Προς το περιεχόμενο

κατασκευή βιολιού στο extreme?


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά θέλω να φτιάξω ή τέλως πάντων να περάσω 1-2 φυσικά βιολιά στο extreme δηλαδή σαν αυτά που έχει όταν το πέρνεις,σε ένα extreme που έιναι γεμάτο από άλλους ήχους.Πως μπορώ να τα φτιάξω ή να τα περάσω?Πως γίνεται να το κάνουμε φορμάτ και να βάλω τα πάντα φυσιολογικά για τη συγκεκριμένη δουλειά και να μή χάσω τίποτα από τα παλιά?Τώρα οι ήχοι που είναι περασμένοι στη κάρτα στην μνήμη του οργάνου?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς φυσικά βιολιά σαν αυτά που έχει όταν το παιρνεις;

 

Aν έχεις ήδη αυτά τα βιολιά που λες βάλε το αρχείο σε ενα usb stick ή σε μια compact flash ανοιξε την και κάνε open μέχρι να βρεις τον ήχο που θες και φόρτωσε τον είτε σε μια κενή θέση (αν έχεις) είτε κάνοντας τον overwrite σε έναν ήχο που δεν χρειάζεσαι.

 

Αν θες να κάνεις format στο όργανο πάτα και κράτα πατημένο το ENTER+LOCATE καθώς το ανοίγεις. Θα χρειαστεί όμως να ξαναφορτώσεις το λειτουργικό μέσω Compact Flash που θα την έχεις ήδη μέσα στο όργανο με τα 6 αρχεία του λειτουργικού να βρίσκονται στην βασική directory της CF και όχι σε κάποιο φάκελο όλα μαζί. Για καλό και για κακό μην έχεις άλλα αρχεία μέσα στην CF όταν φορτώνεις το λειτουργικό. Εννοείται φυσικά οτι με αυτήν τη διαδικασία χάνεις όλους τους ήχους που υπάρχουν αποθηκευμένοι στο extreme.

 

Tώρα αν απλά θες τους εργοστασιακούς ήχους χωρίς να κάνεις format μπορείς απο το Global να πας και να επιλέξεις Load Preloaded Data ή Load Factory Data (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά θα το καταλάβεις μόλις το δεις) Μπορείς επίσης αντί αυτού να πατήσεις ENTER+0 καθώς ανοίγεις το όργανο. (Στην ουσία πρόκειται για συντόμευση της παραπάνω διαδικασίας) Πρόσεξε όμως οτι με αυτήν τη διαδικασία το όργανο απλά ξαναγράφει τα factory presets στην αρχική τους θέση χωρίς να σου πειράζει τους ήχους που έχεις στα user banks. Έτσι οποιος ήχος είναι σε user θέση μνήμης δεν σβήνεται αλλά όποιος ήχος έχει αποθηκευθεί σε θέση που αρχικά καταλάμβανε ένα factory program ή combi την κάνει με ελαφρά για να δώσει τη θέση του στον factory sound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά επειδή μου φαίνεται κάπως δύσκολη η διαδικασία του φορμάτ,να το πω πιο απλά θέλω να βάλω 1-2 εργοστασιακά βιολιά.ΠΟυ μπορώ να βρώ αυτά τα αρχεία?και πως θα τα περάσω δίχως να τα σώσω πάνω σε κάποιο ήδη υπάρχον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι μια ολόκληρη επιστήμη το Format...προτείνω να το σπουδάζουμε κιόλας.

 

Ρε συ μας δουλέυεις????????

 

Λοιπόν κοίτα τι θα κάνεις. Πάρε backup όλο το όργανο όπως είναι τώρα. Μετά φόρτωσε τους εργοστασιακούς ήχους απο το Global όπως σου είπα παραπάνω. Αφού το κάνεις αυτό τσέκαρε ποιος εργοστασιακός ήχος σου αρέσει και συγκράτησε σε ποια Bank ήταν. Ξαναπάρε backup όλο το όργανο (στην ουσία φτιάχνεις ενα copy αρχείο των εργοστασιακών ήχων). Τώρα φόρτωσε στο όργανο το πρώτο backup που πήρες και άνοιξε το δεύτερο backup (αυτό με τους εργοστασιακούς ήχους που πήρες δεύτερο), βρες τον ήχο που σημείωσες οτι σου άρεσε και φόρτωσέ τον μόνο του σε όποια θέση θες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν ο ήχος που σου αρέσει είναι program τότε ολα ok. Aν όμως είναι combi θα πρέπει να έχεις σημειώσει και απο ποια programs απαρτίζεται και να τα διατηρήσεις και αυτά στις αρχικές τους θέσεις γιατί το combi θα τα αναζητήσει εκεί. Αν στη θέση τους υπάρχουν άλλα τότε το combi θα ακούγεται εντελώς διαφορετικά απ' οτι περιμένεις.

 

Τώρα αν και αυτό σου φαίνεται δύσκολο μπορείς πάντα να ξεκινήσεις μαθήματα βιολιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια δυό ερωτησούλες

πως θα κάνω backup και restore

και δεύτερον πως θα βάλω το λογισμικό μαζί με τους μαμά ήχους σε compact flash για να κάνω φορμάτ?Αν τους βάλω μαζί με τους ήδη υπάρχοντες ήχους στην compact πειράζει?Ήθα πρεπει να αγοράσω καινούργια?Με usb δε γίνεται?

και κάτι ακόμη τις φωνές αυτές δε θέλω να τις κρατήσω άρα δε χρειάζεται να δώ που βρίσκονται έτσι δεν είναι?

 

Για εμένα είναι δύσκολο το φορμάτ γιατί το όργανο πρώτον δεν είνια δικό μου και θα το κάνω πρώτη φορά αυτό,και δεύτερον για τίς φωνές έχει πληρώσει ο άνθρωπος και φοβάμαι μην του τις χάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα κάνω backup και restore και δεύτερον πως θα βάλω το λογισμικό μαζί με τους μαμά ήχους σε compact flash για να κάνω φορμάτ?

 

Εάν έχεις compact flash παίρνεις με backup (από το menu Global) τους ήχους από το πρώτο Extreme, παίρνεις το flashακι το βάζεις στο 2ο Extreme και φορτώνεις τους ήχους που θες (πάλι από το Global). Δεν χρειάζεται να πάρεις όλους τους ήχους, μπορείς να πάρεις επιλεκτικά όποιους θέλεις. Αν είναι combi (δηλαδή περισσότεροι από ένας ήχοι μαζί με τις σχετικές παραμέτρους) τότε ισχύει αυτό που λέει ο Νίκος παραπάνω, γιατί το Extreme θα ψάξει να βρει σε συγκεκριμένες θέσεις, συγκεκριμένους ήχους.

 

και δεύτερον πως θα βάλω το λογισμικό μαζί με τους μαμά ήχους σε compact flash για να κάνω φορμάτ

 

Ίδια διαδικασία με παραπάνω. Και πάλι μπορείς να κάνεις επιλεκτικό backup, δηλ. μόνο combis ή μόνο programs, ή programs και arp patterns, κ.λ.π.

 

Ήθα πρεπει να αγοράσω καινούργια?

 

Αν το παλιό flashακι έχει χώρο, δεν χρειάζεται καινούρια.

 

Με usb δε γίνεται?

 

Ίδια διαδικασία.

 

και κάτι ακόμη τις φωνές αυτές δε θέλω να τις κρατήσω άρα δε χρειάζεται να δώ που βρίσκονται έτσι δεν είναι?

 

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Τι εννοείς "φωνές"; Αν εννοείς τα programs που έχει φτιάξει, τότε απλά μπορείς να τα σβήσεις.

 

Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις και με MIDI (στον υπολογιστή), μέσω sysex μηνυμάτων, απλά δεν αναφέρω την διαδικασία γιατί νομίζω ότι είναι και η πιο δύσκολη. Πάντως αν δεν θέλεις να κάνεις format η καλύτερη λύση είναι είτε μέσω usb είτε μέσω flash disk. Απλά να σου πω ότι η διαδικασία είναι εύκολη, την έχω κάνει όταν πήρα backup τις τρεις πρώτες banks (και από τα Programs και απο τα Combis) γιατί έβαλα το KARMA, και μπορώ πλέον να πάρω οποιοδήποτε ήχο από τους αρχικούς του Extreme, μέσα από το flash-disk. Τόσο απλά. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά θα δοκιμάσω και το πολύ πολύ να τα χαλάσω όλα.Και κάτι ακόμη τους ήχους τους εργοστασιακούς που τους βρίσκω?

υ.γ¨συνηθίζεται εδώ στη περιοχή μυο οι πανηγυρτζήδες τους ήχους να τους λένε φωνές,και μου χει κολλήσει δυστυχώς ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη γιατί χρειάζεται 2 extreme?

 

Mε μία compact flash ή ενα usb stick κάνει τη δουλειά του άνετα. Κάνει ένα save all στην compact flash ή στο usb stick, περνάει το αρχείο σε μια directory και μετά επαναφέρει το όργανο στα εργοστασιακά. Ξαναπαίρνει back up, και μετά περνάει το πρώτο backup στο όργανο. Μετά ανοίγει το δεύτερο backup αρχείο (με τα εργοστασιακά) στην compact flash ή στο usb και επιλεκτικά φορτώνει οτι του αρέσει.

 

Το λειτουργικό φορτώνει μόνο μέσω Compact Flash και όχι μέσω usb. Η Compact Flash σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να έχει στην βασική directory τα 6 αρχεία που απαιτούνται.

 

Συμβουλή μου είναι σε αυτήν την περίπτωση η κάρτα να μην έχει τίποτα άλλο μέσα. Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεσαι ένα card reader για να περάσεις οτι πιθανώς έχεις αποθηκεύσει στην κάρτα σου στο pc σου μέχρι να φορτώσεις το λειτουργικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μία compact flash ή ενα usb stick κάνει τη δουλειά του άνετα. Κάνει ένα save all στην compact flash ή στο usb stick, περνάει το αρχείο σε μια directory και μετά επαναφέρει το όργανο στα εργοστασιακά. Ξαναπαίρνει back up, και μετά περνάει το πρώτο backup στο όργανο. Μετά ανοίγει το δεύτερο backup αρχείο (με τα εργοστασιακά) στην compact flash ή στο usb και επιλεκτικά φορτώνει οτι του αρέσει.

 

OK, το ξαναδιάβασα, δικό μου σφάλμα, δεν κατάλαβα σωστά, νόμιζα ότι ήθελε να μεταφέρει ήχους από το ένα στο άλλο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου