί ουκ ολίγες φορές στην σημασία του βάρους και όχι του τύπου του ξύλου.Αυτό :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σε σχέση με τα διαφορετικά υλικά...Πάντα ήθελα να φτιάξω μια strat με σώμα από αλουμίνιο αλλά ότι έχω βρεί στο ebay από τέτοια σώματα είναι πανάκριβο. Έχω βρει και έναν ¶γγλο που παίρνει παραγγελίες και φτιάχνει σώματα από plexi-glass. Μου ζήτησε 150 λίρες για ένα σώμα και τις λυπήθηκα. (Βασικά έχω ότι μου χρειάζεται για να συναρμολογήσω μία -ακόμη- strat πλήν το σώμα ....Τελικώς παρήγγηλα ένα από Alder.)

ψήνομαι πάντως για μία πλαστική. Κάποιες Kramer νομίζω είχαν και αλουμινένιο neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μου ετυχε εμενα (στην Αγγλια), να δοκιμασω 3εις αμερικανικες Στρατ, ιδιο χρωμα, ιδια χρονια κτλ κτλ ολα σχεδον ιδια, την ιδια μερα... (οι δυο στο ΙΔΙΟ μαγαζι με τον ιδιο ενισχυτη...με κοντινους αριθμους σειρας).

 

Αν και δεν πιστευα ατομα που μου ελεγαν για μεγαλες διαφορες μεταξυ κιθαρων ιδιου μοντελου... κτλ κτλ.... πραγματικα βρηκα σοβαρες (για εμενα) διαφορες στην πραξη. Ο ηχος ηταν στρατ και στις δυο... αλλα η μια κιθαρα ηταν σαφως πιο αερινη... πιο ελαφρια και ειχε πιο πλουσιο ηχο. Γενικα νομιζες οτι επαιζες με διαφορετικης αξιας οργανο. Πειρα αυτην που νομιζα οτι μου αρεσε περισοτερο (ο πωλητης-φιλος μου συμφωνησε) και εφυγα.

 

Την αλλη αμερικανα που δεν πειρα... την δοκιμασα κοντρα σε 2-3 καλες μεξικανικες... και οι διαφορες δεν ηταν ορατες.

 

Συμπερασμα? Για μενα ναι... πειρα την κιθαρα που θεωρησα καλυτερη αν και ολες ηταν ιδιο μοντελο κτλ κτλ. Διαφορες βρηκα αναμεσα σε ιδια μοντελα σημαντικες.

 

Το ιδιο και σε σχεση με Γκιμπσον ΛΠ...

 

αυτα...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τόσο αποκαρδιωτικό να βλέπω γραμμένες τόσες χοντράδες στο Noiz...

 

Anyway, παραφράζω δύο διάσημους συγγραφείς: ο πρώτος τόνισε πως

" είναι ετσι αφού έτσι νομίζετε" , κι ο δεύτερος υπογράμμισε πως

"οι διαφορές είναι εκεί για όποιον θέλει να τις δεί (ακούσει).. Αν εσύ δεν τις προσέχεις είναι μάλλον επειδή δεν σου χρειάζονται ή δεν σε αφορούν,αλλά μην προσπαθείς να πείσεις κι εμένα πως δεν υπάρχουν.."

 

Ευχομαι το 2007 να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους και μουσικούς,και λιγότερο φαφλατάδες και ρεβιζιονιστές.

Καλή χρονιά σε όλους !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τόσο αποκαρδιωτικό να βλέπω γραμμένες τόσες χοντράδες στο Noiz...

 

.....

 

Ευχομαι το 2007 να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους και μουσικούς' date='και λιγότερο φαφλατάδες και ρεβιζιονιστές.

Καλή χρονιά σε όλους ![/quote']

 

ΟΚ ... :roll: ... καλή χρονιά και σε σένα!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μου ετυχε εμενα (στην Αγγλια)' date=' να δοκιμασω 3εις αμερικανικες Στρατ, ιδιο χρωμα, ιδια χρονια κτλ κτλ ολα σχεδον ιδια, την ιδια μερα... (οι δυο στο ΙΔΙΟ μαγαζι με τον ιδιο ενισχυτη...με κοντινους αριθμους σειρας).

 

Αν και δεν πιστευα ατομα που μου ελεγαν για μεγαλες διαφορες μεταξυ κιθαρων ιδιου μοντελου... κτλ κτλ.... πραγματικα βρηκα σοβαρες (για εμενα) διαφορες στην πραξη. Ο ηχος ηταν στρατ και στις δυο... αλλα η μια κιθαρα ηταν σαφως πιο αερινη... πιο ελαφρια και ειχε πιο πλουσιο ηχο. Γενικα νομιζες οτι επαιζες με διαφορετικης αξιας οργανο. Πειρα αυτην που νομιζα οτι μου αρεσε περισοτερο (ο πωλητης-φιλος μου συμφωνησε) και εφυγα.

 

Την αλλη αμερικανα που δεν πειρα... την δοκιμασα κοντρα σε 2-3 καλες μεξικανικες... και οι διαφορες δεν ηταν ορατες.

 

Συμπερασμα? Για μενα ναι... πειρα την κιθαρα που θεωρησα καλυτερη αν και ολες ηταν ιδιο μοντελο κτλ κτλ. Διαφορες βρηκα αναμεσα σε ιδια μοντελα σημαντικες.

 

Το ιδιο και σε σχεση με Γκιμπσον ΛΠ...

 

αυτα...[/quote']

 

Επιτέλους βρέθηκε ένας :D

 

Thanx που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου (αλήθεια, σε ποιό μέρος της αγγλίας ήσουν;)!

 

Πως σου φάνηκε το σετάρισμα που είχαν τα κιθαρόνια;;; Ήταν παρόμοιες τουλάχιστον ή είχαν αισθητές διαφορές (action, κτλ);

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Στρατ φιλε, τουλαχιστον στα δικα μου χερια/ματια ηταν ιδιο το σεταρισμα. Οι διαφορες ηταν σοβαρες κατ εμε παντα. Η μια απο τις τρεις (ιδια μοντελα/χρωματα/σειρα παραγωγης) ειχε πιο πλουσιο ηχο, πιο πολλες συχνοτητες. Οι αλλες δυο ακουγονταν λιγο μουντες.

 

Αυτο το συμπερασμα το εβγαλα και ακουστικα και με ενισχυτη.

 

Για τις ΛΠ ειχαν επισης σχεδον ιδιο σεταπ. Εχω παιξει με καμια δεκαρια ΛΠ στανταρ, με μια Καστομ και με μια Καστομ παλια (1990). Οι δυο καστομ και μια απο τις στανταρ ηταν αξιες του ονοματος και αντιστοιχες μιας καλης Ιαπωνικης ΛΠ. Οι υπολοιπες, παντα με τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια ηταν κατωτερες.

 

Ειμουν Νοτιοδυτικη Αγγλια.

 

8)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παιζει λεει... :wink:

 

αν ειχα ενα ευρω για τις φορες που απετρεψα αλλαγη κιθαρας & μαγνητων απλα βαζοντας ενα νεο σετ χορδων στην "αμφισβητουμενη-"κακη" " κιθαρα,θα ημουν ΠΛΟΥΣΙΟΣ... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου