Προς το περιεχόμενο

Ennio Morricone - Ένας κλασικός συνθέτης της εποχής μας


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του Noiz ,

Δεν ξέρω γιατί άλλα είχα έντονη εδώ και καιρό την επιθυμία να γράψω κάτι σχετικά με τον Ennio Moriccone  .

Παρόλο που βασικά ακούω πολλά είδη όπως contemporary jazz,fusion,modal jazz,soul,classic rock αλλά και κλασική ,soundtracks και ότι καλό θεωρώ από όλα τα είδη δεν μπορώ να κρύψω τον θαυμασμό μου για τον Ennio .

Θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που συνθέτει από το 1946 και έχει 70 χρόνια δουλειάς  με 500 έργα ταινιών και άλλα 100 κλασικά έργα που οι μελωδίες του έχουν παιχτεί και διασκευαστεί από τόσους πολλούς μουσικούς πρέπει να χαρακτηρίζεται ως κλασικός .

Εννοείται ότι υπάρχουν πολλοί επίσης μουσικοί των soundtracks όπως Zimmer ,Barry,Shore,Williams κτλ . που θεωρώ είναι - επιτρέψτε μου-  οι κλασικοί συνθέτες του 20ου και 21ου αιώνα και των ημερών μας .

Πραγματικά υπάρχουν έργα του Morricone  που η μουσική του ελευθερώνει τον νού και την ψυχή κυριολεκτικά ( εάν ακούσεις το βασικό θέμα π.χ στην ταινία  “The Mission” )και τόσα αμέτρητα άλλα.

Υπάρχουν πολύ ωραία δείγματα εδώ : https://www.youtube.com/playlist?list=PL344DE25B93616FFC

Να συμπληρώσω ότι στα 87 πλέον συνεχίζει με Ευρωπαική τουρνέ εφέτος με την συμφωνική του .

 

Με εκτίμηση σε όλους

Loucas

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οι αγαπημένες μου επενδύσεις του ειναι απο τις ταινίες Untouchables και Οnce upon a time in America.

Όλα τα θέματα, κύρια και επιμέρους.

 

Μεγάλος Μαέστρος.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που δεν το αντιλαμβάνομαι μόνος !

Δεν έγραψα άλλα έργα είναι περιττό ....όποιος θέλει άς ψαχτεί στο link Που έστειλα .

Τι να πώ : Poverty 

              Deserto dei Tartari

                The untouchables

                Lolita

                Ripleys game https://www.youtube.com/watch?v=dVOhnrRqwkU

 

και όπως είπες φίλε Ray : να ήταν μόνο αυτά .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα τεράστιος.

 

Έχει την μοναδική ικανότητα, να γράφει soundtracks, και ταυτόχρονα το βασικό του θέμα να σου κολλάει στο μυαλό με έναν τρόπο που χαρακτηρίζει άλλες μουσικές.

 

Πραγματικά ευρηματικός.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου