Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα που να συνδυάζει looper με drum machine (ταυτόχρονα).


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ψάχνω εδώ και καιρό μια πεταλιέρα/πολυεφφέ που να επιτρέπει να χρησιμοποιείς το λούπερ της ταυτόχρονα με το drum machine της ούτως ώστε να χτίζω ολόκληρο το κομμάτι μαζί με ντραμς/μπασογραμμή/ρυθμική κ.ο.κ.

 

Έχω τη digitech RP155 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γενικά αλλά δεν έχω βρει καμιά άλλη πεταλιέρα ίδιου επιπέδου που να κάνει αυτό που περιέγραψα πιο πάνω.

 

Ίσως μόνο η JM 4 της line 6 αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

 

Έχετε κάτι υπόψιν σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Zoom G3, σίγουρα.

 

Αν και αφού έχεις μια και είσαι απόλυτα ικανοποιημένος δεν είμαι σίγουρος γιατί χρειάζεσαι άλλη, αλλά οκ, αυτό είναι δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Zoom G3 το κάνει σίγουρα (φαντάζομαι και η G5 που  είναι μεγαλύτερων δυνατοτήτων). Το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει ο χρόνος της λούπας που στην g3 αν θυμάμαι καλά είναι 40 δευτερόλεπτα χωρίς δυνατότητα undo και 20 δευτερόλεπτα με δυνατότητα undo του τελευταίου track. Στα μείον για την g3 ο λίγο μπελαλίδικος χειρισμός της για να εναλλάσσεις τις οθόνες μεταξύ drum machine στα presets και looper. Προσωπικά πάντως είμαι ικανοποιημένος.

 

Την ίδια δυνατότητα (για 20 δευτερόλεπτα νομίζω και χωρίς undo) παρέχει και το μικρούλι της ίδιας οικογένειας (Zoom g1on και g1xon, ναι αυτή η ασχημούτσικη πλαστικούρα η οποία είναι εξαιρετική για τα λεφτά της) που είναι και αρκετά φθηνότερο, με πολύ πιο βολικό χειρισμό από το G3 στη μετάβαση μεταξύ presets-drum machine και looper και με δυνατότητα aux γραμμής (να καρφώσεις δηλ. άλλη πηγή ήχου π.χ. ένα mp3 player πάνω της).

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Zoom G3, σίγουρα.

 

Αν και αφού έχεις μια και είσαι απόλυτα ικανοποιημένος δεν είμαι σίγουρος γιατί χρειάζεσαι άλλη, αλλά οκ, αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

Το μονο που δεν κανει ειναι αυτο (που περιγράφω στον τιτλο εννοώ). Κατα τ αλλα ειναι σούπερ μηχάνημα! Παντως θα δοκιμάσω κ τη zoom, μ αρέσει κι εμφανισιακά.

Ευχαριστω και τους δυο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η rp155 σε καλύπτει σε όλα, πλην του looper, γιατί δεν κοιτάς για κάποιο ξεχωριστό looper?

 

Μια πρόταση είναι το Digitech Jamman Delay,που είχα στην κατοχή μου και είναι looper, (εξαιρετικό) delay & drum machine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια rp255 που δεν χρησιμοποιώ καθόλου. Δεν έχω καν ιδέα αν λύνει το πρόβλημά σου, όμως θεωρώ ότι τα τύμπανα που έχει είναι χαμηλής ποιότητας...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου