Προς το περιεχόμενο

Doublebass Leg Motion


Exterminator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα :)

Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:Είναι απαραίτητο σε συγκεκριμένα bpm να αλλάζει και η στάση του ποδιού?Σε προσωπικό επίπεδο μέχρι τα 130 χρησιμοποιώ όλο το πόδι πάνω-κάτω,απο 130-180 κάτι στο ενδιάμεσο με μέσο επαναφοράς το κάτω μέρος του ποδιού και τώρα που πάω να υπερβώ τα 180 διαπιστώνω οτι το πόδι μου (το δεξί,το αριστερό δεν το κάνει)πάει μόνο του αριστερά-δεξιά όπως η τεχνική που χρησιμοποιεί ο Κόλλιας.Είναι πράγματι τεχνική λοιπόν ή είναι κάτι που αναγκαστικά κάνεις για να παίξεις πιο γρήγορα? :-\

 

Ευχαριστώ  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα στην παρέα :)

Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:Είναι απαραίτητο σε συγκεκριμένα bpm να αλλάζει και η στάση του ποδιού?Σε προσωπικό επίπεδο μέχρι τα 130 χρησιμοποιώ όλο το πόδι πάνω-κάτω,απο 130-180 κάτι στο ενδιάμεσο με μέσο επαναφοράς το κάτω μέρος του ποδιού και τώρα που πάω να υπερβώ τα 180 διαπιστώνω οτι το πόδι μου (το δεξί,το αριστερό δεν το κάνει)πάει μόνο του αριστερά-δεξιά όπως η τεχνική που χρησιμοποιεί ο Κόλλιας.Είναι πράγματι τεχνική λοιπόν ή είναι κάτι που αναγκαστικά κάνεις για να παίξεις πιο γρήγορα? :-\

 

Ευχαριστώ  ;D

 

Πολλα bpm βλεπω;Δασκαλο δεν εχεις ; ετσι απο μακρυα λαθος πληροφορια μαλλον θα παρεις .

Εγω παντως δεν ''τσιμπαω μαθητες''απο εδω μεσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πεί 130 και 185 και 280 bpm και τι ακριβώς μετράτε οι ''σκληροί'' της παρέας ποτέ μου δεν κατάλαβα. Παίζεις full 16α, 8α, 3ηχα, 6ηχα, combinations, σωστά, καθαρά?

 

Τα χουμε πεί και τα ξαναλέμε: Πρώτα τακτοποιείς την τεχνική σου ΑΡΓΑ και ΣΩΣΤΑ και μετά αρχίζεις να ανεβάζεις το μετρονόμο. Δεν υπάρχουν γρήγορες και αργές τεχνικές, ούτε όρια ταχύτητας για την καθεμιά. Ότι μπορείς να κάνεις στα αργά πρέπει να μπορείς να το κάνεις και στα γρήγορα. Και τούμπαλιν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν ''τσιμπαω μαθητες''απο εδω μεσα .

Δεν σε κατάλαβα..

 

Ippex συμφωνώ μαζί σου,better tight and slow than fast and sloppy...Μόνο που δεν είναι αυτό το θέμα μου.Απλά ρωτάω αν πράγματι μετά απο συγκεκριμένες ταχύτητες αλλάζεις αυτόματα και τεχνική για να ανταπεξέλθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κατάλαβα..

 

Ippex συμφωνώ μαζί σου,better tight and slow than fast and sloppy...Μόνο που δεν είναι αυτό το θέμα μου.Απλά ρωτάω αν πράγματι μετά απο συγκεκριμένες ταχύτητες αλλάζεις αυτόματα και τεχνική για να ανταπεξέλθεις

Δεν απευθυνοταν σε σενα Εxterminator .Sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας, οτι σου ρχεται πιο άνετα εφ όσον όμως έχει μελετηθεί σωστά απο την αρχή. Δηλαδή θα επιλέξει το πόδι σου τί κινήσεις θα κάνει ανάλογα με το τι παίζεις, αν βέβαια του τις έχεις μάθει όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το να παίξω ακόμα και 8α ΑΡΓΑ με βοήθησε...Εμένα η άποψη μου είναι οτι αν ο αστράγαλος σ είναι "κολλημένος" στο πάτωμα θα φτάσεις μέχρι ένα τεμπο 120-150 το πολύ(άποψη μου πάντα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το να παίξω ακόμα και 8α ΑΡΓΑ με βοήθησε...Εμένα η άποψη μου είναι οτι αν ο αστράγαλος σ είναι "κολλημένος" στο πάτωμα θα φτάσεις μέχρι ένα τεμπο 120-150 το πολύ(άποψη μου πάντα)...

Ακριβως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ετσι.

 

Ουφ...Είχα αγχωθεί για πιθανές διαφωνίες,γιατί οι απόψεις για παίξιμο db drumming κάποιες φορές διαφέρουν!Σίγουρα πάντως ίσιως και ο καθένας με το πέρασμα του χρόνου να βρίσκει την δική του τεχνική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου