Προς το περιεχόμενο

Vintage Cassettes- οδηγός χρονολογίας και τύπου.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εμείς ήμεθα ρετρολάγνοι αγαπητέ, μα όχι κι έτσι. Μια από τις πρώτες κασσέτες μου ήταν μια κατακόκκινη που "δανείστηκα" από τον πατέρα μου. Είχε γράψει Black Sabbath, Alice Cooper, Twisted Sister και άλλα χιτάκια 70ς - 80ς. Μιλάμε για πολύ saturation δικέ μου.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια από τις πρώτες κασσέτες μου ήταν μια κατακόκκινη που "δανείστηκα" από τον πατέρα μου.

 

Πιθανολογώ BASF LH

 

s-l225.jpg

 

Δεν το κάνω από λαγνεία πάντως ή βίτσιο.

Μου αρέσουν πιο πολύ και στον ήχο και σχεδιαστικά και σαν φιλοσοφία.

Όπως τα παλιά αμάξια π.χ, τα παλιά έπιπλα...κ.λ.π.

 

(μιλάω κυρίως για 60's)

 

Ήταν πιο όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι είχε την χάρη της η κασέτα! Τον καιρό που το ίντερνετ ήταν στα σπάργανα μέσω PSTN γραμμών, η κασέτα και η εγγραφή τραγουδιών / δημιουργία complilation από ραδιόφωνο, βινύλια ή άλλες κασέτες, είχε την τιμητική της...

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τις παλιές καλές εποχές προ net, ένα καλό "compilation" περιέχοντας κανά  σπάνιο διαμαντάκι από LPs που δεν κυκλοφορούσαν ακόμα από ελληνική εταιρεία, "άνοιγε πόρτες" , έριχνε γκόμενες, σε ανέβαζε κοινωνικά ένα πράμα... ;D

 

επειδή ήταν και μένα αγαπημένο μου σπορ και έφτιαχνα τότε όχι μόνο για φίλους αλλά και μαγαζιά, θυμάμαι ένα με classic rock σε Maxell χρωμίου που είχα συμπεριλάβει το φρεσκοακουσμένο τότε Julia των Pavlov's Dog, είχε κάνει θραύση και ντουμπλαρίστηκε 10άδες φορές στα πέριξ, σε σημείο που άκουσα μια κόπια του σε κάποιο άσχετο σπίτι, που με το ζόρι ακουγόταν από τον θόρυβο και τις απώλειες της επανεγγραφής από κασετόφωνο σε κασετόφωνο και όταν προσφέρθηκα στον τύπο να του φτιάξω ένα original, μόνο που δεν "έκλαψε"...

πόσο γραφική υποθέτω θα φαντάζει σήμερα μια τέτοια αντίδραση την εποχή του "όλα στο πιάτο"...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε ότι υπήρχαν δισκάδικα που έγραφαν συλλογές σε κασσέτες με επιλογές μας αντί αξιοσέβαστου αντιτίμου σε όσους από εμάς δεν είχαμε ή δεν θέλαμε να αγοράσουμε όλο τον δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε ότι υπήρχαν δισκάδικα που έγραφαν συλλογές σε κασσέτες με επιλογές μας αντί αξιοσέβαστου αντιτίμου σε όσους από εμάς δεν είχαμε ή δεν θέλαμε να αγοράσουμε όλο τον δίσκο

 

+10000!

παλιά έτσι κάναμε σχολικά πάρτυ καθώς τα βινύλια κόστιζαν μια περιουσία τα δε πικαπ απλησίαστα τα χαζέυαμε μόνο στα club που λόγος για κανα mk2.... ούτε για βελόνα δεν είχαμε...

 

επίσης πολλά τραγούδια χιτάκια που δεν προλάβαιναν να έρθουν ελλάδα τα γράφαμε από το ράδιο air play για να τα παίξουμε να είμαστε μπροστά.... μια φορά είχα πάρει σε ένα ραδ σταθμό και του λέω "ξαναβάλτο πάλι γτ θέλω να το γράψω...." χαχα ακόμη το θυμάμαι αξέχαστες εποχές....

 

επίσης πολλά σελοτέιπ, κατσαβίδια, κοπτάκια, στυλό, blanco, αυτοκόλλητα για όταν κοβότανε η κασέτα, μπατονέτες-οινόπνευμα για καθαρισμό κεφαλών κιτ ολόκληρο!

 

ακόμη έχω γύρω στις 300 κασέτες από αρχές 10ετίας 90 που ξεκίνησα να γράφω αλλά και παλιότερες από 1981-82 συγγενών παίζουν μια χαρά!

 

το επικότερο όλων αν δεν ήξερες τίτλο τραγουδιού ή δεν το προλάβαινες από τον εκφωνητή στο ράδιο τον μάντευες! χαχα (4/10 έχω πιάσει)

 

μετά βγήκαν τα παλιοcd...πφφφ :P

 

 

υ.γ. η πρώτη κασέτα που έγραψα ήταν μια basf όταν ήμουνα 7-8 πήρα στυλό απέξω κ έγραψα τίτλους νόμιζα έτσι γραφόταν κ τα τραγούδια μέσα ;D.... όταν έμαθα πως γράφεται κανονικά πρέπει να ήταν TDK90....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογώ BASF LH

 

s-l225.jpg

 

Δεν το κάνω από λαγνεία πάντως ή βίτσιο.

Μου αρέσουν πιο πολύ και στον ήχο και σχεδιαστικά και σαν φιλοσοφία.

Όπως τα παλιά αμάξια π.χ, τα παλιά έπιπλα...κ.λ.π.

 

(μιλάω κυρίως για 60's)

 

Ήταν πιο όμορφα.

 

Πςςςςςς είσαι ωραίος, όντως αυτό είναι το μοντέλο, από ότι θυμάμαι. Βουλωμένο γράμμα διαβάζετε γέροντα. :D

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επειδή ήταν και μένα αγαπημένο μου σπορ και έφτιαχνα τότε όχι μόνο για φίλους αλλά και μαγαζιά, θυμάμαι ένα με classic rock σε Maxell χρωμίου που είχα συμπεριλάβει το φρεσκοακουσμένο τότε Julia των Pavlov's Dog, είχε κάνει θραύση και ντουμπλαρίστηκε 10άδες φορές στα πέριξ,

 

 

 

Πες μου οτι ξεκιναγε με αυτο  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πςςςςςς είσαι ωραίος, όντως αυτό είναι το μοντέλο, από ότι θυμάμαι. Βουλωμένο γράμμα διαβάζετε γέροντα. :D

;D ;D ;D ;D Με την πολύτιμη βοήθεια του site, σου λέω ότι είναι μοδέλον του 1976  ;D ;D ;D ;D

 

http://vintagecassettes.com/basf/basf_files/ebasf76.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου