Προς το περιεχόμενο

Αγορα κιθαρας γυρω στο 500αρι


yiannis p.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσον αφορα τους μαγνητες εξαρταται.πχ οι μαγνητες της 550 ειναι για πεταμα στα αυτια μου.

η 2550 και η πρς ειναι αρκετα καλυτερες σε ηλεκτρικα και μαγνητες αλλα και παλι μου φαινονται πολυ bright kai βρωμικοι σε   gain κατασταστεις (τους εχω ακουσει)

γενικα γουσταρω ρυθμικα κοφτα με μεσσαια και οσο περισσοτερο ογκο γινεται και lead στρογγυλο,fat και creamy .νομιζω οτι για αυτα που θελω breed/air norton neck και tonezone/jb/d sonic ειναι οι επιλογες μου

οσον αφορα τα ηλεκτρικα παλι ειναι μερα και νυχτα στα αυτα μου.αλλαξα tone-volume controls μιασ gibson που χω με 500κ καινοθργια κι ηταν λες και εβγαλλα κουβερτα πανω απο τον ενισχυτη

 

απο κει και περα θελω παιζω απο whitesnake/purple μεχρι dream theater και αρκετα lead πραγματα.

ok h  gibson εχει τον ογκο και μου αρεσει σαν ηχος αλλα σε αρκετες περιπτωσεις με εμποδιζει παιχτικα +οτι παραεχει μεγαλο output για καποιοα πραγματα και η  fender απο την αλλη ειναι το αλλο ακρο.θελω κατι ενδιαμεσο που να μου δινει τις ενδιαμεσες επιλογες και να ναι ευκολοπαιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οσον αφορα τους μαγνητες εξαρταται.πχ οι μαγνητες της 550 ειναι για πεταμα στα αυτια μου.

η 2550 και η πρς ειναι αρκετα καλυτερες σε ηλεκτρικα και μαγνητες αλλα και παλι μου φαινονται πολυ bright kai βρωμικοι σε   gain κατασταστεις (τους εχω ακουσει)

γενικα γουσταρω ρυθμικα κοφτα με μεσσαια και οσο περισσοτερο ογκο γινεται και lead στρογγυλο,fat και creamy .νομιζω οτι για αυτα που θελω breed/air norton neck και tonezone/jb/d sonic ειναι οι επιλογες μου

οσον αφορα τα ηλεκτρικα παλι ειναι μερα και νυχτα στα αυτα μου.αλλαξα tone-volume controls μιασ gibson που χω με 500κ καινοθργια κι ηταν λες και εβγαλλα κουβερτα πανω απο τον ενισχυτη

 

απο κει και περα θελω παιζω απο whitesnake/purple μεχρι dream theater και αρκετα lead πραγματα.

ok h  gibson εχει τον ογκο και μου αρεσει σαν ηχος αλλα σε αρκετες περιπτωσεις με εμποδιζει παιχτικα +οτι παραεχει μεγαλο output για καποιοα πραγματα και η  fender απο την αλλη ειναι το αλλο ακρο.θελω κατι ενδιαμεσο που να μου δινει τις ενδιαμεσες επιλογες και να ναι ευκολοπαιχτο.

 

Από τη στιγμή που είσαι έτοιμος να τα αλλάξεις όλα αυτά, θα αλλάξεις το 80% του ήχου του οργάνου (μην σου πω και παραπάνω), οπότε πάρε όποια σου κάθεται καλά στο μάτι και στο χέρι..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintage V100 Flamed Amber Paradise......Απο τα καλυτερα οργανα σε αυτη την τιμη κατα την γνωμη μου!

"Obviously it's not better than Gibson" REALLY? Have you played a Gibson lately? It should say "Obviously it's not better than a VINTAGE Gibson"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ήθελε κάποιος να μου πει τη διαφορά κόστους κατασκευής ενός after market μαγνήτη απο έναν Ibanez που φορούν στις σειρές επιπέδου RG πχ; Για να ξέρουμε για τι μιλάμε δηλαδή.

 

Στα υλικά μήπως; (Χάλκινο σύρμα και μαγνητάκια; )

 

Στη σχεδίαση; (έχει έλειψη σε αυτό το επίπεδο μια εταιρια σαν την Ibanez που στην ουσία ένα μεγάλο σχεδιαστήριο που ξεφουρνίζει προδιαγραφές για συγκεκριμένους ήχους και στυλ και ιστορία απο το '70; )

 

ή μήπως στην εφαρμογή; (Αν είναι κάποιος να βγάλει μια προδιαγραφή σωστά στην παραγωγή κατ΄επανάληψη, μόνο μια τέτοιου μεγέθους εταιρία μπορεί.) Ασε δε που πιθανά αγοράζονται απο επώνυμο κατασκευαστή μαγνητών, στις προδιαγραφές τους.

 

Εξ άλλου όπως και στις κιθάρες, τα μοντέλα πάνω στα οποία είναι βασισμένοι η πλειονότητα των after market μαγνητών είναι τα εξής:

 

Gibson PAF '59 και soapbar, Fender Strat ('54, '59 ή '62) και Tele bridge (βαλε κι εδω την χρονιά vintage που προτιμάς).

 

Μου διαφεύγει κάτι; Τα υπόλοιπα είναι "πιστά" αντίγραφα ή overwound εκδοχές τους για όσους εχουν γνωρίσει την βιομηχανία απο την αρχή.

 

Οταν πάρεις μια κιθαρα στα χέρια θα ακούσεις και τους μαγνήτες. Την κιθάρα στο σύνολο.

 

Οταν αγοράσεις μαγνήτες στο κουτί τους, ακούς την οργιάζουσα φαντασία σου.

Εκτός και αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις για να δοκιμάσεις στην κιθάρα σου 2-3 σετ μαζι με τους original. Τότε θα ξέρεις για τι μιλάς.

 

Τέλος πάντων αυτή είναι η δική μου εμπειρία απο το θέμα των μαγνητών.

Υπάρχουν πανάκριβες κιθάρες (των 2500 ευρώ) που θα προτιμούσα να έχουν άλλον ήχο, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως είναι κακοί οι μαγνήτες τους.

 

Είναι καθαρά θέμα προτίμησης και όχι καλού ή κακού μαγνήτη. Ακου πρώτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω...πολυ πιθανο.απλα εγω λεω τι αρεσει στα αυτια μου σε συνδυασμο του συγκεκριμενου μαγνητη και του εκαστοτε ξυλου που ναι πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth πραγματικά με όλο τον σεβασμό στις γνώσεις και την εμπειρία σου, δεν κατάλαβα τι προτείνεις..

 

Εννοείς οτι οι διαφορές στους μαγνήτες που φοράει μια αμερικάνα fender με μια Squire affinity είναι αμελητέες επειδή είναι φτηνά τα υλικά και πληρώνουμε όνομα;

Ή οτι δεν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα των μαγνητών από no-name κινέζικους σε high-end χειροποίητους;

 

Οκ δεν λέω, ίσως το παρατραβάμε και εμείς το θέμα, αλλά για παράδειγμα σε 2 κιθάρες μου που άλλαξα κάποιον stock (Jackson & Godin) με Seymour Dunkan είδα τρομερή διαφορά σε δυναμικές, sustain, καθαρότητα ήχου, πολλά..

Δεν λέω οτι οι άλλοι δεν δουλεύαν, αλλά σίγουρα οι νέοι ακούγονται διαφορετικά και στα δικά μου αυτιά καλύτερα σε όλους τους τομείς..

 

Ξανά, όλα τα παραπάνω με καμία διάθεση επίθεσης..  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Yameth. Ότι κιθάρα κι αν είχα μέχρι τώρα (δεν είχα και λίγες), οι αλλαγές στους μαγνήτες ελάχιστη διαφορά έκαναν, εκτός από πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις (βλ. από passive σε EMG ή από κάτι κακούς απ'τη "μάνα" τους μαγνήτες που σφύριζαν σε άλλο ζευγάρι). Περισσότερο ψυχολογικό το θεωρώ το θέμα, χωρίς να εννοώ φυσικά ότι δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά ο ήχος.

 

Παρεμπιπτόντως, το ότι είναι no-name, ή "house brand", ας πούμε, οι μαγνήτες της όποιας εταιρίας, είναι και ακριβώς το θέμα του κόστους. Η ibanez μπορεί κάλλιστα να βάζει ακριβείς κόπιες των JB/59 σε όλες της κιθάρες της και να τους λέει INF ή V8 ή οτιδήποτε άλλο, χωρίς να χρειάζεται να πλερώ παραπάνω τον Duncan για την φίρμα.

 

Οι περισσότερες κιθάρες έχουν επαρκέστατους stock μαγνήτες και ειδικά οι ibanez που κοιτάς, θεωρώ πως έχουν αρκετά ισορροπημένα σετάκια (αν δεν κάνω λάθος είναι οι V στην 550, την 2550 δεν θυμάμαι). Στην τελική, έχεις άλλα 200 πράγματα απ'τα οποία περνάει το σήμα και "σχηματίζεται" και "χρωματίζεται" για να ξεχωρίζει μετά απ'όλα ο μαγνήτης...

 

Όπως και να'χει, Γιάννη, θαρρώ πως για ibanez είσαι. Με τους μαγνήτες είπαμε, περί ορέξεως. Στην θέση σου θα τσέκαρα την 550 για την κατάσταση του μανικιού και των τάστων, γιατί είναι αρκετά παλιότερη κιθάρα. Και θυμάμαι ελαφρώς διαφορετικά μανίκια από μια 1570 (νομίζω) που είχα τότε. Jem-όφερνε παραπάνω θυμάμαι η 550, αλλά μ'έχει μπερδέψει η ibanez με τα διάφορα wizard της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη

και εχει to πρωτο wizard και ειναι σε αριστη κατασταση (http://www.sevenstring.org/forum/standard-guitars/291896-ngd-24-year-old-japanese-twins.html

ειναι η μπλε απο το σαιτ που εστειλα).

το θεμα ειναι οτι εχει τα ιδια λεφτα με την 2550 και δεν ξερω ποιοα απο τις 2 να παρω.σαν ταστιερα με βολευει λιγο καλυτερα η 550 αλλα δεν εχω θεμα και προφανως φοραει και καλυτερο τρεμολο γιατι εχει το edge ,αλλα απο κει και περα η 2550 ως prestige πρεπει να χεει καλυτερα ηλεκτρικα.τεσπα,μαλλον θα παω για την 550

οπως και να χει ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aftermarket μαγνήτες, boutique πετάλια και ενισχυτές, custom shop κιθάρες... όλα αυτά για μια τεχνολογία 60 χρόνων... Δηλαδή, τι δεν μπορεί να αναπαράγει το εργοστάσιο του Κινέζου πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aftermarket μαγνήτες, boutique πετάλια και ενισχυτές, custom shop κιθάρες... όλα αυτά για μια τεχνολογία 60 χρόνων... Δηλαδή, τι δεν μπορεί να αναπαράγει το εργοστάσιο του Κινέζου πλέον?

 

Δυστυχώς, το quality control. Κατά τ'άλλα δεν είναι πολύ μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου